Maj Sjöwall ikona kryminału szwedzkiego, podczas uroczystej gali odbywającej się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu otrzymała prestiżową Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru odebrała szwedzka pisarka Maj Sjöwall.

Wyróżnienie przyznawane jest wybitnym twórcom gatunku. Maj Sjöwall, współautorka napisanej wraz z Perem Wahlöö serii o detektywie Martinie Becku, uznawana jest za matkę szwedzkiego kryminału.

O autorce:
Maj Sjöwall urodziła się 25 września 1935 roku w Malmö. Studiowała dziennikarstwo i grafikę; była dziennikarką i dyrektorem artystycznym wielu czasopism. W 1961 roku poznała Pera Wahlöö, również dziennikarza. Wahlöö pisał wcześniej książki polityczne, Sjöwall nie miała żadnego literackiego doświadczenia. Razem postanowili napisać w ciągu dziesięciu lat cykl dziesięciu powieści kryminalnych.

Wspólnie tworzyli główną intrygę i zbierali informacje (bardzo dokładnie: sprawdzali na przykład, którędy będzie podróżował główny bohater i ile czasu mu to zajmie), rozdziały pisali na zmianę. W ten sposób powstały książki o Martinie Becku. Doskonała dokumentacja, detaliczność, wierne oddanie żmudnych procedur policyjnych – to główne cechy tych powieści, w których akcji jest czasami niewiele. Bo i intryga kryminalna jest w nich tylko pretekstem. Jak tłumaczy sama Sjöwall, ich głównym celem był opis szwedzkiego społeczeństwa z lewicowego punktu widzenia. Wykorzystywali przy tym często tematy z pierwszych stron gazet.
Na podstawie:
Ambasada Szwecji w Warszawie
http://www.swedenabroad.com/Start____17949.aspx

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email