POLOWANIE DUNSKI FILMO dziś w polskich kinach błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena, który stał się jednym z najważniejszych wydarzeń ostatniej edycji MFF w Cannes, zdobywając trzy nagrody: dla najlepszego aktora, Jury Ekumenicznego oraz Vulcain Prize za zdjęcia Charlotte Bruus Christensen. „Polowanie” jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrody Publiczności MFF w Vancouver, zostało też nominowane do BAFTA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Film Vinterberga opowiada o głośnym w ostatnich latach problemie molestowania seksualnego dzieci w błyskotliwy i przewrotny sposób.

„Dorastałem w komunie hipisowskiej – opowiadał w Cannes reżyser. – Wszyscy chodzili tam bez ubrań i nikogo nie dziwiło, że mały chłopiec siada na kolanach nagiego mężczyzny. Dzisiaj straciliśmy niewinność dotyku. Po premierze „Festen” poznałem psychologa, który opowiedział mi o ludziach niesłusznie oskarżanych o pedofilię. Po latach wróciłem do jego relacji. Przestudiowałem wiele podobnych przypadków i na ich podstawie powstał scenariusz filmu” wspominał.

W „Polowaniu” wychowawca z przedszkola zostaje fałszywie oskarżony  o molestowanie pięcioletniej dziewczynki. Samotne dziecko, żyjące w swoim świecie, wymyśla dramatyczną historię, żeby zwrócić na siebie uwagę. Plotka rozprzestrzenia się jednak jak wirus, a dyrektorka przedszkola zawiadamia o sprawie policję. Z czasem także inne dzieci zaczynają zeznawać, że nauczyciel zabierał je do piwnicy i pokazywał genitalia. Tyle, że – jak się okazuje – bohater nie ma w domu piwnicy…

T. Vinterberg w swoim filmie opowiada o bezsilności i niemożności udowodnienia prawdy w sytuacji, gdy na człowieka padają tak ciężkie oskarżenia. Pokazuje samotność człowieka padającego ofiarą społecznego linczu. Dla mieszkańców niewielkiego miasteczka, człowiek ten na zawsze pozostanie pedofilem – niezależnie od tego, że fakty temu zaprzeczają.

„W Skandynawii dzieci są świętością” tłumaczył Madds Mikkelsen, odtwórca głównej roli. „Ale w „Polowaniu” portretujemy przede wszystkim dorosłych, którzy wpadają w paranoję, nie bacząc, że krzywdzą innego człowieka” dodał.

Dodatkowe informacje
Reżyseria: Thomas Vinterberg
Scenariusz: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm
Aktorzy: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp
Premiera: 2013-03-15 (kino), 2012-05-20 (świat)
Dystrybutor: Kino Świat
Wytwórnia: Zentropa Entertainments
Kraj produkcji: Dania | Szwecja
Tytuły alternatywne: The Hunt (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania: 100 minut

ZAPRASZAMY DO KIN !

Zwiastun filmu:
http://www.filmweb.pl/video/trailer/nr+1+%28polski%29-29734

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email