W dniu dzisiejszym obchodzona będzie pierwsza rocznica Dnia Ahtisaariego, nazwany na cześć laureata Pokojowej Nagrody Nobla i byłego prezydenta Finlandii Martti Ahtisaari.

Dzień Ahtisaariego zainicjowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandii ma podkreślić rolę tego kraju w międzynarodowych mediacjach pokojowych. Obchody odbywać się będą w innym mieście fińskim każdego roku, a w roku 2011 miastem tym będzie Oulu.

Wydarzenie stanowi okazję do przypomnienia zasług M. Ahtisaariego w pokojowych mediacjach jak również uczestnictwa w dyskusjach na temat aktualnych problemów społecznych i rozwiązywania konfliktów.
Szczególny dzień ma na celu zwiększenie świadomości na temat mediacji pokojowych  w  całym społeczeństwie i zachęca do poznania fińskiego modelu i stylu komunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem negocjacji i mediacji.

Martti Ahtisaari jest założycielem Inicjatywy Zarządzania Kryzysowego (CMI), pozarządowej organizacji na rzecz mediacji pokojowych. Pod auspicjami CMI, Ahtisaari i jego koledzy uczestniczą w rozwiązywaniu konfliktów na całym świecie. CMI starannie analizuje każdego prośby, których wpływa coraz więcej od czasy, gdy M. Ahtisaari otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.  żądania.

Organizacja M. Ahtisaari działała m.in. w byłej Jugosławii w latach 1990 i 2000, i Namibii, dla którego był komisarzem ONZ i specjalnego przedstawiciela ONZ od końca 1970 do 1990 roku. W 1989 i ’90 stał na czele operacji ONZ, kiedy kraj uzyskał niepodległość.
Strona o Crisis Management Initiative
http://www.cmi.fi/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Martti_Ahtisaari

Na podstawie:
http://finland.fi

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 16 listopada 2011 | Kategoria: Inne, Wydarzenia w Skandynawii | Tagi: , , , , ,