Mika Waltari znany jest na całym świecie przede wszystkim jako autor znakomitych powieści historycznych. Zapewne niewielu z Was wie, że na swoim koncie także świetne kryminały.

Seria książek z komisarzem Palmu w roli głównej zaliczana jest w Skandynawii do klasyki gatunku, przetłumaczono ją a na kilkanaście języków. Niektórze twierdzą, że bez komisarza Palmu nie byłoby Kurta Wallandera i Mikaela Blomkvista, a być może nawet powieści Stiega Larssona i Henninga Mankella.
Po polsku wiele lat temu ukazały się jedynie „Krwawy ślad” (Kto zamordował panią Skrof?) oraz „Niebezpieczna gra” i były to tłumaczenia z języka niemieckiego.Teraz mamy okazję poznać kryminały Waltariego tłumaczone bezpośrednio z języka fińskiego.

„Kto zabił panią Skrof?” to pierwszy tom serii kryminalnej, w której komisarz Palmu rozwiązuje zagadkę tajemniczego morderstwa. Ulatniający się gaz w kuchni wskazuje na nieszczęśliwy wypadek, ale Palmu nie jest przekonany do takiej wersji wydarzeń. Okazuje się, że wszyscy, którzy znali panią Skrof, mieli motyw, żeby ją zabić. Autor nieustannie myli tropy i sprawia, że rozwiązanie zagadki będzie dla czytelnika prawdziwym zaskoczeniem.

W serii ukażą się również „Błąd komisarza Palmu” i „Gwiazdy to mówią, komisarzu Palmu”.

Mika Waltari (1908-1979) – jeden z najpopularniejszych fińskich pisarzy, znany na całym świecie przede wszystkim jako autor Egipcjanina Sinuhe. Oprócz powieści pisał wiersze, opowiadania, bajki dla dzieci, słuchowiska, scenariusze filmowe, a nawet materiały propagandowe. W Polsce zdobył rzeszę wiernych czytelników dzięki wielokrotnie wznawianym powieściom historycznym. Waltari jest także twórcą świetnych kryminałów. Seria książek z komisarzem Palmu należy do klasyki gatunku i była przetłumaczona na wiele języków europejskich. Na podstawie kryminałów Waltariego nakręcono cztery filmy, które również przeszły do historii kina fińskiego.
Dlaczego kryminały Waltariego w Skandynawii uważane są klasyczne? Czym wyróżnia się komisarz Palmu? I dlaczego Kurt Wallander w porównaniu z nim to „partacz z prowincji”? Zapraszamy do lektury wywiadu z Moniką Samsel-Chojnacką i Rafałem Chojnackim, literaturoznawcami zakochanymi w skandynawskich kryminałach.
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ekurier.php?ID=artykul&ID2=147&ID3=25

Kolejne kryminały, będące w planach wydawniczych Wydawnictwa Literackiego wyszły spod ręki szwedzkiej autorki Åsy Larsson. Pierwszy z nich pt.: „Krew, którą nasiąkła” jest już do nabycia
Kilka słów o książce…

W małej wiosce Jukkasjärvi ( północna Szwecja z kręgiem polarnym) zostaje brutalnie zamordowana pastor parafii, Mildred Nilsson. Kobieta była jedną z najbardziej lubianych, a zarazem kontrowersyjnych osób w okolicy. Jej zabójcą może być każdy…
Niedługo potem do Kiruny przyjeżdża Rebeka Martinsson – utalentowana młoda prawniczka, której kariera została przerwana w dramatycznych okolicznościach, gdy półtora roku wcześniej w obronie własnej zabiła troje ludzi. Nic nie wie o morderstwie w pobliskiej Jukkasjärvi i nie przypuszcza, że znów wpadnie w tarapaty.

Powieść Krew, która nasiąkła nagrodzono w 2004 tytułem Najlepszej Szwedzkiej Powieści Kryminalnej. Na jej podstawie powstaje film z Izabellą Scorupco w roli głównej.

 

Kilka recenzji …

Nareszcie znalazłem królową kryminału godną tego tytułu i gdyby nie to, że jestem szczęśliwie żonaty, poprosiłbym ją o rękę.
Leif GW Persson


Piorunujące wrażenie.
„Tages-Anzeiger”


Miłośnicy Henninga Mankella, Karin Fossum i Arnaldura Indriðassona będą zachwyceni.
„Publishers Weekly”


Czy istnieje jakiś inny szwedzki autor kryminałów, który pisze tak przekonująco sensualnie o leśnych pokusach, o życiu wilków i o zwykłych ludziach?
„Sydsvenska Dagbladet”

Åsa Larsson (ur. 1966) – szwedzka autorka powieści kryminalnych, urodziła się w Uppsali, ale dzieciństwo i młodość spędziła na dalekiej północy, w Kirunie. Wróciła do Uppsali na studia. Przez kilka lat pracowała jako prawniczka ze specjalnością prawo podatkowe. Zadebiutowała w 2003 roku powieścią kryminalną Solstorm (Burza z krańców ziemi), która stała się bestsellerem i za którą Szwedzka Akademia Pisarzy Kryminalnych (Svenska Deckarakademin) przyznała autorce nagrodę za najlepszy debiut roku. Rok później członkowie Akademii uznali kolejną powieść Åsy Larsson Det blod som spillts (Krew, którą nasiąkła) za najlepszą szwedzką powieść kryminalną. Po sukcesie pierwszej książki poświęciła się całkowicie pisaniu.

Strona wydawnictwa
http://www.wydawnictwoliterackie.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email