Michael Hardenfelt
Duńczyk od 10 lat mieszkający w Polsce, biegle włada językiem polskim.Fantastyczny nauczyciel i przyjaciel. Ostatnio przetłumaczył duńską konstytucję na język polski i polską na język duński. Wszystko można przeczytać na jego stronie, której odwiedzenie gorąco polecam
http://www.hardenfelt.com

Piotr Kempisty
Mieszkaniec Białegostoku, od wielu lat zafascynowany północą.
Prowadzi bardzo interesujący blog poświęcony Skandynawii, krajom nadbałtyckim, północnej Rosji, a nawet Arktyce.
http://borealia.pl

MAJAKKAKoło Naukowe Fennistów
Pomysł założenia Koła powstał w grupie ówczesnego trzeciego roku specjalizacji fińskiej, który był historycznym, pierwszym rocznikiem tej filologii na Uniwersytecie Warszawskim, kierunku istniejącego od 2007 roku. Majakka zostało wpisane do rejestru kół naukowych Uniwersytetu Warszawskiego 24 maja 2010 roku. Działa przy Katedrze Hungarystyki. Nazwa Koła  oznacza „latarnię morską” i jest ciekawym zapożyczeniem z języków słowiańskich → m.in. ros. маяк, słow. maják.
Działania Koła nastawione są głównie na lepsze zrozumienie kultury fińskiej, członkowie koła starają się również, by  przyciągały one również osoby niezwiązane ze światem fińskim. Inicjatywy MAJAKKI objęte są patronatem Ambasady Finlandii.
Obecnie Koło skupia głównie studentów filologii fińskiej oraz nauczycieli akademickich, ma jednak otwarty charakter a jego członkiem może zostać każdy miłośnik fińskości.
http://majakka.pl/

Michał Miedziński
Pochodzi z Krakowa. Mieszka w Warszawie. Mówi, że fascynuje go to co niezwykłe i nieco tajemnicze. Ta fascynacja zaprowadziła go na północ, do Skandynawii i przede wszystkim do Finlandii. Swojej pasji daje wyraz na stronie internetowej, gdzie można zobaczyć wiele interesujących zdjęć z różnych zakątków pięknej północy.
http://www.finlandia.org.pl

PERCEVAL PRESS
to małe, niezależne wydawnictwo założone przez Viggo Mortensena specjalizujące się w sztuce, tekstach krytycznych i poezji. Intencją wydawnictwa jest prezentacja tekstów i zdjęć które nie miałyby szans na zaistnienie w normalnym obiegu wydawniczym. Wszystkim, którym nie jest obce piękno zapisane w zdjęciach, jak również słowem gorąco polecam stronę.
https://www.percevalpress.com

NORDISK Festiwal Kultury Skandynawskiej w Poznaniu
Nowa inicjatywa, która debiutuje w roku 2011 powstała dzięki współpracy pasjonatów, którzy chcieli zrobić imprezę w klimatach skandynawskich, poruszającą nie tylko kwestię muzyki, czy filmów, ale również imprezę edukującą, zarażającą magią tych wyjątkowych krajów.Wielu z nas ma jakieś swoje wyobrażenia o tych krajach. Czy są one słuszne? Wielu tam było i często powraca do miłych wspomnień. Teraz jest okazja, aby się z nimi spotkać, aby spotkać się z kulturą skandynawską w Poznaniu. Organizatorami tego przedsięwzięcia są połączone siły Agencji Artystycznej L`arte, Katedry Skandynawistyki, CK Zamek i Poznańskiego Klubu Podróżnika.
http://www.festiwalnordisk.pl/

Towarzystwo Polska – Finlandia
Działające od kilkudziesięciu lat Towarzystwo, które może się pochwalić sporą liczbą członków i oddanych wielbicieli Finlandii, oraz organizacją wielu interesujących przedsięwzięć z udziałem gości z Finlandii. Zarząd Główny mieści się w Warszawie.
http://www.seura.pl/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email