Już niedługo rozpocznie się kolejna, 11. edycja PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL .
To jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, na którym pokazane zostanie ponad 150 filmów – odbędzie się w dniach 9-18 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) we Wrocławiu . Projekcjom w obu miastach będą towarzyszyć m.in.: debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty i imprezy muzyczne, warsztaty, wykłady mistrzowskie. Ponadto w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” ( 16-18 maja ) festiwal odbędzie się także w kinach studyjnych w 10 miastach w Polsce.

W tym roku w konkursie głównym startują dwie duńskie produkcje – trzymamy kciuki za obie !

Program filmów krajów nordyckich  przedstawia się następująco:

DANIA

Podejrzany: Ai Weiwei Ai Weiwei: The Fake Case
reż. Andreas Johnsen, Dania, 2013, 79 min
Konkurs: Nagroda Millennium, Nagroda Amnesty International

Terminy projekcji
10 maja 19:30, Kinoteka 1
11 maja 18:30, Kinoteka 7
15 maja 13:30, Kinoteka 1
16 maja 14:00, Kinoteka 7

O filmie

Chiński artysta, architekt i kurator Ai Weiwei to znaczący głos chińskiej opozycji, od lat aktywnie krytykujący władze w Chinach i walczący o prawa człowieka. Współtwórca wielu konceptualnych instalacji, w tym słynnej ekspozycji Sunflower Seeds w Tate Modern, a także Stadionu Narodowego w Pekinie, zaangażowany był w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. W kwietniu 2011 roku został aresztowany przez władze chińskie, a następnie przez 81 dni przetrzymywany w nieznanym miejscu i przesłuchiwany w sprawie rzekomego przestępstwa gospodarczego, unikania płacenia podatków, niszczenia dokumentów księgowych, a także bigamii i rozpowszechniania pornografii w internecie. O uwolnienie artysty, który naraził się komunistycznym przywódcom, nazywając ich gangsterami, wystąpiły rządy Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Po rzekomym przyznaniu się do winy, został w czerwcu 2011 roku zwolniony z więzienia za kaucją, pod warunkiem, że nie będzie wypowiadał się publicznie i nie opuści Pekinu.

Film pokazuje jak Ai Weiwei żyje po wyjściu z więzienia i jak nerwową grę prowadzi nadal z chińskimi władzami, które obserwują każdy jego krok tylko po to, aby wytoczyć mu kolejne zarzuty. Widzimy zarówno jego życie prywatne w domowym areszcie z żoną i synem, o których losy obawia się coraz bardziej, jak również usilną próbę ponownego wejścia w rolę zaangażowanego aktywisty. Nie jest to łatwe zadanie, bo po wyjściu z więzienia Ai Weiwei nie tylko cierpi na bezsenność i zaniki pamięci, a policja śledzi każdy jego ruch, lecz musi również odnaleźć się pomiędzy życiem rodzinnym a nieustannym zainteresowaniem mediów i świata sztuki. Zachowuje jednak stoicki spokój, a jedynym sposobem na rozładowanie emocji i frustracji okazać się może kolejna instalacja, którą Ai Weiwei planuje pokazać zagranicą.

Wydarzenia specjalne towarzyszące pokazom:
11 maja, niedziela | 18:30 | KINOTEKA | Spotkanie: Reżyser i krytyk
Twórcy
Reżyseria/Directed by: Andreas Johnsen
Zdjęcia/Cinematography by: Andreas Johnsen
Produkcja/Production: Katrine Sahlstrøm, Rosforth Films; Danish Documentary Production

Klimatyczni oszuści The Carbon Crooks / Varm luft for milliarder
reż. Tom Heinemann, Dania, 2013, 57 min

Na mocy postanowień Protokołu z Kioto kraje, które zdecydowały się na jego ratyfikację, zobowiązały się zredukować do 2012 roku emisję dwutlenku węgla i innych gazów powodujących efekt cieplarniany. Wymyślono w tym celu sprytne rozwiązanie. W przypadku niedoboru bądź nadwyżki emisji gazów, sygnatariusze umowy zobowiązali się do szczególnego rodzaju wymiany handlowej polegającej na sprzedaży lub kupowaniu limitów od innych krajów. W ten sposób bogate kraje, które produkowały za dużo szkodliwych gazów, mogły odkupywać limity od tych biedniejszych. Na papierze wszystko się zgadzało, ale problem nadal pozostał nierozwiązany. Co więcej, okazało się, że na handlu limitami można nieźle zarobić, więc pojawili się hakerzy i oszuści, którzy sprytnie wykorzystali zaistniałą sytuację.
Film ujawnia, na czym polega cały problem, pokazując finansowe i prawne luki, które ułatwiają prowadzenie nieczystych interesów. Daniel Butler, który w latach 2004-2011 zajmował się handlem węglem zdradza na przykład kulisy kradzieży Czechom wartego 10 milionów euro limitu. Zarobił na tym 50 000 euro. Z kolei Ritt Bjerregaard, która była członkiem komisji negocjującej Protokół z Kioto, tłumaczy, że wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla miało spowodować zmianę sposobu myślenia o tym problemie. Tak się jednak nie stało.

9 maja 15:30, Iluzjon Stolica
10 maja 21:00, Iluzjon Mała

Rezerwat Pine Ridge / Pine Ridge
reż. Anna Eborn, Dania, 2013, 77 min

Pine Ridge to rezerwat rdzennych Amerykanów położony w południowo-zachodniej części stanu Dakota Południowa, a zarazem najbiedniejsze hrabstwo Stanów Zjednoczonych. 70% dzieci nie kończy tu szkoły średniej, stopa bezrobocia waha się w granicach 80-85%, a wskaźnik samobójstw wśród nieletnich jest o 150% wyższy niż średnia w USA.
„Jak to jest dziś być młodą osobą zamieszkałą w rezerwacie Pine Ridge? ” – zadała pytanie młoda szwedzka reżyserka, Anna Eborn. Odpowiedź, jakiej udziela w debiucie dokumentalnym nie jest jednak oczywista. Daleko jej do reportażu z historią kolonizacji w tle albo politycznego non-fiction ukazującego wymiary współczesnego wykluczenia w jednym z najbogatszych państw świata.

9 maja 17:00, Kinoteka 7
10 maja 12:00, Kinoteka 7
18 maja 13:00, Kinoteka 5

Sepideh marzy o gwiazdach / Sepideh – Drømmen om stjernerne / Sepideh
reż. Berit Madsen, Dania, 2013, 90 min

Młoda Iranka Sepideh Hooshyar marzy tylko o jednym – chce w przyszłości zostać astronautką. W nocy z zaciekawieniem obserwuje niebo i w praktyce sprawdza wiedzę, którą nabyła w szkole na lekcjach astronomii. Z nadzieją ogląda nagrania pierwszej kosmicznej turystki – Anousheh Ansari, upewniając się, że jej pragnienia są całkowicie realne i możliwe do spełnienia. Gdy sześć lat temu zmarł jej ojciec, poczuła, że obserwując niebo w pewnym sensie zbliża się do niego. Nie wszyscy rozumieją jednak te emocje i akceptują jej entuzjazm do kosmosu.

16 maja 16:00, Iluzjon Stolica
17 maja 16:30, Iluzjon Stolica
18 maja 16:30, Iluzjon Mała

Duńskie kooprodukcje

Odrzuceni w Ameryce / American Vagabond
reż. Susanna Helke, Finlandia/Dania, 2013, 85 min
Konkurs: Nagroda Millennium

James Temple i Tayler Johnson to para młodych gejów, którzy szukają akceptacji i szczęścia w San Francisco. Rodzice Jamesa wyrzucili go z domu, gdy dowiedzieli się, że jest gejem. Para zdecydowała się wyjechać z rodzinnego małego amerykańskiego miasteczka do mekki gejów, głęboko wierząc, że tam właśnie odnajdzie upragniony spokój i zrozumienie. Szybko jednak okazało się, że miejsce, które miało być szczytem ich skrytych marzeń, w rzeczywistości nie ma im tak naprawdę nic do zaoferowania. W San Francisco oboje żyją jak bezdomni, śpiąc w parku i utrzymując się z żebrania i usług seksualnych, które dla pieniędzy świadczą w środowisku tamtejszych gejów. Czują się wyobcowani i samotni, a głód, brak domu i normalności zaczyna coraz bardziej im doskwierać. Gdy sytuacja staje się trudna do wytrzymania, James trafia do więzienia i zmuszony zostaje do zmierzenia się z kolejną bolesną dla niego rzeczywistością.

16 maja 19:00, Kinoteka 4
17 maja 19:30, Kinoteka 4
18 maja 13:00, Kinoteka 4

FINLANDIA

Chińskie ecopolis /Ecopolis China / Ekopolis
reż. Anna-Karin Grönroos, Finlandia, 2013, 59 min

Fiński inżynier, profesor i pisarz Eero Paloheimo od wielu lat marzy tylko o jednym – chce wybudować największe na świecie ekologiczne miasto. Ma w nim zamieszkać 20 000 mieszkańców prowadzących ekologiczny styl życia z wykorzystaniem najnowszej technologii. Paloheimo od 10 lat próbuje zrealizować swój plan w Europie, ale uniemożliwiają mu to biurokratyczne procedury. Europejska demokracja jest bardzo oporna i wolno radzi sobie z rozwiązywaniem problemu zanieczyszczenia środowiska i kryzysem klimatycznym. Okazuje się jednak, że w Chinach grunt pod tego typu działania jest znacznie przychylniejszy. W dodatku znaleźć tam można odpowiednie zaplecze finansowe. Projekt Paloheimo zbiegł się z planami chińskiego multimilionera i biznesmena Zhanga Yue, który stara się upowszechniać w Chinach ideę zrównoważonego rozwoju.

10 maja 21:30, Iluzjon Stolica
11 maja 19:00, Iluzjon Mała

Hilton dla ubogich Hilton! – Here for Life
reż. Virpi Suutari,
Finlandia, 2013, 90 min

Hilton to nie tylko nazwa znanego na świecie pięciogwiazdkowego hotelu, lecz również szczególnego rodzaju apartamentowca prowadzonego przez społeczną fundację na przedmieściach wschodnich Helsinek. Mieszkają tu ludzie wyrzuceni poza nawias społeczny: outsiderzy, bezrobotni i bezdomni, w różnym wieku i z różnym bagażem życiowym. Większość z nich nie skończyła jeszcze trzydziestki, ale w życiu przeżyli i widzieli już prawie wszystko. O przyszłości myślą raczej w czarnych barwach, odczuwając strach, smutek i frustrację, dla której nie znajdują ujścia. Nie widzą perspektyw, stoją pod ścianą, uderzając głową w mur, a niektórzy śpią z nożem pod poduszką, bo życie nie nauczyło ich niczego więcej. W filmie poznajemy pięciu z nich: Janne, Toniego, Mirę, Pete’a i Makego. Bezskutecznie próbują oni odzyskać kontrolę nad własnym losem i z trudem przyznają, że życie wykluczyło ich poza nawias społeczny.

9 maja 14:30, Kinoteka 2
10 maja 12:00, Kinoteka 2
18 maja 19:00, Kinoteka 5

Fińskie kooprodukcje

Głosy z wyżyn / Voices of El Alto
reż. Benjamin Oroza, Finlandia/RPA, 2013, 49 min

El Alto jest drugim co do wielkości miastem w Boliwii, leżącym na wyżynie Altiplano na wysokości 4150 m n.p.m. To jedno z najwyżej na świecie położonych miast rozwija się w niekontrolowany sposób, a wysoki stopień bezrobocia i niewielki przemysł przyczyniają się do pogłębienia frustracji mieszkańców oraz ich licznych protestów. Na jednym z placów targowych El Alto reżyser filmu rozstawił specjalny namiot i nagrywał w nim historię przechodniów, którzy spontanicznie zdecydowali się opowiedzieć przed kamerą o swoim życiu. Film rozpoczyna opowieść młodej dziewczyny, która – raz żartując, a raz płacząc – opowiada o przeżytym przez siebie nieprzyjemnym doświadczeniu. Kamera staje się dla niej pierwszym spowiednikiem, któremu opowiedziała o tym zdarzeniu.

13 maja 17:30, Kinoteka 3
14 maja 15:30, Kinoteka 3

Kraina szczęścia / Happiness
reż. Thomas Balmès,
Francja/Finlandia, 2013, 80 min

Bhutan to jedno z najmniej rozwiniętych państw na świecie o jednym z najniższych poziomów
rozwoju społeczno-gospodarczego. W 1956 roku zniesiono tu niewolnictwo. Ponad 90% mieszkańców jest zatrudniona w leśnictwie i rolnictwie, a dopiero w latach 70. ubiegłego wieku powstały tu pierwsze obiekty przemysłowe. W 1972 roku z inicjatywy króla Jigme Singye Wangchucka wymyślono w Bhutanie wskaźnik szczęścia narodowego brutto (GNH), który przyczynił się do powstania Światowego Indeksu Szczęścia (HPI). Jest on dziś coraz częściej brany pod uwagę – zamiast PKB – jako wyznacznik rozwoju państw. Społeczeństwo Bhutanu należy do najszczęśliwszych na świecie, pomimo, że poziom życia wcale nie jest tu najwyższy. Dostęp do internetu ma zaledwie 15 tysięcy użytkowników, a posiadaczy telefonów komórkowych jest 23 tysiące. Nie istnieją związki zawodowe, a do niedawna nie było też partii politycznych

11 maja 21:30, Iluzjon Stolica
12 maja 14:00, Iluzjon Stolica
16 maja 21:00, Iluzjon Mała

Soul Food Stories / Istoria za hranata i dushata
reż. Tonislav Hristov, Bułgaria/Finlandia, 2013, 69 min

Satowcza to mała wieś w południowo-zachodniej Bułgarii zamieszkała przez 2021 mieszkańców o różnym etnicznym pochodzeniu i odmiennych wyznaniach. Wśród nich są prawosławni Bułgarzy, muzułmańscy Turcy i Pomakowie oraz ewangeliczni Cyganie. W przeszłości podzieleni i skonfliktowani, dziś odnaleźli doskonały sposób na wzajemne porozumienie. Jest nim bardzo proste medium, jakim okazuje się wspólne jedzenie. Film pokazuje, w jaki sposób może ono połączyć nie tylko ludzi, lecz również narody, a także wzbogacić życie każdego z nas. Mieszkańcy Satowczy tworzą kluby miłośników jedzenia, bo lubią gromadzić się razem przy stole, gdzie każdy z nich wnosi własne nawyki, przyzwyczajenia i tradycje. W filmie poznajemy siedmiu mężczyzn w średnim wieku, członków jednego z klubów, którzy regularnie spotykają się od 45 lat, rozwiązując palące problemy świata przy stole – przy dobrym jedzeniu.

12 maja 20:30, Iluzjon Stolica
13 maja 18:30, Iluzjon Mała
14 maja 16:30, Iluzjon Mała

NORWEGIA

To ja i tyle (This Is Me and That Is That),
reż. Ilze Burkovska Jacobsen, Marianne Müller,
Norwegia, 2012, 12 min

Portret 7-letniej Emily, która żyje z rozrusznikiem serca. Czy można z nim skakać na trampolinie i bawić się w berka? Radosna dziewczynka wprowadza nas w swój świat, opowiadając o codzienności i o elektronicznym urządzeniu, które gra nieodłączną rolę w jej życiu.

11 maja, 14:00 Iluzjon Mała
12 maja, 10:00 Iluzjon Stolica

Bliźniaczki (Twin Sisters / Tvillingsøstrene),
reż. Mona Friis Bertheussen,
Norwegia, 2013, 58 min

W 2003 roku w Chinach znaleziono dwie bliźniaczki porzucone przez matkę w tekturowym pudełku zaraz po urodzeniu. Gdy trafiły do domu dziecka zadecydowano o natychmiastowej adopcji. Władze wpadły jednak na pomysł rozdzielenia rodzeństwa i postanowiły utrzymać ten fakt w tajemnicy. Aleksandra trafiła do rodziny w Norwegii i zamieszkała w spokojniej, malowniczej wiosce Fresvik. Z kolei Mia wyjechała do Stanów Zjednoczonych do rodziny mieszkającej w gwarnym Sacramento. Dzięki nieoczekiwanemu splotowi zdarzeń rodzice dziewczynek spotkali się jednak przypadkowo w trakcie procedury adopcyjnej w Chinach i postanowili rozpocząć śledztwo, podczas którego wyszło na jaw, że obie dziewczynki są bliźniaczkami. Rodzice Aleksandry i Mii nie ukrywali tego faktu, a dziewczynki dorastały mając świadomość, że na drugim końcu świata żyje ich biologiczna siostra. Regularnie kontaktowały się przez telefon i pisały listy. Pomimo że mówiły w różnych językach, a ich życie wyglądało zupełnie inaczej, to naturalne więzy krwi nie wygasły. Gdy skończyły 8 lat, rodzice Aleksandry postanowili przyjechać do Norwegii, aby za zgodą rodziców Mii zorganizować siostrom spotkanie.

