Ambasady Danii, Finlandii i Szwecji wraz z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej zapraszają na przegląd najlepszych filmów skandynawskich.

To tytuły, które reprezentowały swoje kraje na festiwalach filmowych, zdobywając liczne nagrody, wzbudzając uznanie widzów i krytyki filmowej. Siedem seansów, na które zapraszamy dzieci z rodzicami oraz młodzież szkolną z nauczycielami, stanowi doskonały przykład tego co w krajach spod znaku krzyża nordyckiego najlepsze – humor, zabawa konwencją, niezwykła strona wizualna, wspaniałe aktorstwo i pojawiające się w tle problemy społeczne, które sprowokują niejedną dyskusję.

Skandynawska kinematografia dla dzieci i młodych widzów jest zupełnym zaprzeczeniem tendencji obecnych w światowym kinie. Kraje skandynawskie po pierwsze podchodzą bardzo odpowiedzialnie i profesjonalnie do pracy reżyserów tworzących z myślą o młodej publiczności, traktując ją jako równie ważną i integralną część kinematografii narodowej. Takie podejście kształtuje świadomych i krytycznych widzów już od samego początku. Po drugie jest to kino, które traktuje swoich widzów poważnie, dostarczając z jednej strony rozrywki, z drugiej – otwierając pole do dyskusji. To kino, które dotyka ważnych a czasem i trudnych tematów, podając je jednak w takiej formie, by trafiły do młodych widzów.

O filmach: ( O_przegl-dzie_-_ulotka )

Wielki niedźwiedź/ Den kæmpestore bjørn, Dania 2011, 75′
Reż. Esben Toft Jacobsen
Kategoria wiekowa: 6-10 lat, wersja lektorska
Jonathan i Sophie spędzają wakacje u dziadka. W wyniku sprzeczki dziewczynka ucieka z domu i trafia do tajemniczego lasu. Jej brat jest przekonany, że porwał ją wielki niedźwiedź, ale okazuje się, że to nie zwierzę jest prawdziwym zagrożeniem dla mieszkańców lasu…

Nagrody i wyróżnienia:
2011 nominacja do nagrody Złotych Koziołków (Ale Kino! – Poznań) w konkursie filmów aktorskich
2012 nominacja do nagrody Robert (Dania) w kategorii najlepszy film dla dzieci/familijny

Karla i Jonas/ Karla og Jonas, Dania 2010, 85′
Reż. Charlotte Sachs Bostrup
Kategoria wiekowa: 12-14 lat, napisy w języku polskim
Karla zaprzyjaźnia się z poznanym na wakacjach, mieszkającym w domu dziecka Jonasem. Bohaterowie wspólnie udają się w niebezpieczną podróż do wielkiego miasta w poszukiwaniu biologicznej matki chłopca. Czy pełna niebezpieczeństw przygoda zakończy się sukcesem? Niezwykła opowieść o sile przyjaźni.

Nagrody i wyróżnienia:
2011 nominacja do nagrody Robert (Dania) w kategorii najlepszy film dla dzieci/familijny

Tajemnica wilka/ Suden arvoitus, Finlandia 2006, 90′
Reż. Raimo O Niemi
Kategoria wiekowa: 10-13 lat, wersja lektorska
12-letnia Salla najlepiej czuje się otoczona naturą fińskiej Laponii. Mieszka wraz z przybranymi rodzicami w maleńkiej wiosce, do której pewnego dnia przyjeżdża biologiczna matka dziewczynki. Przyjazd nie wzbudza zaufania rodziny. Relacja Salli z matką zmienia się, gdy dziewczynka ratuje przed kłusownikami dwa młode wilki. Ukrywanie zwierząt stanowiących zagrożenie dla lokalnej społeczności i hodowli zwierząt, spowoduje, że będzie musiała zaufać własnemu instynktowi a nawet długo niewidzianej matce. Niezwykła opowieść o fascynującej relacji z naturą i często niejednoznacznych relacjach z ludźmi.

Nagrody i wyróżnienia:
2007 nominacja do nagrody Jussi (Finlandia) w kategorii najlepsze zdjęcia

Miałem marzenie/ Drømmen, Dania 2006, 109′
Reż. Niels Arden Oplev
Kategoria wiekowa: 13-16 lat, napisy w języku polskim
Jest rok 1969. Świat zmienia się nie do poznania. Przez Europę i Stany Zjednoczone przetacza się fala wystąpień, zamieszek, protestów, strajków, w których biorą udział młodzi ludzie, studenci i dyskryminowane grupy społeczne. Mieszkający w Danii 13-letni Frits zafascynowany osobą Martina Luthera Kinga i jego przemówieniami, ulega wolnościowym hasłom. Czy uda mu się zmienić konserwatywną szkołę, do której uczęszcza? Wojna wypowiedziana systemowi i dorosłym pozwoli na zdefiniowanie przez niego takich haseł jak wolność i równość.

Nagrody i wyróżnienia:
2006 Kryształowy Niedźwiedź (Berlinale) w kategorii najlepszy film (sekcja Generation)2006 nominacja do nagrody Złotych Koziołków (Ale Kino! – Poznań) w konkursie głównym
2007 nagroda Robert (Dania) w kategorii najlepszy film.

Lśniące gwiazdy/ I taket lyser stjärnorna, Szwecja 2009, 89′
Reż. Lisa Siwe
Kategoria wiekowa: od 13 roku życia, napisy w języku polskim
Nastoletnia Jenna musi zmierzyć się ze śmiertelną chorobą matki. Dla dojrzewającej dziewczyny jest to bardzo trudne doświadczenie, tym bardziej bolesne, że nie potrafi się przyznać do obaw związanych ze śmiercią matki. Jenna by zamaskować strach zmienia zupełnie swój sposób zachowania. Czy przemiana, którą przechodzi pomoże czy przeszkodzi w pogodzeniu się ze stratą najbliższej osoby?

Nagrody i wyróżnienia:
2010 nagroda Złoty Żuk (Szwecja) dla najlepszego reżysera i aktorki drugoplanowej

Królewskie klejnoty/ Kronjuvelerna, Szwecja 2011, 120′
Reż. Ella Lemhagen
Kategoria wiekowa: od 15 roku życia, napisy w języku polskim
Fragancia zostaje aresztowana za usiłowanie zabójstwa Richarda Perssona, syna bogatego właściciela fabryki. Podczas przesłuchania poznajemy fascynującą historię jej życia od dzieciństwa po dorastanie i pierwszą wielką miłość. Fragancia prowadzi swoją opowieść aż do momentu fatalnej nocy, gdzie cała historia zatacza krąg. Czy dziewczynie uda się oczyścić z zarzutów?

Nagrody i wyróżnienia:
2012 Kryształowy Niedźwiedź (Berlinale) w kategorii najlepszy film (sekcja Generation)

Sierpień/ Elokuu, Finlandia 2011, 108′
Reż. Oskari Sipola
Kategoria wiekowa: od 15 roku życia, napisy w języku polskim
Rozpoczynające się lato nie zwiastuje niczego interesującego. Aku właśnie skończył szkołę, a jego rodzina, wszyscy przyjaciele i dziewczyna wyjeżdżają z miasta. Zapowiada się najnudniejsze lato na świecie. Wszystko zmienia się, gdy Aku poznaje piękną i nieprzewidywalną Juli. Dziewczyna namawia go na wyprawę do wschodniej Finlandii. Czy ta niezwykła podróż pomoże chłopakowi zrozumieć kim jest?
Kina organizujące przegląd:

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Dział Edukacji Filmowej
ul. Zamenhofa 1, 00-153 warszawa
t 22 530 66 40, f 22 831 06 63
www.nhef.pl

Kino Muranów
Gen. Andersa 5, 00-147 Warszawa
www.muranow.gutekfilm.com.pl
Karolina Śmigiel
t 22 530 66 53
karolina@nowehoryzonty.pl

Helios Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław
www.heliosnh.pl
Beata Marciniak
t 608 613 754
beata.marciniak@nowehoryzonty.pl

Kino Muza
Św. marcin 30, 61-805 Poznań
www.kinomuza.pl
Anna Litewka
t 505 093 488
a.litewka@kinomuza.pl

Kino Mdk
Kościuszki 55, 62-100 Wągrowiec
www.mdkwagrowiec.pl
Daniel Hilbrecht
t 503 676 766
d.hilbrecht@mdkwagrowiec.pl

Białostocki Ośrodek Kultury – Kino Forum
Legionowa 5, 15-281 Białystok
www.bok.bialystok.pl
Ceny biletów:
WARSZAWA, WROCŁAW, POZNAŃ: cena biletów na wszystkie projekcje w ramach przeglądu 10 zł.
BIAŁYSTOK: cena biletów na wszystkie projekcje w ramach przeglądu 8 zł (normalny) lub 6 zł (ulgowy po okazaniu biletu z poprzedniej edycji NHEF)
WĄGROWIEC: cena biletów na wszystkie projekcje w ramach przeglądu 5 zł.

Po wybranych projekcjach odbędą się warsztaty plastyczne, konkursy i dyskusje.

Szczegółowych informacji udzielają koordynatorzy w kinie.

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 15 września 2012 | Kategoria: Events, Film, Inne, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , , , , , ,