Dokładnie 100 lat temu 14 grudnia 1911 r. Roald Amundsen, Olav Bjaaland, Helmer Hanssen, Sverre Hassel i Oscar Wisting jako pierwsi w świecie stanęli na biegunie południowym. Tym samym Amudsen zapisał się w historii jako pierwszy człowiek, który dotarł do obu biegunów: północnego i południowego. Norweski polarnik zasłynął również tym, że jako pierwszy pokonał Przejście Północno-Zachodnie.

W związku z setną rocznicą tego wydarzenia, Premier Norwegii Jens Stoltenberg odwiedzi biegun południowy, gdzie wygłosi przemówienie składając hołd Amundsenowi i uczestnikom jego wyprawy, a także wyraził podziw dla odwagi brytyjskiego odkrywcy Roberta F. Scotta i jego ekipy. Scott i jego ekipa wyruszyli na wyprawę na Antarktydę w 1910 r. z zamiarem osiągnięcia jako pierwsi z ludzi bieguna południowego. Z powodu zbyt ubogiego wyposażenia i nieodpowiedniego zaprzęgu, dotarli tam dopiero po Amundsenie. W drodze powrotnej zginęli.

“Jesteśmy tu dzisiaj, aby uczcić jedno z największych osiągnięć ludzkości, a także podkreślić doniosłość tego zimnego kontynentu w naszych próbach zrozumienia zjawiska globalnego ocieplania się”, powiedział Premier Stoltenberg.

Jens Stoltenberg przewodził dzisiejszym uroczystościom, będących  częścią norweskiego programu tegorocznych obchodów Roku Nansena-Amundsena. Obchody  odbywają się w specjalnie powstałym na tę okoliczność Ceremonial South Pole – centrum obchodów stulecia – utworzonym wewnątrz koła z flag dwunastki krajów, które w 1959 r. podpisały Traktat Antarktyczny.

“Wyprawy polarne Roalda Amundsena pomogły w ukształtowaniu się naszej narodowej tożsamości. Cechy, dzięki którym Amundsenowi, Bjaalandowi, Hanssenowi, Hasselowi i Wistingowi udało się dotrzeć  na biegun południowy były dokładnie tymi, którymi nasz młody naród chciał się wyróżniać: odwaga, determinacja i wytrzymałość”, stwierdził Jens Stoltenberg.

15 grudnia Jens Stoltenberg opuści biegun południowy i uda się z wizytą do dwóch stacji badawczych na Morzu Rossa: nowozelandzkiej Scott Base i amerykańskiej McMurdo Base.

 
Na podstawie:
Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie
http://www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email