Badania duńskich archeologów wzbudziły sporo zainteresowanie…

48 szkieletów odnalezionych na cmentarzu w Trelleborg na Zelandii rzucają nowe światło na skład wojsk służących Haraldowi Sinozębnemu.

Dotychczas naukowcy uważali, że armia składała się głównie z rodzimych duńskich żołnierzy, ale analizy szkieletów pokazują, że wielu z żołnierzy, być może nawet więcej niż połowa to cudzoziemcy. Za tym zaskakującym odkryciem stoją archeolodzy z uniwersytetu w Aarhus, którzy pobrali próbki mięśni szkieletowych przy użyciu nowej metody – analizy izotopów strontu.

Przebadana próbki same w sobie niewiele mówią, jednak z w połączeniu z wcześniejszymi odkryciami broni i ceramiki w Trelleborg sugerują, że wielu z nich pochodziło z Norwegii lub …z Polski.
Według archeologa Andres Siegfried Dobat’a obecność obcych może odzwierciedlać bardzo przemyślaną strategię, która został użyty przez elity polityczne w epoce Wikingów w Danii.

Dania przechodziła w tym czasie wiele zmian i  był Harald Sinozębny mógł odnieść sukces potrzebował lojalnych i wiernych zwolenników a o tych najłatwiej za granicą. Wyniki badań potwierdzają hipotezę o istotnym wpływie obcokrajowców na tworzenie państwa narodowego Danii – nie tylko podczas rządów Haralda Sinozębnego, ale także w późniejszych stuleciach.

Oryginalny tekst dostępny na stronie ( język duński )
http://kpn.dk/historie/article2474588.ece

 

Inne strony na temat
http://www.au.dk/en/about/news/single/artikel/harold-bluetooths-vikings-were-polish-mercenaries/
http://au.academia.edu/AndresDobat/Papers/629371/Who_was_in_Harold_Bluetooths_army_Strontium_isotope_investigation_of_the
http://dna-forums.org/index.php?/topic/15337-trelleborg-strontium-analysis/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 27 czerwca 2011 | Kategoria: Historia, Inne, Nauka, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , , , , ,