Polecam Wam kolejne wydawnictwo, które podjęło się przybliżenia skandynawskiej literatury naszym czytelnikom.

Od poniedziałku, 23 maja br. dostępna jest w księgarniach książka „Człowiek, który pokochał Yngvego” (Mannen som elsket Yngve) Torego Renberga wydane przez Wydawnictwo Akcent.

Kilka słów o książce…

Jest styczeń 1990 roku. Jarle Klepp ma 17 lat i uczy się w liceum w Stavanger. W jego życiu liczy się rock, seks i polityka. Razem z najlepszym kumplem gra w kapeli punkowej, ma świetną dziewczynę, chodzi w czarnym płaszczu i arafatce i  cały czas stara się wyróżnić z tłumu. Wszystko zmienia się, gdy w jego szkole pojawia się nowy uczeń, Yngve – roztargniony marzyciel lubiący słuchać popu, grać w tenisa i czytać o starożytnym Egipcie. Nagle Jarle ze zdumieniem odkrywa, że nie może przestać o nim myśleć…

Człowiek, który pokochał Yngvego to pełna energii i uroku opowieść o zakochaniu, przyjaźni i dorastaniu w czasach, gdy nie znano internetu, a muzyki słuchało się z walkmanów. To porywająca, czasem zabawna, a czasem dramatyczna historia o dojrzewaniu młodego buntownika do miłości i odpowiedzialności. Historia o przeobrażającym się świecie i fascynacji, która zmienia wszystko.

We wrześniu ub. roku można było w Warszawie obejrzeć nakręcony na jej podstawie film w reż. Stiana Kristiansena. Film był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach, m. in. został uznany Najlepszym Filmem 2008 roku w Norwegii.

O autorze dowiesz się więcej na:
http://www.torerenberg.no
http://no.wikipedia.org/wiki/Tore_Renberg

Wydawnictwo ma już w planach kolejną książkę Tore Renberga pt.: ” Charlotte Isabel Hansen”

Kilka słów o książce…
Jest 6 września 1997 roku. Jarle Klepp studiuje literaturoznawstwo na Uniwersytecie w Bergen. Dnie spędza na pisaniu pracy magisterskiej, a wieczory – na alkoholowych imprezach w towarzystwie swoich intelektualnych znajomych, charyzmatycznego promotora oraz oszołamiająco pięknej i bogatej doktorantki, Herdis Snartemo, z którą pozostaje w bardzo luźnym erotycznym związku. Jego stylu życia na pewno nie można nazwać odpowiedzialnym. Do czasu…
Okazuje się bowiem, że Jarle zostaje wezwany przez policję do złożenia próbki krwi w celu potwierdzenia ojcostwa. Pozytywny wynik wykazuje, że ma niespełna siedmioletnią córkę z niejaką Anette Hansen. Charlotte Isabel, bo takie imiona nosi dziewczynka, jest owocem szalonej imprezy z czasów liceum, tej samej, której opis można znaleźć w powieści Człowiek, który pokochał Yngvego. Wkrótce Anette informuje Jarlego, że wyjeżdża na wakacje, a Charlotte Isabel przyleci do niego z Oslo, by wreszcie poznać swojego tatę. Oszołomiony Jarle zjawia się na lotnisku i staje oko w oko z siedmiolatką, która wywróci do góry nogami jego dotychczasowe studenckie życie.
Termin wydania: wrzesień 2011

Chciałabym również polecić Wam książkę autora, który co prawda nie pochodzi z żadnego z krajów nordyckich, jednak bohaterem jego kryminałów jest fiński detektyw Kimmo Joentaa. Autorem tym jest  Jan Costin Wagner, niemiecki pisarz tzw. “crime fiction”.
Mieszka w Niemczech, pracuje jako pisarz i muzyk. Finlandia, miejsce akcji kryminałów Wagnera, to jego druga ojczyzna – pisarz jest mężem fińskiej artystki Niiny Wagner.
http://www.jan-costin-wagner.de

Książka, J.C. Wagnera, która ukazała się w maju również nakładem wydawnictwa Akcent nosi tytuł „Milczenie” .

Kilka słów o książce…

Sinikka zaginęła – znaleziono tylko jej torbę i rower. Dokładnie w tym miejscu, w którym 33 lata wcześniej inna dziewczyna została zgwałcona i zamordowana. To zdarzenie wyprowadziło z równowagi nie tylko policję i opinię publiczną, ale także jednego z dwóch sprawców przestępstwa sprzed lat. Dla niego ta podróż do przeszłości okaże się bardzo bolesna…
Nikt nie wie lepiej od komisarza Kimmo Joenty, co znaczy stracić najukochańszą osobę w swoim życiu. Joenta, komisarz z Turku, nie chce odebrać rodzicom Sinikki nadziei, że ich córka jeszcze żyje. Nawet jeśli wie, że podobieństwo tego zdarzenia do historii sprzed 30 lat jest uderzające.

 

 

 

W planach wydanie kolejnej książki Wagnera pt.: „Zima lwów”

Kilka słów o książce…
Od czasu tragicznej śmierci żony detektyw Kimmo Joenta każdego roku spędza samotnie święta Bożego Narodzenia. Szklanka mleka i butelka wódki pomagają mu przetrwać srogą fińską zimę. Tegoroczne Boże Narodzenie nie będzie jednak wyglądało tak, jak zaplanował sobie Joenta.
Wszystko zmienia się, gdy u drzwi Joenty pojawia się młoda prostytutka. Jakiś czas później kolega Joenty, patolog, zostaje odnaleziony martwy, a najpopularniejszy fiński prezenter Kai Petteri Hämäläinen ledwo uchodzi z życiem.
Okazuje się, że patolog kilka tygodni przed śmiercią był gościem talk-show Hämäläinena. Kimmo Joenta zaczyna rozmyślać nad śmiercią lekarza. Dlaczego popularny talk-show, który dla milionów widzów stanowi dobrą rozrywkę, mógł w kimś wywołać taką wściekłość, że popchnął go do popełnienia zbrodni?
Termin wydania: październik 2011

 

 

Strona Wydawnictwa
www.wydawnictwoakcent.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email