Popularna grupa z Reykjaviku w październiku wróci do Polski z nową płytą.

Múm to największa obok Sigur Ros i Björk gwiazda muzyki islandzkiej.

Múm po niemal piętnastu latach kariery, są już niemal instytucją na muzycznej scenie nie tylko w rodzimej Islandii. Ponad dekadę temu okrzyknięci pionierami tzw. folkotroniki, dziś wraz z Sigur Ros, Gus, Gus i Björk uchodzą za głównych ambasadorów kultury muzycznej z wyspy gejzerów. W Polsce można było ich posłuchać kilkakrotnie m.in.: na festiwalach Sacrum Profanum i Freeform. Ich albumy „Finally We Are No One” z 2002 i ostatni „Sing Along To Songs You Don´t Know” sprzed czterech lat okazały się nad Wisłą alernatywnymi bestsellerami.

Zespół założyli w 1997r. Gunnar Örn Tynes i Örvar Smárason. Nieco później do grupy dołączyły bliźniaczki – Gyoa i Kristín Anna Valtýsdóttir i przez kilka lat występowali jako kwartet. W 2001 r. ukazała się ich debiutancka płyta Yesterday Was Dramatic, Today Is OK, która zyskała uznanie słuchaczy i zebrała entuzjastyczne recenzje. Islandczycy w swej muzyce doskonale połączyli nowoczesną elektronikę z ciepłymi brzmieniami „żywych” instrumentów. Na ich płytach i koncertach niezwykle syntetyczne rytmy i elektroniczne ozdobniki wspaniale współgrają z dźwiękami  akordeonu, trąbki, skrzypiec, banjo, chińskiej harfy i wielu innych, czasem egzotycznych, instrumentów.

Na początku 2006 r. działalność zespołu rozkwitła na nowo, dzięki udanym remiksom np. utworów zespołu Goldfrapp oraz występom na wielu festiwalach, jak SXSW, Sonic Festival czy Bestival. W międzyczasie islandzka ekipa kilkukrotnie zmieniała skład i obok trzonu grupy: Gunnara i Örvar, dziś na stałe z múm  współpracują  m.in. Eiríkur Orri Ólafsson (trąbka / piano) , Hildur Guðnadóttir (wiolonczela / wokale), Sigurlaug Gísladóttir (wokale/ ukulele/ różne instrumenty), Róbert Reynisson (gitary/ukulele)  czy Guðbjörg Hlín Guðmundsdóttir (skrzypce). Często do wspólnych nagrań dołączają też przyjaciele czy członkowie rodzin muzyków.

Obecnie zespół pracuje nad swoim szóstym albumem, który ukaże się jesienią.
http://press.morrmusic.com/release/id/910

Koncert Múm
support: Sin Fang

Miejsce: ART BASEN, Warszawa
Data: 02 października
Start: 20:00
Bilety: 79pln

strony zespołu:
http://www.lastfm.pl/music/m%C3%BAm
https://myspace.com/mumtheband

Na podstawie:
http://www.artbasen.pl/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 2 października 2013 | Kategoria: Events, Imprezy, Muzyka, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , , ,