Wydawnictwo BELLONA, które większości czytelników znane jest z publikacji literatury historycznej i militarnej, od jakiegoś już czasu poszerza swoją ofertę. Wśród nowych pozycji znalazło się miejsce również dla skandynawskiego kryminału – w wydawnictwie ukazało się pięć powieści Marii Jungstedt, której twórczość przyrównuje się to stylu mistrzów szwedzkich kryminałów – Camilli Läckberg i Henninga Mankella.

Oto one:

Niewidzialny
Na malowniczej Gotlandii, podczas sezonu turystycznego, zostaje zamordowana młoda dziewczyna. Podejrzenie pada na jej męża, gdyż poprzedniego wieczora widziano, jak doszło między nimi do burzliwej kłótni. Inspektor Anders Knutas, po zapoznaniu się ze sprawą, rozpoczyna dochodzenie. Parę dni później zostaje odnalezione ciało innej młodej kobiety zamordowanej w podobny sposób. Śledztwo zaczyna się komplikować, a inspektor musi pogodzić się z faktem, iż przyjdzie mu się zmierzyć z szalejącym na wyspie psychopatycznym zabójcą…. Jego wysiłki wspierać będzie dociekliwy dziennikarz Johan Berg, który pomoże mu zebrać w całość fragmenty tej skomplikowanej i przerażającej układanki…
EAN 9788311119222
Tłumaczenie: Teresa Jaśkowska-Drees
352 stron
format 125×195 mm
oprawa miękka

 

Niewypowiedziany

Brutalne zabójstwo fotografa Henriego Dahlstroma wybudza z zimowego odrętwienia mieszkańców Gotlandii. Dahlstrom, znanym w okolicy bywalec parkowych libacji zostaje zamordowany po tym, jak wygrywa dużą sumę pieniędzy na wyścigach konnych, co staje się najbardziej prawdopodobnym motywem morderstwa. Sprawa zbiega się w czasie z zaginięciem 14-letniej Fanny Janson, pracującej w miejscowej stadninie. Podejrzenia padają na Amerykanina, który również w niej pracuje. Wszystko się komplikuje, gdy zdjęcia nieletniej ofiary zostają znalezione w piwnicy Dahlberga.
EAN 9788311119505
Tłumaczenie: Magdalena Landowska
368 stron
format 125×195 mm
oprawa miękka

 

 

We własnym gronie

Lato, grupa studentów archeologii bierze udział w organizowanym na Gotlandii międzynarodowym kursie archeologicznym. Urok letnich wakacji mija dość szybko, gdy ginie holenderska studentka, Martina Flochten. Sekcja zwłok wykazuje, że została ona utopiona, okaleczona nożem, a następnie powieszona.
Sposób w jaki zabito kobietę sugeruje, że może ono mieć charakter rytualny, jednak brak na to dowodów. Poza tym policja stara się nie ujawniać tego aspektu sprawy, by nie wywołać paniki ani wśród turystów, ani miejscowej ludności. Napięcie rośnie, gdy pojawiają się kolejne ofiary.
EAN 9788311119710
Tłumaczenie: Ewa Wojaczek
392 stron
format 125×195 mm
oprawa miękka

 

Upadły anioł
Miasto Visby świętuje uroczystość inauguracji nowo wybudowanej hali kongresowej, na którą przybywa około pięciuset zaproszonych gości. Aranżer tego wielkiego przyjęcia, Viktor Algard, nie przypuszcza, że jest to ostatnie przyjęcie, jakie organizuje w swoim życiu.
Następnego dnia ktoś odnajduje jego zwłoki w budynku hali. Komisarz Knutas próbuje odnaleźć motyw tej zbrodni. Jego podejrzenia dotyczą zarówno groźnego pobicia przypadkowego nastolatka, nieznanego hodowcy owiec, tajemniczej kochanki zamordowanego, jak i jego niegdysiejszego biznesowego konkurenta. Prowadzone dochodzenie stawia komisarza jako ojca nastolatka i szefa policji przed sporym dylematem. Dziennikarz telewizyjny Johan Berg próbuje działać na własną rękę…
EAN 9788311120099
Tłumaczenie: Teresa Jaśkowska-Drees
336 stron
format 125×195 mm
oprawa miękka

 

Umierający dandys

W mroźny, niedzielny poranek zostają odnalezione zwłoki mężczyzny, wiszące na bramie starówki w Visby – stolicy Gotlandii. Ofiara to Egon Tallin – właściciel miejscowej galerii. Inspektor Knutas trafia na ślad prowadzący go do półświatka handlarzy narkotyków, prostytutek, homoseksualistów i złodziei obrazów.
EAN 9788311120396
Tłumaczenie: Magdalena Landowska
392 stron
format 125×195 mm
oprawa miękka

 

 

 

O autorce
MARI JUNGSTEDT urodziła się w 1962 roku, jest znaną szwedzką dziennikarką, prowadzi w telewizji popularny program rozrywkowy dla kobiet. W 2003 roku ukazała się jej debiutancka powieść: „Niewidzialny”, pierwsza część siedmiotomowej serii kryminałów z inspektorem Andersem Knutasem w roli głównej, które zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Seria ta zagwarantowała jej miejsce wśród najwybitniejszych twórców gatunku: Camilli Lackberg, Asy Larsson, Stiega Larssona i Henninga Mankella.
Na podstawie serii powstał serial w telewizji niemieckiej, który ogląda regularnie po 5 milionów widzów.
http://marijungstedt.pl
http://en.wikipedia.org/wiki/Mari_Jungstedt


Wywiad z autorką
http://www.zw.com.pl/artykul/4,595394.html

Na podstawie
http://www.bellona.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email