15 maja, 17:00 Kinoteka 7
16 maja, 16:00 Kinoteka 7

Niewolnicy XXI wieku (Modern Slavery / Moderne slaveri),
reż. Tina Davis, Thomas Robsahm,
Norwegia, 2009, 108 min

Niewolnictwo istnieje pomimo jego powszechnej nielegalności. Obecnie na świecie jest więcej niewolników niż w jakimkolwiek okresie historii. Handel ludźmi, praca dzieci, niewolnictwo seksualne, niewola za długi oraz dzieci-żołnierze to najczęściej spotykane formy współczesnego niewolnictwa. Dlaczego niewolnictwo wciąż istnieje i czego trzeba, żeby z nim ostatecznie skończyć? Cena za niewolnika jest dziś najniższa w historii. Są tym samym bardziej narażeni: mogą być wykorzystani, odrzuceni i zastąpieni. Są poniżani, upokarzani, pozbawiani wolności i opieki medycznej

18 maja, 16:00 Kinoteka 1

Koprodukcje norweskie

Zaciśnij pięści i leć (Light Fly, Fly High),
reż. Beathe Hofseth, Susann Østigaard,
Norwegia/Dania, 2013, 80 min

Thulasi to młoda Hinduska, która zdaje sobie sprawę, że w Idniach czeka ją trudne życie. Nie tylko dlatego, że urodziła się kobietą, lecz również dlatego, że należy do Dalit, czyli hinduskiej kasty niedotykalnych. Kobiety z tej kasty należą do najniższego szczebla drabiny społecznej, wychodzą za mąż tylko wtedy, kiedy zdecyduje o tym rodzina i są całkowicie zależne od mężczyzn. W dzieciństwie Thulasi musiała wręcz walczyć o przetrwanie, a jako dorosła dziewczyna postanowiła zawalczyć o lepsze życie – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Korzystając z rządowego programu, który proponuje pracę młodym sportowcom w policji lub na stacjach kolejowych, postanowiła utorować sobie drogę na sam szczyt bokserskiego ringu.

12 maja, 16:30 Kinoteka 4
13 maja, 16:30 Kinoteka 2

Jestem sobą (ANA ANA),
reż. Petr Lom, Corinne van Egeraat,
Holandia/Norwegia/Egipt, 2013, 75 min

Czy łatwo jest być kobietą i artystką w porewolucyjnym Egipcie? Arabska Wiosna gwarantowała poprawę sytuacji kobiet, ale czy rzeczywiście mają one dziś większe prawa niż kiedyś? Corinne van Egeraat i Petr Lom namówili cztery młode Egipcjanki: artystkę Sarę Ibrahim, reżyserkę Nadine Salib, fotografkę Wafaę Samir oraz teatralną reżyserkę Sondos Shabayek do nakręcenia własnych autobiograficznych filmów, prezentujących w metaforyczny sposób ich życie we współczesnym Egipcie. Miały być one pokazane w ramach projektu The Self-Portrait Video, realizowanego dla kairskiej The Townhouse Gallery w 2011 roku. Materiał okazał się na tyle ciekawy, że reżyserzy postanowili nakręcić na ich podstawie własny film, będący intymnym, poetyckim portretem czterech młodych egipskich artystek, walczących o swoje prawa, tożsamość i możliwość nieskrępowanego wyrazu, zmagających się z wewnętrznymi demonami, a przede wszystkim z otaczającym je porewolucyjnym społeczeństwem.

9 maja, 14:30 Kinoteka 3
12 maja, 14:30 Kinoteka 7
13 maja, 13:00 Kinoteka 3

Ostatni dzwonek (Last Call / Ultima chiamata),
reż. Enrico Cerasuolo,
Włochy/Norwegia, 2013, 90 min

W 1972 roku opublikowano słynną książkę Granice wzrostu (wydaną również w Polsce w 1973 roku), która niemal od razu stała się światowym bestsellerem. Jej autorzy: Donella Meadows, Dennis Meadows, William W. Behrens III i Jørgen Randers udowadniali, że przyszłość ludzkości ma swoje wymierne granice wobec wzrostu liczby mieszkańców Ziemi i wyczerpujących się zasobów naturalnych. Ich zdaniem, jeśli obecne trendy wzrostu światowej populacji, industrializacji, zanieczyszczenia, produkcji żywności i zużycia zasobów zostaną utrzymane, to w ciągu najbliższych stu lat osiągnięte zostaną granice wzrostu naszej planety, a najbardziej prawdopodobnym tego skutkiem będzie gwałtowny i zupełnie niekontrolowany spadek liczebności populacji oraz produkcji przemysłowej. Film bardzo wyraźnie pokazuje, że ta teoria jest całkowicie prawdopodobna, a obecnie staje się bardziej aktualna i niepokojąca niż 40 lat temu.

15 maja, 18:00 Kinoteka 1
16 maja, 15:30 Kinoteka 1
18 maja, 15:00 Kinoteka 5

Skazani na ADHD (Four Letters Apart – Children in the Age of ADHD / Jeg hader ADHD – børn i en diagnosetid),
reż. Erlend E. Mo, Dania/Norwegia, 2013, 87 min

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, który jest najpowszechniejszym zaburzeniem psychicznym diagnozowanym obecnie u dzieci. Charakteryzuje się zaburzeniami koncentracji i emocji, a także nadmierną impulsywnością oraz nadruchliwością. Zwyczajowe leczenie obejmuje psychologiczną terapię i leki, które coraz częściej okazują się niewystarczające. Bohaterami filmu jest trójka dzieci cierpiących na ADHD. Dziewięcioletni Wiktor nienawidzi słowa ADHD i uważa, że ma ono coś wspólnego z jego budową fizyczną. Gdy tylko ktoś je wypowiada, wchodzi pod stół i przestaje odzywać się do kogokolwiek. Martine zamyka się w sobie i odczuwa niekontrolowany lęk, gdy tylko poczuje, że coś dzieje się wbrew niej. Z kolei Marino zazwyczaj ma nad sobą kontrolę, ale od czasu do czasu wpada w agresję i bije samego siebie. Film pokazuje nam jednak nie tylko zmagania chorych na ADHD dzieci z samymi sobą i otaczającą je rzeczywistością, lecz również nietypowy rodzaj terapii, jakiej poddane zostają w jednej ze szkół w kopenhaskiej dzielnicy Frederiksberg.

12 maja, 16:30 Kinoteka 2 Dla nauczycieili
14 maja, 19:30 Iluzjon Mała
15 maja, 14:00 Iluzjon Mała DLA RODZICÓW Z NIEMOWLAKAMI

Świątynie Kultury 3D BLOK 1: Filharmonia Berlińska, Rosyjska Biblioteka Narodowa, Więzienie Halden (Cathedrals of Culture 3D BLOCK 1), reż. Wim Wenders, Michael Glawogger, Michael Madsen, Niemcy/Dania/Norwegia/Austria/Francja, 2014, 3×26 min

14 maja, 16:00 Iluzjon Stolica
18 maja, 21:00 Iluzjon Stolica

Świątynie Kultury 3D BLOK 2: Instytut Salka, Opera w Oslo, Centrum Georgesa Pompidou
(Cathedrals of Culture 3D BLOCK 2)
reż. Robert Redford, Margreth Olin, Karim Ainouz,
Niemcy/Dania/Norwegia/Austria/Francja, 2014, 3×26 min

10 maja, 19:00 Kinoteka 3
11 maja, 16:30 Kinoteka 3
14 maja, 13:30 Kinoteka 3

SZWECJA

Mikrotopia (Microtopia)
Reżyseria / Directed by: Jesper Wachtmeister
Szwecja / Sweden 2013, 52 min

