W czwartek 9 maja 2013 r. o godz. 19.00 w Krakowie, a w sobotę 11 maja 2013 r. o godz. 19.00 w Warszawie odbędzie się koncert chóru z Norwegii Ringsaker Kantori.

Będą to wspólne koncerty chóru z Norwegii i Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej.

Chór pod nazwą Ringsaker Kantori powstał w 1996 r. , obecnie liczy 25 śpiewaków, uczestniczy we mszach w kościele w Ringsaker, oraz koncertuje w innych okolicznych kościołach. Występował również za granicą. Koncertował w Antwerpii (2005 r.), Budapeszcie (2009 r.), w 2010 r. wystąpił w Polsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Szczecinie.

Ringsaker Kantori ma w swoim repertuarze rożne utwory religijne od XV-wiecznych po współczesne, wykonywane a capella jak i z akompaniamentem. Chórowi akompaniuje organista Roger Andreasen. Chórem od 1999 r. dyryguje Torgeir Ziener. Pod jego batutą Ringsaker Kantori wykonało w ostatnich latach wiele dzieł, z udziałem solistów i orkiestry, takich jak: „Oratorium na Boże Narodzenie” Jan Sebastiana Bacha, „Szwedzka Msza” Johana Helmicha Romana czy „Requiem” Gabriela Faure. W 2012 r. chór po raz pierwszy wykonał oratorium „Mesjasz”, Georga Friedricha Händla. Na wiosnę tego roku chór wykonał „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Chór ma na koncie 2 płyty CD. Pierwsza płyta pt. „Osanna” z wybranymi utworami z repertuaru chóru nagrana została w 2006 r. Kolejna z „Mszą w intencji pokoju” Feliksa Nowowiejskiego na chór i organy została wydana w 2010 roku.

Stałą siedzibą chóru jest XI-wieczna kamienna bazylika pod wezwaniem św. Olafa w Ringsaker położona w woj. Hedmark, w odległości 150 km na północ od Oslo.

Torgeir Ziener jest dyrygentem Ringsker Kantori od 1999 roku. Jest również nauczycielem w średniej szkole muzycznej w Stange, gdzie uczy gry na klarnecie i dyrygentury i prowadzi szkolny chór.

Z wykształcenia jest klarnecistą – studiował u prof. Richarda Kjelstrupa na Uniwersytecie w Oslo oraz u prof. Josepha Meidta na Uniwersytecie w Winsconsin. Studiował tam również dyrygenturę choru. W 1982 r. zadebiutował jako klarnecista w Oslo i od tego czasu jest aktywnym solistą i wykonawcą muzyki kameralnej. Torgeir Ziener przez długi czas był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Hedmark. Pod jego batutą wspomniany wyżej chór ze szkoły muzycznej w Stange wykonał wiele znanych dzieł między innymi: „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta, oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla, „Requiem” Luigi Cherubiniego, wersję koncertową opery „Porgy i Bess” George’a Gershwina i kantaty scenicznej „Carmina Burana” Carla Orffa.

Organista Roger Andreassen jest absolwentem uniwersytetu w Oslo. Gry na organach uczył się pod kierunkiem Ragnara Røgeberga, Leifa Solberga i Arilda Sandvolda. W latach 1975 – 1996 pracował jako drugi organista w Katedrze w Hamar. Od 1991 r. jest organistą w kościele w Ringsaker, w którym często organizuje koncerty dla publiczności z udziałem wielu wykonawców. Na koncertach tych występuje jako solista oraz akompaniator. Dzięki tym koncertom Roger Andreassen cieszy się wielka popularnością i wdzięcznością publiczności.

Roger Andreassen grywał wielokrotnie na Dworze Krolewskim. Kocertowal również w Szwecji, Danii, Irlandii, Szkocji, Austrii, we Włoszech i USA. Razem ze swoim bratem flecistą Tomem Ottarm Andreassenem nagrali 2 płyty CD.

Miejsce:

Kraków, Kościół Św. Kazimierza, ul. Reformacka 4
Warszawa, Kościół Św. Antoniego, ul. Senatorska 31 (przy Ogrodzie Saskim

Na podstawie:
Ambasada Królestwa Norwegii
http://www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 7 maja 2013 | Kategoria: Events, Inne, Muzyka, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , ,