„Film fenomen” – tak o „Łowcy Trolli” można czasami przeczytać nie tylko w recenzjach. Ocierający się o granice parodii, utrzymany w konwencji paradokumentalnej, oszczędny w środkach, okazuje się być kwintesencją gatunku – o ile to jest fantasy. Bo jak inaczej określić przyrodniczą-dokumentalną baśń grozy? Mieszanka, zdawałoby się, niebezpieczna; kiczowata wręcz – ale nie, w „Łowcy Trolli” wszystko wydaje się być poukładane i podane widzowi z dbałością o najdrobniejsze detale.

Grupa studentów wybiera się w północne regiony Norwegii, by sfilmować lokalną historię o niedźwiedziu pustoszącym tamtejsze lasy. Szybko wpadają na tajemniczego myśliwego Hansa, który, jak się okazuje, wcale nie poluje na okoliczne misie. Początkowo niechętny filmowcom, Hans zgadza się na towarzystwo kamery w jego codziennej – czy raczej conocnej – pracy, a ta bardzo szybko okazuje się wykraczać poza standardowe formy chodzenia ze strzelbą po lesie w poszukiwaniu grubego zwierza. Zwierza znajdują, ale okazuje się być to zupełnie inna istota od tej, którą młodzi ludzie sobie wyobrażali.

Polowania na trolla studenci nie wzięli zbyt poważnie. Podczas pierwszej nocy i pierwszego polowania dominuje skryty chichot i dwuznaczne komentarze oraz chęć szybkiego zadenuncjowania Hansa jako człowieka niespełna rozumu. Prawda wyłania się jednak z mrocznych lasów dość szybko a jeszcze nie otrząśnięci z niedowiarstwa filmowcy pędzą w panice przez las, starając się znaleźć schronienie przed monstrualnym, trzygłowym trollem. Bohaterowie są w szoku, ale widz jest jeszcze w większym, bo natrafia na przełamanie stereotypu pseudodokumetalnej opowieści w której „nic się nie dzieje”.

Dalej jest prawdziwa ostra jazda bez trzymanki, kiedy już w pełni przekonani studenci decydują się wciąż towarzyszyć łowcy trolli, wpadając do kotła starych wierzeń, naukowych wyjaśnień, gigantycznych trolli i wielkiego spisku norweskiego rządu. Wszystko to zilustrowane pięknymi widokami Północy, zamieszane chochlą pełną strawnie| sprawnie nakręconych kadrów operatora…

Film miał swoją premierę w Polsce  23 grudnia.

Zapraszam do kin !

ŁOWCA TROLLI
reżyseria: André Øvredal
scenariusz: André Øvredal, Håvard Johansen
produkcja:  Norwegia
czas trwania: 1 godz. 43 min.
gatunek:  Fantasy, Przygodowy, Akcja

 
Zwiastun filmu
http://www.youtube.com/watch?v=7J5masNc6H0

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 26 grudnia 2011 | Kategoria: Film, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , ,