W dniach 14 -21 lipca odbędzie się15. Już edycja festiwalu Rozdroża.

W tym roku wiele uwagi poświęconej zostanie muzyce i kulturze ludowej krajów północy.

Festiwal ROZSTAJE 2013 to m.in. prezentacja artystów reprezentujących tradycje muzyczne krajów nordyckich – z uwzględnieniem różnorodności kulturowej i zróżnicowanych form artystycznych: od surowych brzmień skandynawskiej muzyki tradycyjnej po zaawansowane przetworzenia i inspiracje artystów sceny etnojazzowej.

W ramach festiwalu odbędą się m.in. koncerty pod tytułem M u z y k a P ó ł n o c y | A r c t i c C i r c l e

18 lipca rozpocznie się dwuczęściowy koncert Muzyka Północy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki to spotkanie z wybitnymi artystami: twórczość Torgeira Vassvika (Norwegia) zakorzeniona jest w tradycjach ludu Sámi; praktykach wokalnych joik (uznawanych niegdyś za ważny element szamańskich rytuałów) i syberyjskich technikach śpiewu gardłowego.
TORGEIR VASSVIK & Global Fever Orchestra / Norwegia
Torgeir Vassvik / Erlend Apneset / Jan Lothe Eriksen / Audun Strype]
Torgeir Vassvik pochodzi z Gamvik (okręg Finmark) – najdalej wysuniętego na północ miejsca Norwegii. Tworzy muzykę na pograniczu gatunków w udany sposób łącząc kompozycje własne, tradycyjne pieśni ludu Saami: joik i dźwięk towarzyszacego im szamańskiego bębna z techniką syberyjskiego śpiewu gardłowego. W Norwegii zyskał miano jednego z najbardziej nowatorskich muzyków awangardowych. Współpracuje z wieloma wybitnymi norweskimi muzykami jazzowymi. Zarówno jego debiutancki album Sáivu, jak i kolejny: Sápmi (2011) zbierają znakomite recenzje.

Kimmo Pohjonen (Finlandia) – to jeden z najbardziej cenionych współczesnych fińskich muzyków; jego koncerty to suma wieloletnich doświadczeń wykonawczych i kompozycyjnych: ma za sobą studia na wydziale muzyki ludowej innowacyjnej Sibelius Academy w Helsinkach, doświadczenia z różnymi gatunkami muzycznymi od klasyki przez rock, folk po awangardę, muzykę filmową oraz współpracę z innymi artystami, wśród których wymienić należy Kronos Quartet (wspólny album Unike), Samuli Kosminena (Múm), czy członków grupy King Crimson.

Muzyka Północy – to również temat plenerowego koncertu na krakowskim Rynku Głównym (20.07), w ramach którego zaprezentuje się litewska grupa wokalno-instrumentalna Marga Muzika, islandzki Arstidir (entuzjastycznie przyjęty na premierowym koncercie w ramach ubiegłorocznej edycji festiwalu) oraz rodzima Kapela ze Wsi Warszawa – z projektem NORD – zawierającym materiał z najnowszej płyty zespołu uhonorowanej wieloma prestiżowymi nagrodami (m.in.: Folkowy Fonogram Roku w plebiscycie Polskiego Radia Nowa Tradycja; 15. lokata na liście World Music Charts Europe – World Music Workshop of the European Broadcasting Union; finał Songlines Music Awards 2013; Kwartalna Nagroda Niemieckiej Krytyki Fonograficznej). Na Rozstajach – NORD premierowo: z udziałem Torgeira Vassvika (Norwegia).

 

WARSZTATY

Warsztaty polskich i duńskich tańców tradycyjnych prowadzą: Jacek Hałas (Polska) & Stefan Groot Trio (Dania)
Magazyn Kultury | Kolanko | Kraków | ul. Józefa 17 | wstęp wolny
19.07 : 16.30-18.00
20.07 : 15.00-16.30
Mimo „dzielącego” nas Bałtyku – związki taneczne między Poską a Danią są duże, o czym będzie można przekonać się bezpośrednio podczas warsztatów tanecznych. Podstawowym tematem zajęć będzie mazurek (mazurka), który – wyruszywszy w XVII w. w świat – powraca znów do łask w Polsce. W Danii mazurek (mazurka) przybiera ciekawe formy, które odnajdziemy również w ludowych tańcach na Kurpiach, w Wielkopolsce i Małopolsce.
Szkoła na rozstajach
Warsztaty głosowe: technika joik – prowadzi: Torgeir Vassvik (Norwegia)
Magazyn Kultury | Kolanko | Kraków | ul. Józefa 17 | wstęp wolny
18.07 : 13.30-15.00
20.07 : 16.30-18.00
Joik to rodzaj tradycyjnego śpiewu skandynawskich Saamów (Lapończyków) sięgający czasów przedchrześcijańskich, stanowiący współcześnie ważny element saamskiej tożsamości kulturowej. Joiki opowiadają o miłości, o pochodzeniu i życiu ludu Saamów, o walce dobrych i złych szamanów. Teksty joików różnią się od typowych piosenek – mają budowę cykliczną, bez wyraźnego początku i końca, krótka fraza jest powtarzana, z niewielkimi zmianami, wielokrotnie. Melodia jest prosta, śpiewana przy bardzo napiętych strunach głosowych, oparta na skali pięciotonowej. Funkcją joiku jest wyrażenie tożsamości osoby, miejsca lub zwierzęcia, identyfikacja przynależności klanowej, przekazanie wtajemniczonym intymnego portretu danej osoby. Joikowanie, wraz z użyciem szamańskiego bębna, były ważnymi elementami szamańskich rytuałów. Jako elementy kultury niechrześcijańskiej praktyki te były przez wiele stuleci zakazane.
Uczestnicy warsztatów z Torgeirem Vassvikiem będą ieć możliwość zapoznać się z tradycją joik i elementami techniki syberyjskiego śpiewu gardłowego.

Warsztaty instrumentalne | rytmy mazurkowe po polsku i szwedzku prowadzą: Maria Pomianowska (Polska) / Maria Bojlund & Jidder (Szwecja)
Magazyn Kultury | Kolanko | Kraków | ul. Józefa 17 | wstęp wolny
18.07 : 15.00-16.30
19.07 : 15.00-16.30
Ideą warsztatów jest pokazanie wspólnoty rytmów polskich: mazurkowych, kujawiakowych, polonezowych po obu stronach Bałtyku. Wspólnota ta, dotychczas nie do końca zbadana od strony naukowej, dotyczy najstarszej warstwy repertuaru tradycyjnego we wszystkich krajach skandynawskich (Dania, Norwegia, Szwecja i Finlandia), a także Polski. Co ciekawe, polonez i mazurek weszły do dziedzictwa muzyki europejskiej i wplotły się w istotny sposób w tradycję tańców ludowych. Główną rolę w przeniesieniu „tańców polskich” do Skandynawii odegrała Szwecja. Już w czasach Gustawa Wazy (1523-60) zatrudniano polskich muzyków na dworze szwedzkim. Dwuczęściowe polskie tańce końca XVI i całego XVII wieku, znane jako Polnische Tänze, czy chorea polonica odegrały i nadal odgrywają niezwykle istotną rolę w tradycji muzycznej Szwecji pod nazwą ‚pols’, polska stanowiąc wręcz idiom muzyki tradycyjnej. Co wskazuje na polski rodowód tej muzyki? Warsztaty staną się próbą pokazania wspólnych korzeni dla obu tradycji muzycznych: szwedzkiej i polskiej. Uczestnicy poznają dawne polskie tańce mogące być pierwowzorami skandynawskich tańców ‚polska’. Dowiedzą się jak przebiegał proces muzycznego asymilowania w Skandynawii chorea polonica, jak wygląda budowa i charakter polskich prototypów a jak wygladają szwedzkie ich wersje, zarówno dawne jak i współczesne. Będzie można nauczyć się grać zarówno chorea polonica jak i oryginalnych ‚polsk’.

 

ŻyWa PRACOWNIA – warsztaty tradycyjnego rzemiosła

Rzemiosło Północy – Dalahast – szwedzka zabawka
ŻyWa Pracownia I Kraków I ul.Bartosza 1
15.07  : 17:00-18:30
– zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim
– wstęp 20 zł / 1 osoby
– obowiązuje rezerwacja: warsztaty@zywapracownia.pl
tel. 600632062, 508237287
Dalahast – drewniany konik z regionu Dalarna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symbolem Szwecji. Ręcznie strugane z sosnowego drewna, pomalowane na czerwono i ozdobione w tradycyjne wzory zabawki, wykonywane były przez drwali jako prezent dla swoich dzieci – talizman mający je chronić przed złymi duchami podczas ich nieobecności w domu.
Na warsztatach pod okiem instruktorek rzemiosła artystycznego z ŻyWej Pracowni będzie można ozdobić drewniane koniki w tradycyjne szwedzkie wzory.

Rzemiosło Północy – Skandynawskie Hafty
ŻyWa Pracownia I Kraków I ul.Bartosza 1
16.07 : 18:30-20:30
– zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim
– wstęp 20 zł / 1 osoby
– obowiązuje rezerwacja: warsztaty@zywapracownia.pl
tel. 600632062, 508237287
Skandynawskie hafty to bardzo niezwykle temat: odnajdujemy tu hafty płaskie, wypukłe, liniowe i krzyżykowe. Charakterystycznymi motywami są drzewka, ptaszki, konie, wszelkiego rodzaju bukiety i drzewka kwiatowe oraz elementy geometryczne.

Grafika północy
ŻyWa Pracownia I Kraków I ul.Bartosza 1
17.07 : 18:30-20:30
– zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim
– wstęp 20 zł / 1 osoby
– obowiązuje rezerwacja: warsztaty@zywapracownia.pl
tel. 600632062, 508237287
Skandynawskie wzornictwo do tej pory czerpie całymi garściami z tradycyjnych motywów i ludowych wzorów.
Wykorzystując tradycyjne skandynawskie wzory i motywy sztuki ludowej, zaprojektujemy i wykonamy graficzne odbitki na papierze wykorzystując technikę linorytu.

Rzemiosło Północy – Rosemaling – norweskie malowidła na drewnie
ŻyWa Pracownia I Kraków I ul.Bartosza 1
18.07 : 18:00-19:30
– zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim
– wstęp 20zł/osoby
– obowiązuje rezerwacja: warsztaty@zywapracownia.pl
tel. 600632062, 508237287
Rosemåling to tradycyjny norweski styl dekoracyjny malowania na drewnie.
Ozdobione tą techniką wiejskie kościoły, skrzynie i wszelakie elementy domowego wystroju charakteryzują się płynącymi, głównie mocno stylizowanymi wzorami kwiatowymi.
Na warsztatach będzie można wykonać stosując w/w technikę drewniane podkładki pod kubki.

Rzemiosło Północy – Skandynawskie wycinanki
ŻyWa Pracownia I Kraków I ul.Bartosza 1
19.07 : 18:00-19:30
– zajęcia prowadzone w języku polskim i angielskim
– wstęp 20 zł / 1 osoby
– obowiązuje rezerwacja: warsztaty@zywapracownia.pl
tel. 600632062, 508237287
Skandynawskie wycinanki przybierają różne formy zarówno roślinne, zwierzęce jak i figuralne. Często powtarzającymi się elementami są konie, drzewka, serduszka i symetryczne bukiety kwiatowe.
Na warsztatach wykonana zostanie wieloelementowa wycinanka w oparciu o skandynawskie przykłady.

Rzemiosło Północy – stanowisko odbijania rycin
ŻyWa Pracownia I Kraków I RYNEK GŁÓWNY | wstęp wolny
21.07 : 11.00-18.00
Grafika Północy – stanowisko odbijania rycin
Skandynawskie wzornictwo do tej pory czerpie całymi garściami z ludowych motywów i wzorów. Jedną z tradycyjnych technik grafiki warsztatowej jest drzeworyt – druk wypukły, odbijany na papierze jako negatyw wyżłobionego dłutem rysunku. Na „stanowisku” ŻyWej Pracowni będzie można samodzielnie odbić pamiątkową pocztówkę drzeworyt lub linoryt z ludowymi motywami krajów Północy.

 

Dodatkowe informacje na stronach festiwalu:
http://www.rozstaje.pl
www.facebook.com/rozstaje.crossroads.festival.krakow

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email