Raport specjalny tygodnika The Economist, zamieszczony w numerze z 2 lutego br., jest poświęcony nowemu obliczu kapitalizmu, które udało się nadać krajom nordyckim. Raport skupia się na pojęciu dobrobytu, przedsiębiorczości, imigracji, biznesie i kreatywności.

Przedstawia on kraje nordyckie jako wzór do naśladowania oraz źródło inspiracji dla polityków, oferujące przepis na to, jak reformować sektor publiczny, by uczynić państwo bardziej skutecznym i elastycznym. W raporcie czytamy: „Kraje nordyckie znajdują się w czołówce pod każdym względem, poczynając od konkurencyjności gospodarczej, poprzez zdrowie społeczne aż po poziom szczęścia. Udało im się uniknąć i gospodarczej „sklerozy” południa Europy, i ogromnych nierówności widocznych w USA. Teoretycy rozwoju zaczęli nazywać udaną modernizację „docieraniem do Danii” („getting to Denmark”).

Duńska minister handlu i inwestycji Pia Olsen Dyhr skomentowała raport słowami:
“Raport pokazuje, że Dania wraz ze swoimi nordyckimi przyjaciółmi może służyć za inspirację dla reformatorów na całym świecie. Wyjątkowy duński model łączy w sobie innowacyjne myślenie, flexicurity, przedsiębiorczość oraz kapitał ludzki. Razem te elementy okazały się skuteczne w stworzeniu konkurencyjnego państwa dobrobytu.”

Cały artykuł dostępny na: http://www.economist.com/news/leaders/21571136-politicians-both-right-and-left-could-learn-nordic-countries-next-supermodel
Aby przeczytać raport specjalny zajrzyj na:
http://www.economist.com/news/special-report/21570840-nordic-countries-are-reinventing-their-model-capitalism-says-adrian

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email