Prawdziwa gratka dla miłośników skandynawskiego designu rozpocznie się już dzisiaj w ramach piątej już edycji Łódź Design Festival, który odbywać się będzie w dniach 20 – 20 października.  Jak co roku będzie można obejrzeć wystawy światowej sławy projektantów, wyznaczających najnowsze trendy w designie, oraz spotkać znakomitych twórców i specjalistów.

W ciągu czterech lat festiwal z lokalnej, składającej się z kilku wystaw imprezy, urósł do rangi największego w Polsce wydarzenia prezentującego design. Centralnym punktem Łódź Design Festival jest tematyczny program, składający się wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących, wśród których są wykłady, warsztaty, przegląd portfolio, Przegląd Szkół, konkurs make me!, imprezy, Remade Market czy PechaKucha Night.

Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu to Zmiana! – ma na celu podkreślenie zmian zachodzących w otaczającym nas świecie, a co się z tym wiąże – i w myśleniu o projektowaniu. Designerzy stoją dziś przed nowymi wyzwaniami: projektować i produkować mniej, lecz mądrzej, lokalnie zamiast globalnie, ponadczasowo zamiast „trendy”. Podstawowym założeniem programowym festiwalu jest prezentowanie najnowszych zjawisk w międzynarodowym designie i zestawianie ich z polskim wzornictwem

Skandynawskie akcenty na festiwalu to:
W ramach WYSTAW TOWARZYSZĄCYCH ( Centrum Festiwalowym, Targowa 35 ) pokazane zostaną

Energia Wnętrza. Styl Skandynawski
BoConcept, Ikea, Kinnarps, Mesmetric
www.boconcept.com , www.ikea.com , www.kinnarps.com , www.mesmetric.com

Każdy kto interesuje się skandynawskim designem zna jego cechy charakterystyczne, to prostota i funkcjonalność, a jego pragmatyczny charakter w dużej mierze podyktowany jest surowym klimatem krajów dalekiej północy. Śnieżne zimy od zawsze sprzyjały koncentrowaniu życia w domach: wnętrza stawały się oazami przytulności, wygody i ciepła. Jasne aranżacje były odpowiedzią na krótkie dni i długie miesiące bez słońca.
Ślady tamtych czasów można znaleźć również w dzisiejszych projektach skandynawskich. To design  nawiązujący do wiekowej tradycji rękodzielniczej, która rozwijała się w osadach otoczonych lasami, skazanych na samowystarczalność. Dzięki obróbce drewna opanowanej do perfekcji, solidność i wytrzymałość mebli idzie w parze z naturalnym urokiem drewna. Piękno to również istotny element skandynawskiego projektowania. Rzeczy mają być nie tylko funkcjonalne, ale również ładne. Formy wynikają z konkretnych potrzeb (także estetycznych), dostosowane są do określonych warunków i funkcji. Nie ma tu przypadku, nie ma zbędnych elementów.
http://www.lodzdesign.com/2011/wystawy/wystawy-towarzyszace/wystawy-towarzyszace/energia-wnetrza-styl-skandynawski/

 
IKEA, Od szkiców w Sztokholmie do tkanin dla domu – wystawa towarzysząca

W kwietniu 2010 r. specjalistka IKEA ds. rozwoju produktów tekstylnych, Emma Jones, dołączyła do studentów Beckmans College of Design w Sztokholmie. Podczas warsztatów 22 studentów, wykorzystując rożne techniki, stworzyło setki czarno-białych szkiców. Wszystkie projekty za zgodą autorów trafiły w formie cyfrowego archiwum do biura IKEA w Älmhult. Tam zostały przekształcone w nowe wzory zgodne z duchem firmy. W sierpniu tego roku IKEA wprowadziła je do swojego asortymentu. Tkaniny MADDE, EDMA, GULLIVI, LILLIVI, JULITA, DURITA, zasłona prysznicowa SANDGRUND i pościel EIVOR ORD są doskonałymi przykładami tej owocnej współpracy.
http://www.lodzdesign.com/2011/wystawy/wystawy-towarzyszace/wystawy-towarzyszace/od-szkicow-w-sztokholmie-do-tkanin-dla-domu/

 
IKEA My Way – zbiorowa wystawa pokonkursowa

IKEA My Way to konkurs zorganizowany w formie warsztatów studenckich przez IKEA Retail Sp. z o.o. we Wrocławiu oraz Katedrę Wzornictwa Przemysłowego Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do konkursu zaproszono studentów trzeciego roku, którzy przez kilka dni piłowali, malowali, szyli – jednym słowem nadawali produktom IKEA zupełnie nową formę. Wybór artykułów z asortymentu IKEA był  dowolny, a jedynym ograniczeniem był limit 300 złotych na osobę, w jakim musieli się zamknąć. Efekty pracy studentów przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Przyznano następujące nagrody:
– nagrodę IKEA w kategorii „Najlepszy projekt w najniższej cenie” otrzymał Maciej Pala za System Siedzisk Wielofunkcyjnych;
– nagrodę ASP we Wrocławiu w kategorii „Kreatywność” otrzymał zespół projektantów: Robert Główczak, Mateusz Wowk za projekt lampy wiszącej BOOBLE;
– trzecią główną nagrodę, przyznaną przez klientów i sympatyków IKEA w trakcie głosowania na portalu Facebook otrzymała Kamila Dankowska za system lamp 2TOWERS.
http://www.lodzdesign.com/2011/wystawy/wystawy-towarzyszace/wystawy-towarzyszace/ikea-my-way/

 
PRZEGLĄD SZKÓŁ

to jedno z kluczowych wydarzeń festiwalu. Pozwala na nawiązanie współpracy między uczelniami, konfrontację programów i metod nauczania, wymianę myśli i doświadczeń. Daje niepowtarzalną możliwość promocji uczelni i zaprezentowania przez nią swoich osiągnięć. W tym roku tematem jest „Tkanina” .
Jest jedną z niewielu rzeczy w naszym codziennym otoczeniu o tak długiej historii, bowiem tkanina  towarzyszy ludziom od ośmiu tysięcy lat. Począwszy od prymitywnych plecionek, w których wykorzystywano naturalne materiały, jak trawy, włókna, elastyczne gałązki, po najnowsze odkrycia rodem z NASA i laboratoriów sportowych, zaspokaja potrzeby praktyczne, a równocześnie spełnia funkcje dekoracyjne i artystyczne. Organizatorzy zaprosili do Przeglądu uczelnie, wydziały i kierunki, które zajmują się tkaniną unikatową i przemysłową, innowacjami w tej dziedzinie oraz starym artystycznym rzemiosłem. Celem jest przyjrzenie się temu, czym jest tkanina we współczesnym świecie i jakie są kierunki jej rozwoju, możliwości, w tym realizacji innowacyjnych projektów. Osoby zajmujące się przewidywaniem trendów twierdzą, że czas rozstania z tkaniną jeszcze nie nadszedł i wieszczą jej wielki powrót. Co mówi o nas dzisiejsza tkanina? Co mówią przez nią dzisiejsi studenci? Przywróćmy tkaninę Łodzi, niegdysiejszej stolicy przemysłu tekstylnego. Wśród zaproszonych szkół jest Szkoła Designu w Kolding ( Daniahttp://www.designskolenkolding.dk/index.php?id=11 ).  

Kilka słów na temat Organizatora.
Łódź Art Center to dynamicznie rozwijające się, niezależne centrum kulturalno-artystyczne, działające od 2005 roku w XIX-wiecznym kompleksie pofabrycznym o łącznej powierzchni ponad 9 000 mkw. Industrialna atmosfera tego miejsca sprzyja organizacji projektów związanych ze sztuką. To tutaj ulokowane są jedne z najważniejszych międzynarodowych festiwali fotografii i designu: Fotofestiwal oraz Łódź Design Festival.
Poza cyklicznie organizowanymi festiwalami odbywają się tu wystawy indywidualne, konferencje, koncerty, wykłady i warsztaty. Centrum realizuje także projekty artystyczne i promocyjne we współpracy z instytucjami kultury oraz środowiskiem biznesu z Łodzi i miast z całego świata. W 2007 r. Łódź Art Center zainicjowało starania Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. oraz bardzo dobrze oceniany przez ekspertów cykl konferencji poświęconych tematyce przemysłów kreatywnych. To tutaj zrealizowane zostały także takie projekty, jak: Łódź Biennale, Art Bus, wystawa Łódź Getto, Photo Project, Zona Sztuki Aktualnej, Fabryka Sztuki, Photo Festiwal Union.
Oferta Łódź Art. Center skierowana jest przede wszystkim do ludzi otwartych i zainteresowanych różnymi formami sztuki i prowadzone przez grupę młodych entuzjastów kultury, kuratorów i specjalistów ds. promocji, którzy poprzez swoje działania zmierzają do utrwalenia wizerunku Łodzi jako miasta kreatywnego i przyjaznego kulturze.
www.lodzartcenter.com
Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje na stronie festiwalu
www.lodzdesign.com
 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email