Książka ta to uzupełniony i zaktualizowany przekład wydanej w Norwegii pracy „Med hjertet i to land. Norsk-polske kulturforbindelser” autorstwa Janiny Januszewskiej-Skreiberg. Przedstawia bogatą panoramę związków kulturowych, jakie istniały i wciąż są nawiązywane między środowiskami twórczymi Polski i Norwegii.

Książka ukazała się w Polsce w dn. 29.12.2011 nakładem wydawnictwa FISO (Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych – www.fiso.org.pl ).

W Polsce promocję zaplanowano na maj 2012 r., natomiast już 26 stycznia br. o godz. 18.00 odbędzie się jej wieczór promocyjny w Ambasadzie RP w Oslo.

Janina Januszewska-Skreiberg mieszka w Norwegii od przeszło czterdziestu gdzie publikuje w norweskich gazetach i czasopismach artykuły poświęcone współczesnej polskiej kulturze.
W środowiskach artystycznych Janina Januszewska-Skreiberg  uważana jest za swoistą ambasadorkę polsko-norweskich stosunków.
Z książki czytelnik dowie się między innymi o norweskim pianiście, Thomasie Tellefsenie, który był uczniem Fryderyka Chopina, o tym, że Morten Krogvold, wybitny norweski fotografik, wykonał portrety kompozytorów Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego oraz filozofa Jeremiego Wasiutyńskiego. Znajdzie też informację o muzyce skomponowanej do wierszy noblistki Wisławy Szymborskiej przez światowej sławy norweskiego saksofonistę, Jana Garbarka, a także o piosence „Krigeren Grom” – muzycznym hołdzie złożonym marynarzom zatopionego przez hitlerowców polskiego kontrtorpedowca ORP Grom przez zespół Grom Plass z Narwiku, a także o wielu innych ciekawych powiązaniach.

Ogromnym walorem książki jest gawędziarski styl, liczne i interesujące dygresje, wyraźnie zaznaczany ton osobisty w prezentowanych opiniach, ocenach, przeżyciach i relacjach autorki z wybitnymi twórcami polskimi i norweskimi. Książka jest żywym dowodem słuszności powiedzenia, że aby rozpalać zainteresowania innych, samemu trzeba płonąć.
Na podstawie:
Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie
http://www.amb-norwegia.pl/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email