17 stycznia w Królewskiej Filharmonii w Sztokholmie zostanie zainaugurowany rok Witolda Lutosławskiego z okazji 100 rocznicy narodzin kompozytora. Sztokholm jako pierwsze miasto poza Polską rozpocznie obchody Roku Lutosławskiego

Na koncercie w wykonaniu Sztokholmskiej Filharmonii Królewskiej pod batutą fińskiego dyrygenta Sakari Oramo będzie można usłyszeć Wariacje symfoniczne, Chantefleurs et chantefables oraz Symfonię nr 3, gościnnie wystąpi sopranistka Anu Komsi z Finlandii. Organizatorem koncertu jest Filharmonia Sztokholmska we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Postać Witolda Lutosławskiego nie jest Szwedom obca. W bieżącym roku obchodzone jest nie tylko stulecie urodzin kompozytora, ale również 20-lecie otrzymania przez niego prestiżowej szwedzkiej nagrody muzycznej Polarpriset, nazywanej też muzycznym Noblem, którą odebrał z rąk króla Karola Gustawa XVI w 1993 roku. Lutosławski jest do tej pory jedynym Polakiem, który otrzymał tę nagrodę.

Obok koncertu inauguracyjnego 17 stycznia, w ramach obchodów Roku Lutosławskiego Instytut Polski w Sztokholmie planuje koncert Lutosławskiego na największym festiwalu muzyki poważnej w Skandynawii – festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego Östersjöfestivalen w Sztokholmie, koncerty we współpracy z Królewską Wyższą Szkołą Muzyczną w Sztokholmie, planowane są także koncerty w Göteborgu i Malmö.

Uroczysta międzynarodowa inauguracja Roku Lutosławskiego odbędzie się 25 stycznia br. (dzień urodzin Witolda Lutosławskiego) w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Inauguracja roku Witolda Lutosławskiego: 17 stycznia 2013 roku, Sztokholm

Na podstawie:
Polski Instytut w Sztokholmie
http://polskainstitutet.se/pl/prasa

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email