Sezon na na skandynawskie kryminały trwa w najlepsze a nowe i ciekawe pozycje na naszym rynku ukazują się m.in. dzięki Wydawnictwu Czarne. Od  15 września w księgarniach kolejny kryminał „Mężczyzna w oknie”, którego autorem jest norweski pisarz Kjell Ola Dahl, uznawany za ojca norweskiego kryminału.

„Mężczyzna w oknie” to jego druga książka wydana w Polsce. Pierwsza pt.: „Mały, złoty pierścionek” ukazała się również nakładem Wydawnictwa Czarne.  W planach wydawniczych są kolejne dwie książki K.O.Dahla.

Kilka słów o książce…
Jest piątek trzynastego, stolicę Norwegii skuł siarczysty mróz. Reidar Folke Jespersen, siedemdziesięciodziewięcioletni antykwariusz, przeżywa właśnie najgorszy dzień swojego życia.
Następnego dnia zostaje znaleziony martwy – ciało wystawiono na widok publiczny w oknie jego własnego sklepu. Na zwłokach ktoś wymalował tajemniczy skrót: J195. Gunnarstrandę i Frølicha czeka trudna sprawa. Wygląda na to, że zmarły nie miał łatwego charakteru i niewielu będzie po nim płakać. A może nawet ktoś odetchnie z ulgą? Niewierna żona przyłapana na zdradzie, bracia chcący sprzedać rodzinny sklep mimo protestu Reidara, syn żyjący w cieniu ojca? W trakcie dochodzenia niespodziewanie pojawiają się tropy prowadzące w stronę odległych czasów wojny. Do jakich odkryć doprowadzi śledztwo w kraju, który nadal nie uporał się z mrocznymi wspomnieniami z czasów okupacji?

„Ekscytująca opowieść w stylu klasycznych kryminałów i świetne, mocne dialogi, które od pierwszych stron przykuwają uwagę czytelnika”.
„Värnamo Nyheter” (Szwecja)

 
„Połączenie wciągającej fabuły kryminalnej w stylu brytyjskim z europejską psychologiczną głębią to, jak się wydaje, cecha  charakterystyczna najlepszych skandynawskich kryminałów. Kjell Ola Dahl doskonale tego dowodzi w swojej najnowszej powieści”.
„Westdeutsche Zeitung” (Niemcy)

Informacje dodatkowe:
Tytuł: Mężczyzna w oknie
Autor: Kjell Ola Dahl
Seria wydawnicza: Ze Strachem
Dostępność: zapowiedź
Premiera: 15 września 2011
Wydanie I, rok 2011
Format: 125×195 mm, oprawa miękka, foliowana
Liczba stron: 504
Projekt okładki: Łukasz Mieszkowski
Projekt typograficzny: Robert Oleś/d2d.pl
ISBN: 978-83-7536-281-7
Kjell Ola Dahl (ur. 1958) – wielokrotnie nagradzany i uznany powieściopisarz nazywany ojcem norweskiego kryminału. Zanim zadebiutował w 1993 roku, był psychologiem i nauczycielem. Jego najpopularniejsza seria powieści z inspektorem Gunnarstrandą i asystentem Frølichem szybko zdobyła międzynarodowy rozgłos oraz wiele  nagród i nominacji (m.in. Nagrodę Rivertona 2000 dla najlepszej norweskiej powieści kryminalnej roku, nominację do Szklanego Klucza 2000 dla najlepszej skandynawskiej powieści kryminalnej roku i Nagrody im. Martina Becka 2001 dla najlepszej zagranicznej powieści kryminalnej roku. Książki z tej serii wydane były m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Francji, Szwecji i Danii.
http://en.wikipedia.org/wiki/Kjell_Ola_Dahl
http://www.facebook.com/pages/Kjell-Ola-Dahl/112760542070376
Na podstawie:
WWW.czarne.com.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 14 września 2011 | Kategoria: Literatura, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , ,