Idea tego  festiwalu sięga roku 1990, kiedy to Ignas Scheynius, Kim Klein i Git Scheynius ( obecny dyrektor festiwalu), trzech entuzjastów filmu, poczuło, że Sztokholm powinien mieć festiwal o międzynarodowej randze.

Podczas Festiwalu Filmowego w Cannes szwedzkie media dowiedziały się, że tej samej jesieni odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sztokholmie.
Niewielka grupa profesjonalistów w branży filmowej wraz z pomocą około 200 wolontariuszy sprawiłą, że Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie stał się rzeczywistością. David Lynchs i jego „Dzikość serca” otworzył Festiwal w Asturii, która była również głównym miejscem festiwalu i gdzie odbywały się ceremonie.

Każdego roku festiwal nabierał tempa i rozwijał się,  by w ciągu zaledwie kilku lat program rozrósł się do 100 filmów, w roku  2006 r. liczba ta osiągnęła ponad 170.
W ciągu minionych 17 lat przez festiwal przewinęło się około 2000 filmów z całego świata. Odwiedziło go szereg znakomitych gości takich jak: Dennis Hopper, Lauren Bacall, Gena Rowlands, Ang Lee, David Cronenberg, Roman Polański, Terry Gilliam i Elia Kazan.

Festiwal jest również znany ze działań wspierających zdolnych, młodych i nieznanych jeszcze  filmowców. Aż jedna trzecia filmów wybieranych na festiwal to debiuty reżyserskie.

Z roku na rok coraz lepszy i coraz ciekawszy, festiwal umacnia swoją pozycję jednego z czołowych festiwali filmowych w północnej Europie za pokazywanie bezkompromisowej sztuki we współczesnej kinematografii. Festiwal odbywa się co roku w listopadzie.

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie odbywać się będzie w dniach od 9 do 20 listopada 2011 roku, pokazanych zostanie ponad 180 filmów z ponad 50 krajów.

Wszyscy miłośnicy kina będący w tym czasie w Szwecji, nie powinni tego wydarzenia przegapić.
Szczegóły na stronie festiwalu:
http://www.stockholmfilmfestival.se/en/festival/2011/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email