NORGE & Food Service Chefs’ Competition – 2011 Norweski Śledź to pierwsza edycja konkursu, którego tematem przewodnim będą norweskie ryby i owoce morza. Organizatorami konkursu są: Norweska Rada ds. Eksportu Ryb i Owoców Morza i magazyn Food Service.

Norweska Rada ds. Eksportu Ryb i Owoców Morza to organizacja, której celem jest popularyzacja norweskich ryb na rynkach całego świata. Food Service to gastronomiczny trend setter. Magazyn, który redagowany jest przez specjalistów w zakresie gastronomii i kulinariów, a adresowany do wszystkich którzy chcieliby nimi być.

Ideą konkursu jest przeniesienie do Polski najlepszych międzynarodowych wzorców konkursów kulinarnych. NORGE jest jednym ze sponsorów m.in. najbardziej prestiżowego konkursu kulinarnego na świecie Bocuse d’Or.

NORGE Food Service planują stworzyć konkurs, w którym  młodzi kucharze będą mogli zaprezentować swoje umiejętności przed cenionymi szefami kuchni – tymi z Polski, którzy praktykowali w renomowanych i kultowych restauracjach na świecie oraz norweskimi, należącymi do światowej czołówki.

Tematem pierwszej edycji konkursu jest norweski śledź. Dlaczego? Śledź wbrew pozorom to najbardziej kontrowersyjna ryba. Postrzegany jest jako rdzennie polski, a w prawie 100% jesteśmy uzależnieni od importu. Najwięcej śledzia w Polsce pochodzi z Norwegii. Każdy kucharz chwali się własnym przepisem na danie ze śledzia ale serwuje go coraz rzadziej…  Jednym słowem,  zawody powinny ożywić śledzia!

W jury zasiądą m.in.: szefowie kuchni – Paweł Oszczyk, którego restauracja La Rotisserie w hotelu La Regina uważana jest za jedną z najlepszych w Polsce i Robert Trzópek, który przez 6 lat pracował w najbardziej renomowanych restauracjach na świecie, a który aktualnie realizuje swój autorski projekt Tamka 43 w Warszawie. W konkursie swoje noty przyznawać będą również restaurator – Magda Gessler oraz krytyk kulinarny i redaktor naczelny magazynu Food Service – Maciej Nowak. Na czele jury stanie kulinarny mistrz świata, zwycięzca konkursu Bocuse d’Or 2009 – Geir Skeie.

Nagrodą główną jest staż w restauracji prowadzonej przez Geir’a Skeie w Sandefjord. Zwycięzca konkursu będzie mógł doskonalić swoje umiejętności w jednej z najpopularniejszych restauracji w Norwegii pod okiem prawdziwego mistrza!

Eliminacje do konkursu potrwają do 06.11.2011. Szczegóły na stronie www.sledzisz.pl/konkurs

Finały – 28 i 29.11.2011 Warszawa, Centrum Techniki Kulinarnej DoraM

 
Na podstawie:
Ambasada Królestwa Norwegii
http://www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email