wierny-przyjacielPrzyznam, że od pewnego już czasu stronię od historii kryminalnych, również tych skandynawskich. Literatura ta, wtargnęła na nasz rynek dość niespodziewanie i bardzo dobrze się tu zadomowiła. Kolejne wydawnictwa włączają do swojej oferty skandynawskich autorów i …coraz bardziej podobne do siebie historie. Czytając kolejną książkę, mam nieodparte wrażenie „Déjà vu”. Na tle dość bogatej już „oferty kryminalnej”, oferta Wydawnictwa Czarne wydaje się wyróżniać, szczególnie pod względem jakości wydawanych książek i dobór autorów.

„Wierny przyjaciel” to przykład takiej książki. Autor, pochodzący z Norwegii Kjell Ola Dahl, za swoją twórczość literacką otrzymał już sporo nagród i wydają się one w pełni zasłużone.

„Wierny przyjaciel” to wyjątkowo dobry kryminał. Dzieje się tu sporo, a nawet znacznie więcej. Bohaterów mamy co najmniej kilku, a każdy z nich stanowi swoistą zagadkę. Postacią pierwszoplanową jest tu Franken Frølich, policjant, którego poznajemy w trakcie odbywania jednego z zadań: Franken śledzi podejrzanego o rozboje Kadira Zahida, emigranta o pakistańskich korzeniach, przesiadując godzinami w samochodzie w pobliżu jego domu. Gdy wydaje się, że po raz kolejny nic się nie wydarzy, z domu podejrzanego wychodzi kobieta,Veronika Undset, która zostaje zatrzymana. W trakcie przeszukania, Franken znajduje u niej zapalniczkę z ukrytą kokainą. Mimo, iż kobieta zaprzecza, aby miała cokolwiek wspólnego z narkotykiem, godzi się zapłacić grzywnę, byle tylko zostawiono ją w spokoju. Jeszcze tego samego wieczoru, policjant trafia na przyjęcie urodzinowe przyjaciela, z którym nie miał kontaktu od ponad 20 lat. Jakże ogromne jest jego zaskoczenie, gdy spotyka tam również niedawno aresztowaną Veronikę U., która dodatkowo okazuje się być narzeczoną przyjaciela. Na przyjęciu poznaje też Janne Smith, oryginalną kobietę po przejściach z którą spędza miły wieczór. W tym samym czasie, znika bez śladu afrykańska studentka, która dostała życiową szansę nauki na uniwersytecie w Oslo i po dwóch dniach pobytu w mieście zaginęła bez śladu.
Gdy Franken Frølich zacznie swój następny dzień w pracy, nic nie będzie już takie samo. Zabójstwo do którego zostaje wezwany zaczyna ciąg skomplikowanych spraw, relacji i wydarzeń, które z każdą stroną komplikują się coraz bardziej.

K.O.Dahl dał swojemu bohaterowi zadania w liczbie i stopniu skomplikowania, którymi można by obdarzyć bohaterów co najmniej kilku następnych książek. Mimo mnogości zdarzeń, nie ma tu chaosu, czy tendecyjnych rozwiązań. Wprost przeciwnie.
Autor doskonale prowadzi swoich bohaterów przez kolejne historie, a oprócz Frankena Frølicha jest ich przynajmniej kilku. Posterunek policji składa się z bardziej i mniej barwnych postaci do których bez wątpienia należy szef Frankena, który z miłości do żony przeszedł na islam. Mamy porywczego Stena Ståle, przenoszonego nieustannie z wydziału do wydziału z uwagi na zbyt agresywne usposobienie i temperament, których nie umie powstrzymać również wobec koleżanki z pracy Leny Stigersand, z którą dodatkowo łączy go porywczy romans.
Do tego wszystkiego dochodzi całe grono bliższych i dalszych współpracowników, podejrzanych i zwykłych mieszkańców, którzy stanowią niezwykle barwną mozaikę tworzącą współczesne społeczeństwo norweskie.

Jak przystało na skandynawski kryminał, nasz bohater przeżywa szereg dylematów zawodowych i osobistych, gdy w trakcie śledztwa pojawia się ślad wskazujący na przyjaciela jako potencjalnego mordercę. Na próbę zostają wystawione przyjaźń, miłość, wierność, umiejętność wybaczania, czy też dość naiwne przekonanie, że z biegiem czasu złe cechy w ludziach zanikają. Franken zmuszony zostaje do przeanalizowania swoich wartości, podjęcia na nowo wysiłku w ocenie sensu pracy, którą wykonuje. Bohater nieustannie prowadzi ze sobą dialog i musi cały czas się pilnować, by w swojej ufności i podejrzliwości zarazem nie posunąć się zbyt daleko.

„Wierny przyjaciel” to przede wszystkim doskonale sportretowani stróże prawa, praca policji, codzienne, żmudne analizy, szukanie rozwiązań, wzajemne relacje, częściej trudne niż proste. To także znakomity obraz norweskiego społeczeństwa, które już jakiś czas temu przestało być jednorodne, z czego niewielu zdaje sobie sprawę. Dahl pokazuje również jak nieprzewidzianie i nieoczekiwanie łączą się ze sobą ludzkie losy. Śledztwo prowadzone w sprawie kradzieży przeradza się niespodziewanie w śledztwo na temat jednego, potem kolejnego morderstwa. Pojawiają się podejrzani, wracają sprawy sprzed lat. Równie zaskakujący jest finał opowieści. Wszystko wskazuje, że rozwiązanie kryminalnych zagadek przyniesie bohaterom spore zmiany zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

To doskonała książka, błyskotliwy i wciągający kryminał, który spełni wymagania najbardziej wymagających czytelników. Na kolejne sprawy Frankena Frølicha czekam z dużą niecierpliwością.

Anna Krześniak

——————-
Wierny przyjaciel
Kjell Ola Dahl
Przekład: Milena Skoczko
Wydawnictwo Czarne
Seria Ze Strachem
Wołowiec 2013

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email