Jak podaje na swojej stronie Trójka wszystko zaczęło się od listu do Redakcji: „Muminki Cię widzą, Muminki Cię śledzą, Muminki Cię zwiążą, zabiją i zjedzą”.

Za tą dość tajemniczą informacja, szybko pojawiła się kolejna i była nią zapowiedź książki, na którą w Polsce czekaliśmy pięć lat (oficjalna premiera miała miejsce w Szwecji w roku 2007, w Finlandii – rok później). I doczekaliśmy się !

7 listopada 2012 w naszych księgarniach ukaże się biografia Tove Jannson, twórczyni jednej na najbardziej popularnych książek dla dzieci – historii o Muminkach. Książka ukaże się z Trójkowym Znakiem Jakości.

Z tej okazji, Trójka zaprasza na spotkanie z Tove, Muminkami – i nie tylko we wtorek – 6 listopada 2012 po 9.00

Książkę napisała Boel Westin , profesor ze Sztokholmu. Zajrzała do wszelkich możliwych szuflad, dzięki uprzejmości najbliższych – zmarłej w 2001 roku Jansson – przeczytała listy, notatki, opowiadania. Stworzyła kompletną i fascynującą biografię fascynującej osoby: pisarki, malarki, kobiety świadomej, hołdującej zasadzie: „Praca i miłość”.
Ta książka powie wiele polskiemu czytelnikowi także i o tym, skąd wzięły się Muminki, zabawne ale i przerażające trolle, najsłynniejsze „dzieci” Tove. We wtorkowym „Do południa” wrócimy do ich Doliny, zajrzymy do muzeum w Tampere, do łódzkiego Se-Ma-Fora, gdzie powstała polska animowana wersja ich historii. A Joanna Olech, autorka wstępu do „Mamy Muminków”, postara się bohaterów Jannson opisać, scharakteryzować…

Informacje o książce
„Tove Jansson, Mama Muminków”
Autor: Boel Westin
wstęp: Joanna Olech
przeł Bogumiła Ratajczak
oprac. graficzne: Anna Pol
Wydawnictwo Marginesy, 2012
premiera: 7 listopada 2012
http://www.marginesy.com.pl

Na podstawie
http://www.polskieradio.pl/9/1364/Artykul/718034,Opowiesc-o-Mamie-Muminkow

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email