Norweski rok aktywnosci 2015

Zdjęcie ze strony www.friluftslivetsår.no

“-Idź na narty, sanki, ryby, jagody, wybierz się na camping, wycieczkę pieszą, jogging lub po prostu wyjdź na spacer! To mogą być doświadczenia, które zapamiętasz na całe życie!”, powiedział 13 stycznia Książę Haakon, otwierając ‘The Year of Outdoor Life 2015’ – Rok Aktywnego Spędzania Czasu na Świeżym Powietrzu.

Rok ‘Outdoor Life’ rozpoczęła noc pod gwiazdami! Ku uciesze licznie zebranej młodzieży i dzieci w Tøyen Park w Oslo (ok. 2000 osób), uroczystego otwarcia dokonał Następca Tronu Książę Haakon, po którym nastąpiło wiele zabaw i zajęć na świeżym powietrzu w całym kraju, a gdy przyszedł wieczór, tysiące ludzi wybrało nocleg pod gołym niebem.
„- Mam nadzieję, że wszyscy aktywnie wykorzystają ten rok. Byłoby świetnie, gdyby wszyscy spróbowali czegoś nowego dla siebie – czegoś, czego nigdy jeszcze wcześniej nie robili na dworze. Dziś, z okazji otwarcia, wielu z was będzie spać na zewnątrz”, powiedział Książę Haakon w swym przemówieniu.

Nocleg pod gwiazdami
W całym kraju tysiące ludzi spało na świeżym powietrzu  – od Svalbardu aż po miasto Farsund na południu Norwegii. Niektórzy spali pod namiotem, inni pod gołym niebem lub w zbudowanym własnoręcznie szałasie. Śniadanie następnego dnia ugotowano na ogniskach.
Minister Klimatu i Środowiska Tine Sundtoft rzuciła wyzwanie wszystkim burmistrzom Norwegii, by spędzili noc w naturze, tzw. nattinaturen. Na hasło odpowiedziało 193 burmistrzów (spośród ogólnej liczby 428) i spędziło noc 13 na 14 stycznia, wraz z pomysłodawczynią i ekipą z jej ministerstwa, w namiotach lub pod gołym niebem.

Psie zaprzęgi i parki rozrywki – dla każdego coś miłego
Również dzieci miały okazję wypróbować coś nowego: sanie, psie zaprzęgi, wspinaczkę, jazdę na reniferach, a także naukę tego, jak przygotować karmę dla ptaków.
A to dopiero początek, gdyż do końca 2015 roku planowanych jest wiele atrakcji i wydarzeń, zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych, m.in. festiwal wędkarski, szkółki na świeżym powietrzu, turnieje marszu i biegów oraz specjalne parki rozrywki w lasach.  O szerokim zainteresowaniu obchodami Roku ‘Outdoor Life’ niech świadczy fakt, że niemal sto różnych organizacji ubiegało się o wzięcie udziału w przygotowywaniu programu Roku!

Celem ‘Outdoor Life 2015’ jest zachęcenie całej populacji, aby bardziej aktywnie spędzała czas na łonie natury.
„-Jeśli nam się uda to myślę, że 2015 będzie rokiem, w którym Norwegia stanie się znana na całym świecie jako kraj, którego całe społeczeństwo spędza więcej czasu na świeżym powietrzu”, powiedziała Ellen Hambro, Dyrektor Norweskiej Agencji ds. Środowiska.

Portal Roku ‚Outdoor Life’ – Friluftslivetsår – http://www.friluftslivetsar.no

Na podstawie
Ambasada Królestwa Norwegii
www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 17 stycznia 2015 | Kategoria: Imprezy, Inne, Sport, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , , ,