ENTER MUSIC FESTIVAL to wydarzenie muzycznej Poznania poświęcone jazzowi, któremu patronuje Leszek Możdżer. Odbywa się raz w roku, w czerwcu, w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego. Enter Music Festival to dwudniowe muzyczne spotkanie, podczas którego na jednej scenie grają  najciekawsze postaci dzisiejszej sceny jazzowej.

Prezentowani artyści, wybrani przez Leszka Możdżera – dyrektora artystycznego Festiwalu, często bardzo się od siebie różnią. Pokazujemy panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki i sprawdzającej się w lżejszej, plenerowej formie.  Swoją twórczością, często w premierowym wymiarze dzieli się też z publiczością dyrektor Enter Festiwalu Leszek Możdżer, który w niezobowiązujących okolicznościach przyrody prezentuje swoje najświeższe, lub świeżo zaaranżowane muzyczne projekty.

Festiwal odbywać siębędzie w dniach 5-6 czerwca, a wśród gości pojawią się muzycy ze Szwecji.

NILS LANDGREN – szwedzki puzonista, dyrektor artystyczny Jazz Baltica Festival , od 2008 także Berlin Jazz Festival. Przygodę z muzyką zaczął w wieku 6 lat grając na perkusji, a w wieku 14 wybrał puzon, któremu pozostał wierny do dziś, nadając jej brzmieniu nowego wymiaru.  Jest muzykiem wszechstronnym, sam mówi,że odnajduje się zarówno w R&B jak w jazzie, o czym świadczy jego muzyczne doświadczenie. W swojej karierze Langren występował zarówno z Abbą jak z Herbie Hancockiem, a jego muzyczne projekty pokazują szerokie spektrum muzycznych zainteresowań. Jego mottem jest : „muzyka nie zna granic – muzyka jest wolnością”.

Podczas Enter Music Festival Nils Ladgren wystąpi z jedynym w tym roku koncercie jego reaktywowanej w 2007 roku grupy Funk Unit. Ośmiosobowy zespół z 20 letnią historią to prawdziwy koktail energetyczny, który wydał już 9 albumów – koncertowych i studyjnych. Pisano o nim „świetny groovowy band, który potrafi roztańczyć zarówno młodą widownię jak i jazzowych snobów” (Spiegel), „aktualnie, najlepszy funkowy band na Świecie” (Stereo). To co wyróżnia Funk Unit to ich społeczne zaangażowanie. Ostatni Album, pt. „Funk for live” wspiera program Médicins sans frontières, 1 euro ze sprzedaży każdego krążka przekazywane jest na rzecz mieszkańców Kibery, dzielnicy slumsów Nairobi, w Kenii. Muzycy przygotowują właśnie materiał na swoją 10 płytę, która ma się ukazać jeszcze w tym roku.

 
Nils Landgren Funk Unit

Nils Landgren / trombone, vocals
Magnum Coltrane Price / bass, vocals
Magnus Lindgren / woodwinds, background vocals
Jonas Wall / woodwinds, background vocals
Sebastian Studnitzky / keyboards, trumpet, background vocals
Andy Pfeiler / guitar, vocals
Robert Mehmet Ikiz / drums, background vocals
Wolfgang Haffner / drums
 

www.actmusic.com
www.nilslandgren.com 
 

Kolejny muzyk to LARS DANIELSSON, wybitny kompozytor i kontrabasita jest doskonale znany polskiej publiczności m.in  dzięki licznym projektom muzycznym współtworzonym z Leszkiem Możdżerem i Zoharem Fresco. Wystarczy wspomnieć o płycie „Tarantella” czy „The Time” . Muzyk współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak Trilok Gurtu, Kenny Wheeler, Jon Christensen, Cæcilie Norby, Jack De Johnette, Bob Berg, Bill Evans czy Randy Brecker.

Od lat z prestiżową niemiecką wytwórnią ACT. Danielsson, poza kontrabasem, gra także na gitarze basowej i na wiolonczeli. Jego muzyka charakteryzuje się niesamowitą nastrojowością. Danielsson potrafi w wyjątkowy sposób rozwijać dzwięki i brzmienia. Jego kompozycje są łagodne i miękkie, prawie namacalne.

Koncert Larsa Danielssona na Enter Music Festival 2012 będzie polską premierą jego najnowszego albumu : Liberetto. Przy tworzeniu materiału do „Liberetta”, artysta współpracował z armeńskim pianistą Tigranem. Artyści wspólnie odkrywają nowe muzyczne przestrzenie między kameralnością jazzu,  klasyką a etniczną i folkową  muzyką Europy. Lars Danielsson przedstawi materiał ze swojej najnowszej płyty wraz ze swoim kwintetem, w którym usłyszymy znanego już publiczności Enter Music Festivalu Michaela Wollnego (piano), perkusistę, lidera  Esbjörn Svensson Trio – Magnusa Öströma, brytyjskiego gitarzystę Johna Parricelli i skandynawskiego trębacza Arve Hendriksena.

 
Libretto

Lars Danielsson (bass, cello)
Michael Wollny (piano)
John Parricelli  (guitar)
Arve Hendriksen  (trumpet)
Magnus Öström  (drums & percussion)
 
http://www.actmusic.com/product_info.php?products_id=350
http://larsdanielsson.com
http://www.myspace.com/larsdanielssonbass

 
Szczegóły na stronie festiwalu:
http://enterfestival.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email