K LINNEUSZ PRZEKAZANIE DZIELAKarol Linneusz zainspirował 17 swoich uczniów (zwanych apostołami) do wypraw w odległe zakątki świata i do dokumentowania lokalnej przyrody i kultury. Ich relacje złożyły się na kilkunastotomowe dzieło „Tha Linneus Apostles”. We wtorek 26 listopada Ambasada Szwecji przekaże je Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie okazja do posłuchania ciekawych wykładów.

26 listopada 2013 roku o godzinie 15.00 Ambasador Szwecji Staffan Herrström przekaże w darze do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie wielotomową publikację „The Linnaeus Apostles”.

Z tej okazji Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, dr hab. Jolanta Talbierska oraz Ambasada Szwecji zapraszają na wykłady:

Prof. Davida Dunéra* (Uniwersytet w Lund) The Linnaeus Apostles and Southeast Asian Medicine

oraz

Prof. Krzysztofa Spalika (Uniwersytet Warszawski) Rewolucja Linneuszowska

Przekazanie daru oraz wykłady odbędą się w Sali im. B. Lindego (nr 316, poziom III) Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Wydarzeniu towarzyszy okolicznościowa wystawa Ład i piękno przyrody, prezentowana „pod świetlikiem” na poziomie II Biblioteki Uniwersyteckiej.

Tha Linneus Apostles jest zbiorem relacji z projektu badawczego, przeprowadzonego przez uczniów (zwanych apostołami) Linneusza. Szwedzki przyrodnik Karol Linneusz (1707-1778) zainspirował 17 uczonych do wypraw w odległe zakątki świata i do dokumentowania lokalnej przyrody i kultury. Podróżowali oni na własną rękę lub z wyprawami badawczymi po lądach i oceanach w latach 1745-1799.

27 listopada o godz.13.15 gość Ambasady Szwecji, profesor Uniwersytetu w Lund, David Dunér, wygłosi również wykład The Natural Philosophy of Emanuel Swedenborg. Prelekcja odbędzie się na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 3, w sali nr 4. Zapraszamy.

David Dunér – profesor historii nauki i idei na Uniwersytecie w Lundzie w południowej Szwecji.

Więcej o dziele „The Linnaeus Apostles” można przeczytać tutaj: http://www.ikfoundation.org/ikshop/linnaeus-gsa/

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 22 listopada 2013 | Kategoria: Events, Historia, Inne, Literatura, Nauka, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , ,