Sześciokrotny medalista olimpijski w biegach narciarskich – Mika Myllyla został we wtorek znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. To szok dla całej Finlandii, umarł bowiem jeden z najwybitniejszych biegaczy narciarskich w historii Finlandii.

Policja wyklucza, że 41-letni mistrz na 30 kilometrówz Nagano zmarł w wyniku działania innych osób, nie podano jednak jeszcze żadnych szczegółów dotyczących śmierci byłego sportowca. Jedyna informacja jest taka, że zgon nie był efektem jakiejkolwiek zbrodni.

41-letni Fin zdobył sześć medali olimpijskich, w tym ten najcenniejszy – w 1998 roku na igrzyskach w Nagano okazał się najlepszy w biegu na30 kilometrów. Cztery razy zdobywał także mistrzostwo świata, stając się jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w historii fińskiego narciarstwa. Karierę zakończył w 2005 roku po skandalu dopingowym z jego udziałem.

Był jedną z ikon biegów narciarskich w swoim kraju i zaliczano go do najlepszych narciarzy biegowych w historii Finlandii, ale również w czołowce najbardziej kontrowersyjnych postaci fińskiego sportu. Podczas mistrzostw świata w Lahti w 2001 był głównym faworytem do złotych medali, lecz po zwycięskiej dla Finlandii sztafecie wykryto u niego środki dopingujące i zdyskwalifikowano na dwa lata. Okazało się również, że testy antydopingowe innych fińskich uczestników dały pozytywne wyniki, a sprawa nazwana został „fińskim skandalem dopingowym”.

Myllylae nie powrócił już do rywalizacji w międzynarodowych zawodach, pomimo dobrego występu w Biegu Wazów w 2003 r. oraz wywalczenia latach 2003-2004 dwóch złotych medali w mistrzostwach Finlandii.

Miał coraz większe kłopoty z alkoholem. Był wielokrotnie skazywany za jazdę samochodem pod jego wpływem, wypraszany z samolotów i promów. Z powodu nadużywania alkoholu wielokrotnie tracił pracę.

W wywiadzie udzielonym przed trzema laty norweskiej telewizji, Myllylae powiedział, że wielokrotnie był w tak głębokiej depresji, że próbował targnąć się na swoje życie. Zapewnił też wówczas, iż skończył z alkoholem i otrzymał możliwość pracy w międzynarodowej federacji narciarskiej FIS.

We wtorek fińskie media pisały „Myllylae był wielkim sportowcem i legendą biegów narciarskich, lecz niestety przegrał walkę z alkoholem, który okazał się królem jego życia, podobnie jak to było u naszego wielkiego skoczka narciarskiego Matti Nykanena”.

„Jego życie było tragiczną historią. Zmarł jeden z największych naszych sportowców” – skomentował dziennik Iltalehti.

O fińskim sportowcu dowiesz się więcej na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mika_Myllyl%C3%A4
http://www.fis-ski.com/uk/604/613.html?sector=CC&competitorid=42424&type=result

 
Na podstawie:
WWW.one.tpl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 6 lipca 2011 | Kategoria: Inne, Sport, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , ,