‚Są we mnie wszystkie kobiety świata!’ Ane Lana to feministyczna wystawa w wydaniu męskim. Ukazuje obecność kobiety w świecie, jej wszechstronność, wrażliwość, umiejętność dostosowania się do okoliczności. Jest szerokim komentarzem do przemian funkcjonowania płci w czasach „poszerzonej demokracji”, która wymaga zrozumienia drugiej strony, wczucia się w sytuację, stania się – przynajmniej na moment – tą inną.

Ane Lan (alias Eivind Reierstad), norweski artysta wizualny, performer, twórca filmów wideo, feminista, aranżuje sytuacje, które wymuszają na nim stanie się kobietą, a co za tym idzie spojrzenie na świat jej oczyma. W związku z tym, że nie ma jednej kobiety, tylko jest ich tyle, ile zawodów, okoliczności, losów, artysta wciela się w bardzo różne postaci.

Urodził się w Oslo w 1972 roku. Studiował etnologię na Uniwersytecie w Oslo i sztukę w tamtejszej szkole artystycznej Kunsthøgskolen. Swoje prace pokazuje w galeriach i muzeach na całym świecie, m.in. w The Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Paco das Artes w São Paulo, w londyńskim Barbicanie, wystawiał je podczas 51. Biennale Sztuki w Wenecji i 10. Biennale w Stambule, bierze też udział w festiwalach filmowych.
http://www.anelan.com

 
Wystawa czynna w dniach: 9.11.2011 – 29.1.2012
Kurator wystawy:  Maria Anna Potocka
Asystent kuratora:  Delfina Piekarska

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Wystawa Ane Lana została pokazana w ramach projektu „Norwegia bez granic” współfinansowanego ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

 
Data::  09 listopada 2011 – 29 stycznia 2012
Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Adres: ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków
Na podstawie:
Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie
http://www.amb-norwegia.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email