to ty jestes bobbymPo raz pierwszy od dwudziestu pięciu lat Håkon wraca do Lillehammer w związku z pogrzebem przyjaciela. Nie postawił jeszcze nogi na peronie, a już żałuje, że zgodził się przyjechać. Czterdziestoletni mężczyzna zmuszony jest spojrzeć w przeszłość, na coś, co dręczyło go przez całe życie.
Zniknęła młoda dziewczyna, a w tym samym czasie inne sprawy przybrały fatalny obrót. Co właściwie zrobili, on i jego koledzy?
Pogrzeb Kristoffera, przyjaciela Håkona z dzieciństwa, jest okazją do spotkania się po latach czterech dawnych kolegów. Tak razem, jak i indywidualnie, muszą zmierzyć się z bolesnymi wydarzeniami, które rozegrały się latem dawno temu. Ich przyjaciółka Agnes zniknęła bez śladu, a jednocześnie doszło do innych przerażających zdarzeń. Dlaczego narrator, Håkon, nosi w sobie poczucie winy?
Opowieść w mistrzowski sposób obnaża nieprzyjemne uwarunkowania psychologiczne w zdawałoby się zwyczajnym środowisku dorastania w małym norweskim mieście. Dzięki sugestywnym przejściom między współczesnym pogrzebem a wydarzeniami z czasów młodości bohaterów, czytelnik stopniowo poznaje brutalną prawdę. Powieść ekscytuje do ostatniej kropki.

„W tej dobrze skomponowanej powieści z Lillehammer, w której dojrzały mężczyzna wraca do miasta swojego dzieciństwa, żeby wziąć udział w pogrzebie, Christer Mjåset zahacza o kryminał. Wbrew swej woli bohater musi zmierzyć się z niewyjaśnionymi tajemnicami z feralnego lata, w którym wraz z bandą chłopaków rozbijał się po okolicy, jego bliska przyjaciółka zniknęła bez śladu i przeżył rozpad rodziny.”
Arne Hugo Stølan, VG

Christer Mjåset (ur. 18 kwietnia 1973 w Oslo, Norwegia) – norweski pisarz i lekarz.
Ukończył studia medyczne na uniwersytecie w Oslo. Jest zawodowym lekarzem neurochirurgiem, który obecnie jest w trakcie specjalizacji, pracuje w Rikshospitalet, szpitalu uniwersyteckim w Oslo.
W roli pisarza zadebiutował w 2003 zbiorem opowiadań „En dans der veien slutter” (Taniec na końcu drogi), dwa lata później ukazał się „Verdens eldste mann er død” (Najstarszy człowiek świata nie żyje), a następnie w 2008 powieść „Legen som visste for mye” (Lekarz, który wiedział za dużo) oraz wydana cztery lata później „Hvite ravner” (Białe kruki).
Twórczość Christera Mjaseta to powieści kryminalne, a ostatnia z nich jest nazywana thrillerem medycznym. Ich akcje autor umieścił w szpitalach, w środowisku lekarzy znanym mu z własnego życia. Pozwala to poruszać tematy związane ze specyfiką środowiska zawodowego, a także charakterystyczne dla niego zjawiska jak walka o stanowisko, mobbing, stalking i inne współczesne zjawiska społeczne.

Książkę wydało wydawnictwo Smak Słowa

Tytuł: To ty jesteś Bobbym Fischerem
Autor: Christer Mjåset
Przekład z języka norweskiego: Dorota Polska
Stron: 246
Oprawa miękka
Cena detaliczna: 34,90 zł
ISBN 978-83-64846-52-6
Premiera: 16 maja 2016

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email