Rok 2012 wydaje się obfitować w szereg rocznic i prestiżowych wydarzeń na teranie Skandynawii. Chciałabym zwrócić Waszą uwagę na dwa niezwykle ważne wydarzenia, które odbywać się będą w Szwecji i związane są z rocznicami wybitnych Szwedów.

2012 to rok Augusta Strindberga oraz Raoula Wallenberga.

Właśnie w tym roku mija 100 lat od śmierci wybitnego dramaturga Augusta Strindberga, zaś zasłużony dyplomata Raoul Wallenberg świętowałby setną rocznicę urodzin. Z tej okazji rok 2012 w Szwecji ogłoszono Rokiem Strindberga oraz Rokiem Wallenberga.

1 grudnia 2011 roku Szwedzka Rada Kultury (Kulturrådet) uruchomiła oficjalną stronę Roku Strindbergowskiego http://strindberg2012.se/index.php/sv/, na której znaleźć można informacje na temat zaplanowanych na ten rok i odbywających się w całym kraju imprez. W organizację obchodów zaangażowane jest Miasto Sztokholm, sztokholmski teatr Stadsteater oraz Instytut Szwedzki (Svenska Institutet).

Roku Strindberga jest obecny również na Twitterze, gdzie zarówno instytucje kulturalne, jak i osoby prywatne oddają autorowi głos w tym nowoczesnym formacie. Konto „AugStrindberg” prowadzi galeria „Liljevahls konsthall” regularnie cytując fragmenty „Dziennika okultystycznego”. Inne konto – „EnDjeflaMan” – prowadzi dział kultury popołudniówki Expressen. August Strindberg ma też swoje konto na Facebooku.
https://www.facebook.com/august2012?sk=wall http://www.slowairzeczy.pl/index.php/2011/12/nadchodzi-rok-strindberga/

 
Z kolei Rok Wallenberga zostanie oficjalnie zainaugurowany 17 stycznia w szwedzkim Riksdagu. Tego samego dnia w Budapeszcie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy „To me there´s no other choice – Raoul Wallenberg 1912 – 2012”. Wystawa wyruszy potem w świat docierając do USA, Niemiec, Kanady, Rosji, na Węgry i do Izraela.

Celem Roku Wallenberga jest przypomnienie bohaterstwa dyplomaty, okazanego podczas II wojny światowej – w 1944 roku ten zmarły w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach dyplomata – wówczas sekretarz szwedzkiej ambasady w Budapeszcie – uratował od zagłady dziesiątki tysięcy węgierskich Żydów.
Jest to także pretekst do dyskusji na temat praw człowieka, antysemityzmu czy też zagadnienia odpowiedzialności jednostki.

Więcej o Roku Waldenberga
http://www.sweden.gov.se/sb/d/15163
https://www.facebook.com/pages/Raoul-Wallenberg-2012/255176844545300?sk=wall

 
Na podstawie:
Ambasada Szwecji w Warszawie:
http://www.swedenabroad.com/Start____17949.aspx

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email