Krzesło Wishbone, znane także jako krzesło Y lub CH24, produkowane jest przez duńską firmę Carl Hansen and Son już od 60 lat. I to bez przerwy.

Powodzenie zawdzięcza swemu twórcy – znakomitemu projektantowi Hansowi J. Wegnerowi, który w swojej długiej, kreatywnej i wypełnionej pracą karierze stworzył już ponad 500 modeli krzeseł. Wishbone jest wyjątkowe, choćby z tego względu, że było jednym z jego pierwszych projektów jakie skierowano do produkcji seryjnej.

Ale, jak to nierzadko bywa sukces ma wielu ojców, w tym przypadku dwóch – sława krzesła nie byłaby prawdopodobnie tak ogromna, gdyby nie producent Johannes Hansen i jego doskonała współpraca z projektantem.

Proste, minimalistyczne, lekkie, wykonane z naturalnych materiałów i do tego wygodne. Piękne i funkcjonalne. Po prostu idealne, choć Wegner uważał, że nie ma czegoś takiego jak krzesło idealne.

Krzesło Y powstało w 1949 roku, a już rok później pojawiło się w sklepach.
Mebel wytwarzany jest z twardego drewna duńskiego – może to być buk, jesion, dąb, klon, a także z drewna sprowadzanego z Ameryki Północnej – orzecha lub czereśni.
Smukłe nogi, łukowate oparcie (stąd nazwa – wishbone oznacza mostek kurczaka, z którego wróży się powodzenie i szczęście) oraz wygodne siedzisko wyplatane z papierowego sznurka.

W tym roku, z okazji 60 urodzin firma Hansen and Son proponuje klientom specjalną paletę kolorów, w tym błękitny, limonkowy i inne, w sumie aż 12 barw do wyboru.

Są takie meble, które nie poddają się upływowi czasu. Świadczy to o ich doskonałości, mistrzostwie wykonania i geniuszu projektanta. Takim meblem jest bez wątpienia duńskie krzesło Wishbone – ikona skandynawskiego designu.

 
O projektancie H.J. Wegnerze dowiesz się więcej na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Wegner
http://www.deconet.com/designer/1269/Hans_J_Wegner?gclid=CPDe1-KCqqsCFcO-zAodxhGd3A
http://www.scandinaviandesign.com/hans_wegner/

 
Zdjęcia można obejrzeć pod adresem:
http://www.domosfera.pl/wnetrza/51,101999,8696519.html?i=0
http://www.domosfera.pl/wnetrza/1,101999,8696519,Dunska_ikona___krzeslo_Wishbone.html

 

Na podstawie:
www.domosfera.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 1 września 2011 | Kategoria: Inne, Wydarzenia w Skandynawii, Wzornictwo | Tagi: , , , , , ,