Już po raz trzeci z rzędu Norwegia wybrana została najlepszym miejscem do bycia matką.

Wg. dorocznego międzynarodowego raportu nt. sytuacji matek i dzieci w 165 krajach na świecie, przygotowywanego już od 13 lat przez organizację Save Children, Norwegia plasuje się na 1. miejscu jako kraj najlepszy dla matek, podczas gdy na samym końcu listy znajduje się afrykański Niger.

“ Wygląda na to, że norweska polityka w dziedzinie równouprawnienia oraz spraw dziecka i rodziny sprawdza się w praktyce. Jednakże bycie najlepszym zobowiązuje. Teraz Norwegia musi kontynuować swe wysiłki na rzecz poprawy sytuacji w krajach, które wypadły najgorzej w raporcie”, mówi Sekretarz Generalna Tore R. Wang. Także norweski minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Støre podpisuje się pod słowami Tore R. Wang i obiecuje pomoc innym krajom, w których sytuacja kobiet i dzieci przedstawia się najdramatyczniej.

Różnice między Norwegią a Nigrem są ogromne. Nowonarodzona norweska dziewczynka może oczekiwać 18-letniej edukacji i ponad 83- letniego życia, podczas gdy dziewczynka urodzona w Nigrze może spodziewać się 4-letniej edukacji i życia przez zaledwie 54 lata.

Poza średnią długością życia i lat edukacji, pod uwagę brane są inne czynniki, jak: procent porodów w obecności personelu medycznego, procent kobiet potrzebujących interwencji medycznej, zasady udzielania zwolnienia lekarskiego kobietom w ciąży oraz procent dzieci, które umierają przed ukończeniem 5. roku życia. W Nigrze jedno na pięć dzieci nie dożywa 5 lat.

Na kolejnych miejcach po Norwegii uplasowały się: Islandia, Szwecja, Nowa Zelandia, Dania i Finlandia.

Zgodnie z raportem, Norwegia zajmuje także 1. miejsce w zakresie karmienia dziecka piersią oraz jest najlepszym krajem dla kobiet.

 Na podstawie:
Ambasada Norwegii w Warszawie
http://www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 29 maja 2012 | Kategoria: Bez kategorii, Inne, Polityka, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , , , ,