Lilian Davies i książę Bertil ponad 30 lat ukrywali swoją miłość. Rozwódka i modelka „z ludu” długo była nie do pomyślenia na dworze. W końcu w 1976 r., już jako 60-latkowie, wzięli ślub. Szwedzi ją pokochali.

Zmarła w wieku 97 lat w swoim domu w Sztokholmie w niedzielę. Nie podano bezpośredniej przyczyny śmierci, ale wiadomo, że cierpiała na chorobę Alzheimera i od kilku lat słabła.

Przez lata jej istnienie było jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic szwedzkiego dworu. Uważano, że ujawnienie romansu księcia Bertil z plebejuszką pochodzącą z Walii byłoby zagrożeniem dla panującej w Szwecji od 1818 r. dynastii Bernadotte. Jednak miłość nie chciała umrzeć przez kolejne dekady.

Młoda modelka poznaje szwedzkiego księcia

Urodzona w Swansea w Walii Lilian Davies w 1931 r., mając zaledwie 16 lat, wybrała się do Londynu, by zostać modelką lub aktorką. Wkrótce grała nieduże role w filmach, reklamowała kapelusze i rękawiczki.

W 1940 r. poślubiła brytyjskiego aktora Ivana Craiga. Wkrótce Craig pojechał na front, a młoda żona została w Londynie, gdzie podczas wojny pracowała m.in. w fabryce produkującej radia i pielęgnowała w szpitalu rannych żołnierzy zwożonych z frontu.

W tym czasie książę Bertil pracował w ambasadzie szwedzkiej w Londynie jako attaché wojskowy. Para poznała się w modnym klubie Les Ambassadeurs tuż przed 28. urodzinami Lilian. Potem ona zaprosiła go na party w swoim mieszkaniu, a on przyjechał po nią samochodem. A wtedy niemieckie bombowce nadleciały w okolice jej domu…

Księżna opisała te czasy w wydanej w 2000 r. książce „Moje życie z księciem Bertilem”: „Był taki przystojny, zwłaszcza w mundurze. Tak czarujący i troskliwy. I zabawny. Jak my się razem potrafiliśmy śmiać” – pisała księżna po latach.

Związek wbrew woli ojca

Wtedy Lilian wciąż była żoną Craiga, ale sytuacja rozwiązała się niejako sama: podczas wojennych zawieruch Craig też zakochał się w innej. Para rozwiodła się więc w przyjaźni.

Życie Lilian i księcia Bertila skomplikowało się, gdy ten wrócił do Szwecji. Nagle okazało się, że jest poważnym kandydatem do tronu. Jego starszy brat zginął w wypadku samolotowym (osierocił synka, obecnego króla Karola XVI Gustawa), a dwaj inni bracia sami wykluczyli się z gry, biorąc za żony kobiety „z ludu”. W tej sytuacji ojciec Bertila, ówczesny król Gustaw VI Adolf, nakazał synowi zerwać z Lilian, bojąc się, że dynastia nie przetrwa u władzy.

33 lata czekali na błogosławieństwo

Para jednak nigdy się nie rozstała. Lilian i Bertil najpierw dyskretnie spędzali ze sobą czas we Francji w domu w Sainte-Maxime, a z czasem Lilian coraz częściej dyskretnie towarzyszyła księciu w Sztokholmie. Mimo iż przez dekady dwór oficjalnie jej nie uznał, Szwedzi pokochali Lilian. Kolorowe magazyny z sympatią pokazywały, jak para uprawia razem sport, gra w golfa czy jeździ na motorze. Gdy książę po operacji musiał używać tzw. balkoniku do podpierania, ona mówiła żartobliwie, że to jego „bugatti”. Wreszcie w 1976 r. nowy król Karol XVI Gustaw dał parze oficjalne błogosławieństwo. Czekali na nie 33 lata.

W zimny grudniowy dzień Lily – jak nazywał ją książę – stała się księżną szwedzkiej prowincji Halland. Ceremonia odbyła się w kaplicy pałacu Drottningholm pod Sztokholmem. Panna młoda miała 61 lat, pan młody – 64. Dzieci nie mieli.

Wszystko z powodu miłości

Książę Bertil zmarł w 1997 r. na chorobę płuc. Lilian przejęła po mężu część obowiązków, zwłaszcza te związane z promowaniem sportu. Od kilku lat z powodu coraz słabszego zdrowia stopniowo wycofywała się z życia publicznego. W 2006 r. ostatni raz była na przyjęciu po rozdaniu Nagród Nobla, rok później nie pojawiła się już nawet na oficjalnej ceremonii.

W 2010 r. dwór ogłosił, że księżna Lilian cierpi na chorobę Alzheimera i dlatego nie pojawi się na ceremonii zaślubin następczyni tronu Wiktorii Bernadotte i Daniela Westlinga.

Szwedzi podziwiali Lilian i Bertila za ich wzajemne oddanie. „Gdybym miała podsumować moje życie, wszystko było z powodu miłości” mówiła księżna Lilian w swoje 80. urodziny. „Bertil jest wspaniałym człowiekiem, a ja go kocham”.

Więcej na stronie szwedzkiego dworu królewskiego
http://www.kungahuset.se/royalcourt/royalfamily/latestnews/latestnews/hrhprincesslilianhaspassedaway.5.4ea495e313c19c119aa3326.html

Na podstawie:
http://wyborcza.pl/1,75477,13541190,Zmarla_szwedzka_ksiezna_Lilian__bohaterka_narodowego.html#ixzz2NF9qftRE

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email