Jakbyś się czuł, gdybyś zamieszkał w samochodzie lub w wąskiej metalowej kapsule ponad drzewami, a cały swój dobytek nosił w plecaku? Dla większości z nas dom oznacza stabilizację, stałość i trwałość. Jednak w obliczu wzrostu ludzkiej populacji i technologii współczesne społeczeństwo musi stać się coraz bardziej mobilne i dążyć do minimalizmu. Rozwiązaniem mogą okazać się przenośne mieszkania, które można z łatwością transportować w coraz to nowe miejsca i sytuacje. Film pokazuje, w jaki sposób współcześni architekci, artyści, a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu, które może zapewnić ludziom całkowitą wolność. Oprócz różnorodnych wspaniałych koncepcji architektonicznych mini-domów, doskonale zwizualizowanych  w technice 3D, mamy tu również szansę poznać opinie współczesnych nomadów, ludzi bezdomnych, zestresowanych, potrzebujących prywatności i izolacji. Opowiadają oni o własnej koncepcji domu i sposobie, w jaki próbują ją zrealizować. Obserwujemy jak funkcjonują domy na chodniku, dachu, w przemysłowych przestrzeniach, a także na łonie natury, dzięki czemu mamy szansę przyjrzeć się, jak korespondują one ze współczesną architektoniczną ideą mini-domów. Czy rzeczywiście jest to prawdziwa i realna szansa dla coraz bardziej powiększającej się ludzkości, czy raczej czysty eksperyment dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić lub nie mają innego wyjścia? Ten pięknie nakręcony film bez wątpienia podejmuje niezwykle ważny problem, dotyczący współczesności i stara się rozwiązać go w zaskakujący sposób.

9 maja, 18:00 Iluzjon Stolica
10 maja, 18:30 Iluzjon Stolica
12 maja, 20:30 Iluzjon Mała
15 maja, 15:00 Iluzjon Stolica

Cicha (The Quiet One)
Reżyseria / Directed by: Emelie Wallgren, Ina Holmqvist
Szwecja / Sweden 2011, 29 min

Pod Sztokholmem jest szkoła, w której dzieci z całego świata uczą się szwedzkiego, zanim pójdą do zwykłych szkół. Urocza sześciolatka, Miriam, która wraz z mamą wyjechała z Iranu, jako ostatnia dołącza do klasy. Zanim uda jej się zbudować nić porozumienia z kolegami, czekają ją trudne chwile.

14 maja, 10:00 Iluzjon Stolica
18 maja, 14:00 Iluzjon Mała

Nasza klasa. Spotkanie
Reżyseria / Directed by: Anna Odell(The Reunion)
Szwecja /Sweden 2013 82 min

W roku 2009 szwedzka artystka Anna Odell została umieszczona na oddziale psychiatrycznym po tym, jak próbowała rzucić się z mostu w Sztokholmie. “Usiłowanie samobójstwa”, jak się okazało, było wyłącznie aktem artystycznym, który przełożył się na debiutancki film Odell. Nasza klasa. Spotkanie jest niemniej kontrowersyjny i należy spodziewać się, że wywoła ożywione dyskusje. Anna Odell raz jeszcze w bezlitosny sposób umieszcza się w zainscenizowanej przez siebie sytuacji, która jednak oparta jest na autentycznych wydarzeniach. Jako dziecko artystka była w szkole obiektem drwin i prześladowań, a w 20. rocznicę ukończenia nauki nie została zaproszona na spotkanie klasowe. Film to projekcja jej wyobrażenia o tym, jak potoczyłby się wieczór, gdyby zaproszono ją na spotkanie, i gdyby tym samym miała szansę skonfrontowania się ze swymi prześladowcami ze szkolnych lat. Jak nietrudno się domyślić, rzecz układa się fatalnie. A to dopiero początek…..

Więcej niż Bergman (Trespassing Bergman)
Reżyseria / Directed by: Jane Magnusson, Hynek Pallas
Szwecja / Sweden 2013, 107 min

W 1960 roku Ingmar Bergman zamieszkał na niewielkiej wyspie Fårö na północ od Gotlandii przy południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji. Wiódł tam spokojne, nieco tajemnicze życie, a plenery tej szczególnej i malowniczej wyspy wykorzystał w filmach Jak w zwierciadle i Persona. Niewiele osób wie dokładnie, gdzie leży ta wyspa, choć po śmierci Bergmana zyskała ona międzynarodową sławę i zainteresowanie. W filmie śledzimy jak Michael Haneke, Claire Denis, Martin Scorsese, Alejandro González Iñárritu i inne gwiazdy współczesnego kina odwiedzają dom Bergmana na wyspie i opowiadają o jego filmowym dziedzictwie. Z dodatkowych wywiadów z Wesem Andresonem, Angiem Lee, Zhingiem Yiomou, Fordem Coppolą, Takeshi Kitano i Robertem De Niro dowiadujemy się wiele o bogatej twórczości Bergmana i jego silnym wpływie na współczesne kino. Z kolei Lars von Trier mówi o swym skomplikowanym i frustrującym związku z reżyserem, którego podziwiał i uwielbiał, choć nie otrzymał od niego żadnych oznak uznania. Woody Allen natomiast zdradza kilka ciekawych sekretów z życia Bergmana, który podobno przed zaśnięciem zawsze oglądał złe filmy tylko po to, aby szybciej zasnąć. Mamy tu również wyjątkową szansę poznać prywatne filmowe archiwum reżysera, w którym znalazło się ponad 1500 filmów, w tym nie tylko obrazy Andrieja Tarkowskiego, Luisa Buñuela, François Truffauta, lecz również takie filmy jak: Blues Brothers, Nieczyste zagranie, Park Jurajski, czy Pogromcy duchów. Dzięki temu film staje się nie tylko niezwykłym portretem Ingmara Bergmana, lecz również rodzajem filmowego hołdu, który składa mu nie tylko reżyser, lecz również występujące w filmie postaci.

