Polecamy Waszej uwadze propozycję przygotowaną przez warszawskie kino Wisła.

W najbliższy poniedziałek, 19 marca odbędą się trzy seanse kina skandynawskiego pod hasłem Skandynawskiego Poniedziałku Filmowego.

Propozycja skierowana i atrakcyjna przede wszystkim dla par – cena biletu dla dwóch osób to 20 zł.

Poza ceną biletu, atrakcyjny jest sam repertuar – wybrano  rzeczywiście trzy bardzo ciekawe i jedne z najlepszych produkcji skandynawskich jakie powstały w ostatnich latach.

Repertuar: 

17.20 Happy, Happy reż. Anne Sevitzky Norwegia 2010, 88’

World Cinema Grand Jury Prize na festiwalu w Sundance
Rodzina dla Kai jest najważniejsza. Jest niepoprawną optymistką, mimo że żyje z mężczyzną, który woli iść na polowanie a nie chce się z nią kochać, bo nie jest już taka atrakcyjna, jak kiedyś. Trudno – życie nie jest usłane różami, mówi sama sobie. Trudno jej jednak utrzymać emocje na wodzy, kiedy obok wprowadza się idealna para. Taka, jaką sama chciałaby stanowić ze swoim mężczyzną. Są zgrani, zakochani, rozumiejący się bez słów i mają adoptowane etiopskie dziecko. Nowi sąsiedzi otwierają Kai oczy na wiele spraw. To przebudzenie niesie konsekwencje dla wszystkich wkoło. Kiedy przychodzi Boże Narodzenie, staje się oczywiste, że nic nie będzie tak jak wcześniej.

19.00 Tuż po weselu reż. Susanne Bier, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Norwegia 2006 ‘95

Jacob (Mads Mikkelsen), pełen ideałów dyrektor upadającego sierocińca w Indiach, poświęcił życieopiece nad porzuconymi na ulicach dziećmi. Kiedy nad sierocińcem zawisła groźba likwidacji, mężczyzna dostaje niezwykłą ofertę pomocy. Nieznany duński biznesmen Jørgen (Rolf Lassgård), proponuje mu dotację w wysokości 4 milionów dolarów. Istnieje jednak pewien dziwny warunek. Jacob musi nie tylko wrócić do Danii, ale również wziąć udział w ślubie córki swego darczyńcy. Wesele okazuje się przełomowym momentem, swoistym łącznikiem pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością. Jacob zaś staje w obliczu największego dylematu w swoim życiu.

20.45 Historie kuchenne reż. Bent Hamer, Norwegia Szwecja 2003 95’

Po romantycznym, hiszpańskim „Water Easy Reach”, Hamer powrócił do nurtu ponurych komedii, który zapowiadał jego debiut z 1995 roku, z lekka beckettowskie „Eggs”. Są wczesne lata pięćdziesiąte, szwedzki Instytut Badań Domowych prowadzi program naukowy na temat domowych nawyków, mający na celu zracjonalizowanie wystroju kuchni, na modłę fabrycznych linii produkcyjnych. Szwedzka delegacja, uzbrojona w notatniki i diagramy, przyjeżdża dowiejskiego dystryktu Norwegii, z zamiarem zarejestrowania zwyczajów kuchennych tamtejszych kawalerów. Badanie wymaga, by obserwator nie interweniował w życie badanego, a zaledwie zbierał informacje i je zapisywał, nigdy nie rozmawiając ze swym podopiecznym. Jednemu z badaczy, Nillsonowi (Norstroem) przypisany zostaje wyjątkowo oporny farmer, zrzędliwy, stary Isak (Calmeyer), który na początku nie chce go nawet wpuścić do domu. Wkrótce jednak Nilsson zajmuje punkt obserwacyjny na drewnianej platformie, absurdalnie zamontowanej w kącie kuchni, z tym, że jak się okazuje, Isak także go obserwuje – przez dzię w suficie. Ta dziwaczna, obywająca się bez słów sytuacja jest świetnym wstępem do filmu, zwłaszcza, że Hamer ma wyjątkowe wyczucie wizualnego humoru: widok korka delikatnie zatykającego dziurę w suficie jest jednym z uroczych szczegółów, które udowadniają pełne opanowanie przez reżysera prawideł komedii.

Strona kina Wisła
http://www.novekino.pl/kina/wisla/


Przygotowano na podstawie materiału przekazanego przez Organizatora. 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 14 marca 2012 | Kategoria: Film, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , , ,