Minął szybciutko kolejny rok i przed nami kolejna, XIX już edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE.

Festiwal odbywać się będzie w dniach 26 listopada – 3 grudnia w Bydgoszczy ( nadal ubolewa, że już nie w Łodzi) goszcząc wybitnych przedstawicieli branży filmowej oraz pozwalając uczestnikom festiwalu zapoznać się z najnowszymi produkcjami z całego świata

Harmonogram pokazów i spotkań można ściągnąć TUTAJ
Harmonogram seminariów i warsztatów można ściągnąć TUTAJ

Nie mniej jednak, chciałabym zwrócić szczególną uwagę na filmy prezentowana w ramach Konkursu Głównego, które powalczą o najważniejszą nagrodę festiwalu – Złotej Żaby.

W tym roku w Konkursie Głównym znalazło się kilka produkcji skandynawskich oraz filmów, które powstały przy współpracy jednego z państw.

O Złotą Żabę powalczą dwie duńskie produkcje.

Jedną z nich jest znana już zapewne wielu „Melancholia” w reżyseriiLarsa von Triera – Wystawne weselne przyjęcie Justine i Michaela, które odbywa się w olbrzymiej posiadłości siostry i szwagra panny młodej. Jednocześnie do Ziemi zbliża się planeta Melancholia, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Czy tylko minie Ziemię, czy uderzy w naszą planetę, powodując koniec świata? Ta niepewność budzi niepokój egzystencjalny, który u jednej z bohaterek filmu pogłębia stan depresyjno-melancholijny. Film odczytywany m.in. jako studium depresji czy melancholii oraz jako ostrzeżenie przed tym, do czego może doprowadzić brak miłości – między ludźmi i w ogóle w całym świecie.

Drugi film to „Nie ma tego złego”(Smukke mennesker) w reżyserii Mikkel Munch-Falsa kwartet bohaterów debiutu fabularnego Mikkela Muncha-Falsa tworzą dwie kobiety – Ingeborg i Anna oraz dwaj mężczyźni – Jonas i Anders. Wszyscy ci ludzie to zagubione dusze – osoby nieprzystosowane, borykające się ze swoimi kompleksami i innymi problemami psychicznymi. Cała czwórka tęskni przy tym za miłością, za lepszym życiem. Mimo poważnej tematyki filmu, są w nim momenty humorystyczne, a nawet groteskowe.

Kolejny film to Człowiek z Hawru”  równie słynnego reżysera tym razem z Finlandii – Aki KaurismäkiMarcel Marx, były pisarz, dobrze niegdyś znany w kręgach artystycznych, wycofał się z życia wśród bohemy i zaszył z ukochaną żoną w Hawrze, portowym mieście we Francji. Udzielając się tu jako pucybut, krąży między pracą, ulubionym barem i domem. Spokojną egzystencję Marcela burzy pojawienie się pewnego chłopca – nielegalnego imigranta z Afryki. Fiński reżyser Aki Kaurismaki uczynił Człowieka z Hawru wzorcowym komediodramatem: poważne problemy ukazał na ekranie w sposób nie pozbawiony humoru, ciepła i optymizm

Mamy też polsko- szwedzką produkcję w reżyserii Lecha Majewskiego pt.: „Młyn i Krzyż” – Filmowe „ożywienie” sławnego obrazu Petera Breugla „Droga na Kalwarię” przy pomocy aktorów i grafiki komputerowej. Breugel (w tej roli Rutger Hauer) przechadza się między namalowanymi własną ręką, również kreowanymi przez aktorów, postaciami, które uczestniczą w ruchomej inscenizacji poszczególnych motywów płótna. Męka Chrystusa jest w nim wtopiona w cierpienia Niderlandów pod panowaniem Hiszpanów w XVI stuleciu. Podstawą filmu stał się poświęcony Breuglowi esej Michaela Gibsona „Młyn i krzyż”.

 

Skandynawskie filmy znajdziecie również w pozostałych sekcjach i konkursach takich jak:

Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych – fiński film „Forever Tours” (Ikuisesti sinun) w reżyserii Mia Halme,

Konkursu Etiud Studyjnych jest duński film „Junk love” w reżyserii Nikolaj Feifer.

Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych –  duński film „From Palestine with love” w reżyserii Camilli Magid, oraz szwedzka produkcja „Inbetweener” (Dagar emellan) w reżyserii Erika Bäfving

Konkurs Debiutów Operatorskich – szwedzki film „With etery hart beat” – zdjęcia do filmu są autorstwa Ragny Forming.

Konkurs Debiutów Reżyserskich – duński film Rebounce” w reżyserii Heidi Maria Faisst

 

 

Po szczegóły zapraszam na stronę festiwalu:

http://www.pluscamerimage.pl/index.php?lang=pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email