Przyglądając się zapowiedziom naszych wydawnictw, z przyjemnością stwierdzam, że są wśród nich takie, które o skandynawską ofertę literacką dbają szczególnie. Należy do nich bez wątpienia wydawnictwo CZARNE, które po serii wdanych, znakomitych reportaży skierowało swoją uwagę również ku literaturze nieco innego, niezwykle popularnego u nas ostatnio gatunku – kryminału.

Skandynawskie kryminały, co jest już powszechnie wiadomo, cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko u nas. Te, które wydało i które planuje jeszcze wydać CZARNE zasługują na szczególną uwagę  – wybrane pozycje cechuje szczególny kunszt literacki.

Oto dostępne już na naszym rynku książki i plany wydawnicze literatury z Danii i Finlandii.
„Niegodziwcy”
Pierwszego dnia po wakacjach dwójka dzieci przychodzi wcześniej do szkoły. W sali gimnastycznej dokonują makabrycznego odkrycia – na linach pod sufitem zwisa pięć zmasakrowanych ciał. Brutalność morderstwa i podejrzenie, że stoi za nim jakiś poważniejszy zamysł, stawiają duńską policję na nogi. Dochodzenie jednak posuwa się naprzód wolno, a gdy znika jedyny człowiek, do którego prowadzą wszystkie poszlaki, trafia w ślepy zaułek. Znakomicie poprowadzona fabuła i doskonałe wyczucie współczesnych lęków – kryminał rodzeństwa Hammerów to połączenie wciągającej intrygi z opowieścią o manipulacji, sile demagogii i braniu sprawiedliwości we własne ręce.

„Tak dobre powieści można policzyć na palcach jednej ręki. (…) Lotte i Søren Hammer napisali thriller, któremu przeznaczone jest  międzynarodowe uznanie. Mistrzowsko wciągają czytelnika w mroczną akcję, odkrywają brudne tajemnice, piszą o grozie wymykającego się spod kontroli gniewu. Rzucają wyzwanie społeczeństwu. To powieść kryminalna największego kalibru”
„Vejle Amts Folkeblad”

„Fabuła Niegodziwców wciąga, a napięcie ani na moment nie spada. Galeria pełnokrwistych postaci i żywy, mocny język przykuwają uwagę czytelnika do ostatniej strony”.
„Jyllands-Posten”
O autorach
Lotte i Søren Hammer to rodzeństwo pisarzy. Niegodziwcy są pierwszym kryminałem z planowanej serii o Konradzie Simonsenie, szefie wydziału zabójstw, i jego zespole dochodzeniowym. Prawa do debiutanckiej powieści Hammerów kupiły wydawnictwa ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Holandii i Francji.
http://www.information.dk/207942
Zapowiedzi….
Alting har sin pris (tytuł oryginalny)
Autor: Lotte i Søren Hammer
Seria wydawnicza: Ze Strachem
Premiera: maj 2012
Przekład z języka duńskiego Elżbieta Frątczak-Nowotny
Wydanie I, rok 2012
Format: 125×195 mm, oprawa miękka, foliowana
Projekt okładki: Łukasz Mieszkowski
Dobry brat, zły brat
Autor: Matti Rönkä
Seria wydawnicza: Ze Strachem
Przekład z języka fińskiego: Sebastian Musielak
Mimo policyjnych kontroli i wyjazdu Marji na studia do Stanów Viktor Kärppä stara się prowadzić przykładne życie praworządnego obywatela. Niestety, sprawy się komplikują, gdy do Helsinek sprowadza się z Rosji jego starszy brat Aleksiej, a na rynku pojawia się zbierająca śmiertelne żniwo superheroina. Rosyjska mafia i fińska policja chcą jak najszybciej zlikwidować jej dopływ. Bracia są na celowniku. Viktor musi więc znaleźć prawdziwe źródło narkotyku. Tymczasem na drodze staje ponętna Helena – zamężna kusicielka zwiastująca kłopoty.

„Rönkä pisze jasno i zwięźle, poświęca dużo uwagi nawet epizodycznym postaciom i tworzy przekonującą, mocną narracje. Dobry brat, zły brat to pozbawiony niepotrzebnego blasku, mrożący krew w żyłach, wciągający kryminał”.

Helge Hopp, „www.parkavenue.de”

„Kärppä to tak przyjemny gość, że po prostu chce się z nim być”.
„Satakunnan Kansa” (Finlandia)

„Mądra, bezpretensjonalna powieść, która daje czytelnikowi mnóstwo materiału do przemyśleń”. Ulrich Noller, „WDR” (Niemcy)

O autorze…
Matti Rönkä  urodził się w 1959 roku w północnej Karelii pod granicą rosyjską. Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Autor serii kryminałów o Viktorze Kärppie: Mężczyzna o twarzy mordercy (2002), Dobry brat, zły brat (2003), Ystävät kaukana („Przyjaciele z daleka”, 2005), Isä, poika ja paha henki („Ojciec, syn i zły duch”, 2007) i laureat prestiżowych nagród literackich: Szklanego Klucza i Fińskiej Nagrody Kryminalnej. Mężczyzna o twarzy mordercy zdobył ponadto w 2008 roku trzecie miejsce w najważniejszym niemieckim konkursie na powieść kryminalną, Deutscher Krimi Preis.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Matti_R%C3%B6nk%C3%A4
http://www.gummerus.fi/page.asp?sivuID=281&component=/PublishDB/Kirjailijat_kirjailijaesittely.asp&recID=170

Zapowiedzi…
Ystävät kaukana (tytuł oryginalny)
Autor: Matti Rönkä
Seria wydawnicza: Ze Strachem
Premiera: czerwiec 2012
Przekład z języka fińskiego: Sebastian Musielak
Wydanie I, rok 2012
Format: 125×195 mm, oprawa miękka, foliowana
Projekt okładki: Łukasz Mieszkowski

 
Na podstawie
Wydawnictwo Czarne
WWW.czarne.com.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email