Drodzy Czytelnicy…

Chciałabym przybliżyć Wam nową inicjatywę kulinarną, której twórcami są założyciele słynnej kopenhaskiej NOMY René Redzepi i Claus Meyer.

NOMA – to restauracja w Kopenhadze, której nie trzeba chyba przedstawiać – w tym roku, po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w rankingu 50 najlepszych restauracji na świecie prowadzonym przez RESTAURANT MAGAZINE.

Nordyckie Laboratorium Żywności – nowa inicjatywa René Redzepi i Clausa Meyera to obraz ich wielkiej fascynacji smakiem i zapachem nordyckich produktów, zwłaszcza tych oryginalnych, sprzed wieków, czekających na ponowne odkrycie i wykorzystanie w kuchni.

Projekt Nordyckiego Laboratorium Żywności to nie tylko poszukiwanie i odkrywanie nowego wymiaru doznań smakowych, ale także chęć ich jak najszerszego rozpowszechniania, by mogły być dostępne w każdej restauracji i w każdym domu. Nowa paleta smaków poszerzy wachlarz wyboru składników i wzbogaci przygotowywane dania.

Gdy dziewięć lat temu NOMA rozpoczynała swoją działalność, szef kuchni René Redzepi i jego partner Claus Meyer postanowili odnaleźć nowy kierunek w sztuce kulinarnej.

Dążąc do stworzenia zrównoważonej kuchni kierowali się ideą, że nordycką żywność powinien definiować nordycki krajobraz. Uczynili z gotowania działalność twórczą w kreatywnych ramach, dopuszczając jedynie nordyckie składniki i pozwalając, by język poszukiwanego przez nich smaku został zdefiniowany przez to, co w najzimniejszych rejonach Europy dzikie, ziołowe i nieposkromione. Było to nie tyle ponowne odkrycie czy odrodzenie – ile ideologia dotycząca całkowicie nowej kultury kulinarnej, inspirowanej tradycyjnymi technikami, przekształcona współczesną wrażliwością. Było to coś zupełnie nowego.

Jestem wielbicielką nordyckich smaków od wielu lat.
Nie mam też wątpliwości, że najbliższy czas odsłoni dla wielu, dla których smaki te i zapachy  zaczynają i kończą na rybach, zupełnie nowe oblicze Skandynawii.
W poszukiwaniu nowych doznań kulinarnych podróżować będziemy nie na południe, nie do Włoch czy Francji, lecz do północnych sąsiadów.

Zanim to nastąpi, zapraszam do lektury załączonego materiału przybliżającego historię powstania tego niezwykłego laboratorium oraz ideę nowej kultury kulinarnej, która wkrótce kształtować będzie wrażliwość kulinarną nie tylko mieszkańców północy.
NORDIC FOOD LABORATORY material prasowy text June 2012

Informacja przygotowana na podstawie materiału przekazanego przez
Ambasadę Danii w Warszawie

Anna Krześniak
Redaktor Naczelna Portaly Myscandynavia.eu
www.myscandynavia.eu

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email