Wkrótce rozpocznie się największa impreza w Polsce poświęcona kinu –  Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. W dniach 21 – 31 lipca 2011, we Wrocławiu  odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń związanych z filmem, nie tylko prelekcje wybranych tytułów.

Tegoroczna, 11.edycja festiwalu upłynie pod znakiem kinematografii norweskiej i oczywiście serię wydarzeń z tym związanych, szczególnie polecam Waszej uwadze.

„Norwegia bez granic” – taki tytuł nosi projekt norweski w ramach MFF Era Nowe Horyzonty oferuje m.in.: przegląd najnowszego kina norweskiego. Wśród prezentowanych tytułów znajdą się: „Król wyspy skazańców” Mariusa Holsta ze Stellanem Skarsgårdem – opowieść o buncie w zakładzie poprawczym na wyspie Bastoy oraz „Upperdog”  Sary Johnsen – portret młodych mieszkańców Oslo z Agnieszką Grochowską, uznaną w Norwegii najlepszą aktorką roku.

Podczas festiwalu będzie można również zapoznać się z twórczością Anji Breien, jednej z najważniejszych przedstawicielek kinematografii norweskiej i głosów kina feministycznego w Europie, autorki głośnego tryptyku Żony, prowokacyjnego portretu kilku pokoleń Norweżek.
O Anjii i jej pracy dowiesz się więcej na: http://en.wikipedia.org/wiki/Anja_Breien
http://www.nowehoryzonty.pl/tag.do?tag=breien

Zaplanowano Polsko-Norweskie Forum Koprodukcyjne – wspólne przedsięwzięcie MFF Nowe Horyzonty i Norweskiego Instytutu Filmowego. Wydarzenie ma formę indywidualnych pitchingów projektów filmowych przez producentów z Polski i Norwegii. W tym celu wybranych zostało po pięć projektów z obu krajów będących na różnych etapach produkcji, które są promowane i omawiane podczas Forum. Wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązania kontaktów, znalezienia koproducentów, a także przyszłego dystrybutora lub agenta sprzedaży dla filmu.

Natomiast w wrocławskiej galerii BWA, odbędzie się pierwsza indywidualna retrospektywna wystawa twórczości Ane Lana pokazywana w Polsce pod tytułem ”Są we mnie wszystkie kobiety świata!
A. Lan, norweski artysta wizualny i performer jest obecny w galeriach i muzeach na całym świecie, m.in. w The Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Paco das Artes w São Paulo, w londyńskim Barbicanie, wystawiał je podczas 51. Biennale Sztuki w Wenecji i 10. Biennale w Stambule. W swoich pracach dopuszcza do głosu kobiecą personę, tkwiącą w artyście – mężczyźnie. Skupia się na relacjach pomiędzy ciałem, mediami a odbiorcą sztuki, należącym do współczesnego społeczeństwa o określonych przekonaniach, przyzwyczajeniach. Wykorzystując kobiece przebranie, tworzy wielowarstwowe konstrukcje tożsamości w oparciu o stereotypy i klisze w powiązaniu z psychoanalizą, pojęciami gender, tożsamości etnicznej, multikulturowości w globalnej wiosce.
http://www.nowehoryzonty.pl/artykul.do?id=932 , http://www.anelan.com

Organizatorzy zaplanowali również 4 bloki filmów dla dzieci a także warsztaty animacji poklatkowej Matsa Groruda www.matsgrorud.no (ograniczona liczba miejsc, zapisy pod animacja@nowehoryzonty.pl).

Mi, oprócz wszystkich wyżej wspomnianych wspaniałości, cieszy chyba najbardziej planowane wydanie książki Kino Norwegii. Ten zbiór pod redakcją Jana Erika Holsta (Norweski Instytut Filmowy) i Pawła Urbanika jest pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie monografii poświęconej kinu norweskiemu. Artykuły umieszczone w zbiorze rekonstruują zarówno estetyczną, jak i instytucjonalną ewolucję kinematografii norweskiej, omawiają najpopularniejsze gatunki i tematy, tradycję adaptacji literackich, a także politykę autorską (wyróżniając takich twórców jak Tancred Ibsen, Arne Skouen, Edith Carlmar, Liv Ullmann czy Anja Breien).

Na koniec kilka słów o festiwalu, choć zapewne każdy miłośnik muzy filmowej doskonale go zna.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu to największy festiwal filmowy w Polsce, uznawany za najważniejsze filmowe wydarzenie w centralnej Europie. Festiwal prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy, tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Od lat program filmowy festiwalu bywa pretekstem i inspiracją do odkrywania nowych horyzontów także w obszarze innych dziedzin sztuki. Towarzyszące festiwalowi wydarzenia – wystawy i instalacje, spektakle i koncerty, wykłady i warsztaty składają się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną.

Partnerami wydarzenia są: Norwegian Film Institute oraz Music Export Norway z Oslo.
Pomocy przy organizacji festiwalu udzieliła również Ambasada Królestwa Norwegii.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Szczegółowy program oraz inne informacje na stronie Festiwalu: www.enh.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email