9 maja, 16:30 Kinoteka 2
10 maja, 15:00 Kinoteka 4
11 maja, 15:30 Kinoteka 7

Koprodukcje szwedzkie

Rozważania o przemocy (Concerning Violence)
Reżyseria / Directed by: Göran Hugo Olsson
Dania, Finlandia, Szwecja, USA / Denmark, Finland, Sweden, USA 2014, 85 min

To nie jest kolejny film o niewolnictwie, kolonizacji i przemocy wobec mieszkańców Afryki opowiedziany z perspektywy białego zamożnego człowieka Zachodu. To nie jest obraz, wobec którego poczujemy współczucie, a potem bezpiecznie opuścimy kino. To akt oskarżenia wypowiedziany przez ofiary kolonizacji w kierunku dzisiejszej Europy, dzieci i wnuków kolonizatorów, ciebie i mnie, wciąż czerpiących materialne korzyści z „zamierzchłych” lat kolonialnej dominacji.

13 maja, 19:00 Kinoteka 4
14 maja, 18:00 Kinoteka 7
16 maja, 17:00 Kinoteka 2

Porno saga (The Sarnos – A Life in Dirty Movies)
Reżyseria / Directed by: Wiktor Ericsson
Szwecja, Norwegia / Sweden, Norway 2013, 78 min

Joseph W. Sarno to amerykański reżyser i scenarzysta, jeden z pionierów kina sex-exploitation lub sexploitation, czyli niskobudżetowych, często amatorskich filmów z gatunku miękkiego porno. Znany z prostego stylu i zainteresowania psychologiczno-seksualną perspektywą, jest autorem ponad 100 filmów z tego gatunku, jak również miękkiego i twardego porno, w tym Sin in the Suburbs (1964), Moonlighting Wives (1966), czy The Bed and How to Make It! (1966). Jako jeden z niewielu przedstawicieli kina porno zyskał uznanie krytyki, a retrospektywy jego filmów pokazywane były na festiwalach w Turynie, Nowym Jorku, czy Patingris. Film jest portretem życia reżysera, zwanego „Ingmarem Bergmanem 42 ulicy”, a także historią jego długoletniego związku z kochającą i niezwykle lojalną żoną Peggy Steffans Sarno – jego muzą i aktorką, która grała w filmach męża. Śledzimy tu losy 88-letniego Sarno, który próbuje zrealizować nowy filmowy projekt – skupione na kobietach miękkie porno, utrzymane w jego starym stylu. Obserwujemy jak pracuje podczas zimy w Nowym Jorku, a potem wypoczywa latem w Szwecji. Poznajemy również nieznane fakty z jego biografii, w tym kilka tragicznych historii, które silnie wpłynęły na życie Sarno i jego żony….

15 maja, 21:00 Iluzjon Stolica
16 maja, 20:30 Iluzjon Stolica
17 maja, 20:30 Iluzjon Stolica

Jak co roku, festiwal PLANETE+ DOC będzie miał również swoją internetową edycję. W jej ramach w internetowym kinie Iplex.pl widzowie będą mogli zobaczyć za darmo wybrane filmy prezentowane na festiwalu w poprzednich latach.

Sprzedaż biletów rozpocznie się 2 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Więcej informacji o 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL na
www.planetedocff.pl oraz www.facebook.com/PlaneteDoc.

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 9 maja 2014 | Kategoria: Events, Film, Imprezy, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , , , ,