Przewlekła i nieuleczalna choroba sprawiła, że w szpitalnej sali spotkało się czterech mężczyzn. Hasse, narrator powieści, milczący nieznajomy z drugiej półkuli zwany Montem, Börje, nałogowy hazardzista, który przyjmuje zakłady o życie wieczne, i Harry, były włóczęga, najbardziej spośród nich wszystkich  wrażliwy i rycerski.

W ostatnich chwilach towarzyszą im niczym anioły stróże siostry Birgit i Angela. Jest pani pastor Anna-Britta i oschły doktor Möller. Głownym bohaterem pozostaje jednak Hasse, który – gdy zawodzi go przyszłość – ma czas pogodzić się z przeszłością, z jej namiętnościami i rozczarowaniami.

Nadchodzi noc to opowieść o człowieku i jego słabościach. O chwilach, w których organizm faszerowany morfiną buntuje się i słabnie, a sny wypełnione fantastycznymi wizjami nie przynoszą ukojenia. Przede wszystkim jest to jednak piękna i pokrzepiająca opowieść o godzeniu się ze śmiercią.

Kilka recenzji…

„Proza Wijkmarka – surowa, przejrzysta i w wyważony sposób zmysłowa – towarzyszy opisywanym przez narratora zdarzeniom, nie uciekając się do teatralnych gestów. Wijkmark unika nadmiernej opisowości, ale nie rezygnuje z eleganckich aluzji ani konkretnych nawiązań. Uważnie dobiera każde słowo, mimo że książka opowiada o jednej tylko rzeczy – ‚tej szczególnej wrażliwości, która kryje się po drugiej stronie zasłony.’”
„Dagens Nyheter”

“Ciepła, piękna, odrobinę melancholijna. Głęboko ludzka i wiarygodna. Przynosi pocieszenie i napomnienie.”
„Norrköpings Tidningar”

“Wijkmark opisuje proces rozkładu z taką precyzją i bezstronną autentycznością, że ma się niepokojące wrażenie, jakby książka została napisana zza grobu.”
„Svenska Dagbladet”

Nadchodzi noc
Carl-Henning Wijkmark
Wydawnictwo Czarne
isbn: 978-83-7536-170-4
wydanie: 1, Wołowiec, 2010-02-02
data ukazania: 2010-02-02
oprawa: miękka
format: niestandardowy
ilość stron: 144
grupa (książki): Faktograficzne
cena sugerowana: 29.50 zł
Przekład ze szwedzkiego Jan Rost
Na podstawie:
WWW.czarne.com.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 1 października 2011 | Kategoria: Literatura, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , ,