polsko norweskie inspiracje ludoweWkrótce rozpocznie się projekt do udziału w którym serdecznie zachęcamy.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” we współpracy z norweskim zespołem ludowym „Strilaringen”, dzięki wsparciu z funduszy norweskich, rusza z projektem edukacyjno-artystycznym „Polsko – norweskie ludowe inspiracje taneczne”.

W ramach współpracy z norweskim zespołem odbędzie się seria widowisk śpiewno–tanecznych w Polsce, a w sierpniu także w Norwegii. „Śląsk” i „Strilaringen” zorganizują również wspólnie otwarte warsztaty dla publiczności z zakresu polskich i norweskich tańców ludowych. Przedstawieniom towarzyszyć będzie projekcja filmu w ramach którego zaprezentowane zostaną podstawowe kroki tańców ludowych. Razem z norweskimi artystami, Polacy zaprezentują się podczas siedmiu wydarzeń scenicznych w różnych miastach regionu Hordaland (m. in. Bergen, Voss, Os, Lindas).

Wspólne koncerty i warsztaty w szczególny sposób mają promować różnorodność kulturową – podkreślą zarówno odrębność trendów muzycznych i tanecznych obydwu zespołów, jak i podobieństwa w prezentowanej twórczości.

Strilarigen to norweski ludowy zespół taneczny. Korzenie zespołu sięgają lutego 1976 roku, kiedy to grupa entuzjastycznych młodych ludzi uformowała grupę, działającą wówczas przy wiejskiej szkole w Alversund. Pochodzący z różnych rejonów północnej części okręgu Hordaland (region ze stolicą w Bergen), za cel działalności zespołu postawili sobie utrzymanie i promocję norweskiej tradycji ludowej w formie tańca, muzyki i śpiewu. Przez zespół przewinęło się w blisko 40-letniej historii wielu utalentowanych muzyków, grających również na tradycyjnych norweskich instrumentach, takich jak Hardingfele – norweski rodzaj skrzypiec, udekorowanych malowidłami. Członkowie zespołu Strilaringen występują w narodowych norweskich strojach ludowych –„Bunad”, pochodzących z różnych rejonów Norwegii. Zespół ma za sobą udział w wielu festiwalach, zarówno w Norwegii, jak i w krajach Europy: Szwecji, Niemczech, Finlandii, Szkocji, Polsce, b. Jugosławii, Turcji, Włoszech, Holandii, Łotwie, Austrii, Portugalii i Rosji, a także w Stanach Zjednoczonych. Strilaringen jest także gospodarzem sześciu międzynarodowych festiwali tańca ludowego w regionie Hordaland, podczas których gości grupy z Austrii, Szwecji, Holandii, Włoszech, Łotwy, Niemiec, Węgier, Szkocji, Chorwacji, Irlandii i krajów byłej Jugosławii. Liderem grupy jest Atle Utkilen.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest grupą artystyczną o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach, na co dzień pozbawionych szerokiego dostępu do propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Droga do dzisiejszej sławy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”.

Więcej o projekcie: http://www.zespolslask.pl/pl/dodatkowe/6649/polsko-norweskie-ludowe-inspiracje-taneczne/o-projekcie/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email