W dniach 16-17 marca w Szczecinie odbędzie się nowa impreza poświęcona krajom regionu północnego  pod nazwą  Nordic Cross Point.

Założeniem Organizatorów jest przekształcenie Nordic Cross Point w coroczne, międzynarodowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja Skandynawii, przybliżenie Polski i Szczecina skandynawskim sąsiadom, jak i promocja współpracy polsko-skandynawskiej w dziedzinie m.in. kultury. Zdaniem organizatorów, stolica Pomorza Zachodniego idealnie nadaje się jako miejsce, które może odegrać kluczową rolę w zacieśnianiu tego typu relacji Polski z krajami nordyckimi. Szczecin i Pomorze Zachodnie w naturalny sposób wpisują się w kontakty z krajami nordyckimi. Atutów, predestynujących Szczecin do roli lidera we współpracy z Północą, jest wiele. To one zdecydowały, że Nordic Cross Point odbędzie się właśnie tutaj –  w transgranicznym, wielokulturowym mieście, gdzie Skandynawia spotyka się z Europą Środkową.

Program tegorocznej imprezy jest niezwykle bogaty: biznes, turystyka, kultura.

Organizatorami Nordic Cross PointPolska Fundacja Sportu i Kultury oraz Magazyn Skandynawski „Zew Północy”. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Szczecin. Patronat nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Gospodarki, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydent Miasta Szczecin. Patronat honorowy objęli: Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, która ponadto pełni rolę patrona merytorycznego tego wydarzenia, a także cztery skandynawskie ambasady: Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii i konsulaty: Danii, Norwegii, Szwecji i Islandii. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem pełni Akademia Sztuki, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Szczeciński i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny , Koło Naukowe „ Escape” oraz Carolina Medical Center. Partnerem generalnym jest Zamek Książąt Pomorskich, a mecenasem – Unity Line.

Polska Fundacja Sportu i Kultury powstała w 2010 roku jako efekt wieloletniej przyjaźni i współpracy Szymona Kołeckiego, Tomasza Zabielskiego i Izabeli Moniki Staniszewski. Jest organizacją pozarządową działającą na rzecz edukacji i integracji. Poprzez liczne projekty promuje uczestnictwo w kulturze i aktywność sportową wśród dzieci i młodzieży. Jednym z edukacyjnych projektów jest Norway Inspires, ukazujący dobre i sprawdzone realizacje współczesnej Norwegii, inspirowane naturą i tradycją.  Nordic Cross Point jest znakomitą platformą do popularyzowania kultury krajów nordyckich i tworzenia różnorodnych inicjatyw w Szczecinie – mieście, w którym znajduje się oddział Polskiej Fundacji Sportu i Kultury.
Więcej: www.sportikultura.org
Magazyn Skandynawski „Zew Północy” – to wydawany przez PCIT TRAMP jedyny na polskim rynku periodyk poświęcony Skandynawii i związanym nią obszarom polarnym. Wprawdzie poruszana w magazynie tematyka ogniskuje się wokół turystyki, nie brakuje artykułów dotyczących kultury, społeczeństwa, biznesu, polityki oraz kontaktów polsko-skandynawskich. „Zew Północy”, którego redaktorem naczelnym jest Marcin Jakubowski, patronuje wielu projektom dotyczącym Skandynawii i Arktyki, w tym wyprawom polarnym. Stałymi partnerami magazynu są m.in. narodowe organizacje turystyczne Danii i Norwegii. Redakcja „Zewu Północy” mieści się w Szczecinie. Więcej: www.zewpolnocy.pl

Serdecznie zapraszam !

16 -17.03.2012 – Nordic Cross Point
Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich, Hotel Radisson Blu
www.nordiccrosspoint.pl

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email