Malta Festival Poznań (do 2009 roku Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Malta”) to festiwal teatralny odbywający się od 1991 w Poznaniu.
Nazwa imprezy pochodzi od znajdującego się w Poznaniu Jeziora Maltańskiego. W 2010 Festiwal zmienił swoją nazwę na Malta Festival Poznań.
Festiwal powstał w celu stworzenia w Polsce okazji do zaprezentowania teatrów offowych, nierepertuarowych, eksperymentalnych. Początkowo był to festiwal teatrów ulicznych, z czasem formuła poszerzała się, obejmując także inne sfery sztuki. Obecnie „Malta” stała się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszej części Europy – występują tu muzycy rozrywkowi, grupy teatru tańca, artyści z pogranicza sztuki cyrkowej; odbywają się pokazy filmowe, wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty teatralne dla publiczności.

Festiwal podzielił się na kilka nurtów dedykowanych odrębnym dziedzinom twórczości: TEATR/PERFORMANCE, MUZYKA, TANIEC, FILM/SZTUKI WIZUALNE, NOWE SYTUACJE, VARIA. W 2010 roku doszedł kolejny – IDIOM.
W tym roku, na festiwalu zagrają przedstawiciele Islandii oraz Danii.

 

HJALTALÍN
koncert w klubie festiwalowym
Data: 5 lipca 2001
Godzina: 21:00
Cena normalna: wstęp wolny
Czas trwania: 1 h
Miejsce: Pasaż Kultury

HJALTALÍN to kolejny po Björk, Sigur Rós i Múm muzyczny fenomen z Islandii. Według krytyków stanowi dla tych sław poważną konkurencję. Siedmioosobowy skład to miniorkiestra zachwycająca słuchaczy brzmieniami wiolonczeli, akordeonu, klarnetu i kontrabasu zaaranżowanymi w klimacie kameralnego popu. Dzięki szerokiemu instrumentarium brzmienie grupy jest bogate i często odwołuje się do złotej ery musicali, retro-soulu i beatlesowskich harmonii. Zespół powstał w 2004 roku przy okazji konkursu muzycznego, w którym wzięła udział grupa przyjaciół. Od tego czasu skład zmieniał się wielokrotnie – w nagraniach wielu muzyków występuje też gościnnie. Za swój debiut Sleepdrunk Seasons z 2007 roku zespół otrzymał pięć nominacji do Icelandic Music Awards, wygrywając wówczas w dwóch kategoriach – Największa Nadzieja i Najlepszy Twórca Piosenek. W 2010 Hjaltalín zasłużenie sięgnęli po główne trofeum za nagrany z orkiestrą album Terminal (2010), który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności. Zespół uważany jest obecnie za europejską konkurencję Arcade Fire.

Po koncertach na poznańskiej Malcie, zespół ma podobno wystąpić w warszawskiej Cafe Kulturalna, 6 lipca. Póki co, na stronie CK nie znalazłam żadnej informacji w tym temacie. Miejmy jednak nadzieję, ze takie właśnie są plany i że zostaną one zrealizowane.
http://www.kulturalna.pl/kontakt

zespół występuje w składzie:
Axel Haraldsson
Guðmundur Óskar Guðmundsson
Hjörtur Ingvi Jóhannsson
Högni Egilsson
Rebekka Bryndís Björnsdóttir
Sigríður Thorlacius
Viktor Orri Árnason
http://www.myspace.com/hjaltalinband
http://hjaltalinmusic.com/

BLOODGROUP
koncert w klubie festiwalowym
Data: 5 lipca 2011
Godzina: 23:00
Cena normalna: wstęp wolny
Czas trwania: 1 h
Miejsce: Pasaż Kultury

BLOODGROUP jest formacją założoną w roku 2006 w Reykjavíku. Niemal natychmiast okrzyknięto ją mianem jednej z najciekawszych w kraju. Ich muzyka to intrygujący, podszyty niepokojem miks elektroniki, muzyki tanecznej i popu. Zespół śpiewa po angielsku, ponieważ według Bloodgroup jest to naturalny język popu. Grupa wydała do tej pory dwa albumy – Sticky Situation (2007) i Dry Land (2009), który został nagrodzony islandzką nagrodą Kraumur, przyznawaną najciekawszym nowym wydawnictwom. Większość islandzkich krytyków muzycznych określa ten album jako najlepszą płytę 2009 roku. Bloodgroup swoją podstawową energię twórczą czerpie z koncertów – muzycy uwielbiają grać na żywo i słyną ze świetnego kontaktu z publicznością. Przez kolejne dwa lata koncertowali i odwiedzali wielkie festiwale w Europie i Ameryce Północnej, m.in. Roskilde (Dania), SXSW (USA) i NXNE (Kanada).
http://www.bloodgroup.is/
http://www.myspace.com/bloodgroup

 

KIS KIS KIS
koncert w klubie festiwalowym
Data: 6 lipca 2011
Godzina: 23:00
Cena normalna: wstęp wolny
Czas trwania: 1 h
Miejsce: Pasaż Kultury

KISS KISS KISS to duński zespół założony w 2007 roku przez czterech młodych muzyków, którzy wspólnie uczyli się w niezależnej szkole muzycznej „efterskole”, kształcącej młodzież w wieku 14–18 lat. Nazwa zespołu pochodzi od słynnej piosenki Johna Lennona i Yoko Ono Kiss Kiss Kiss. Pomimo iż mieszkali w różnych miejscowościach, Mads Koch (wokal), Mads Kristian Frøslev (gitara), Kristoffer Balle Hvidberg (gitara basowa) i William Asingh (perkusja) postanowili wspólnie działać. Kiss Kiss Kiss grają rocka w niezwykle oryginalnym, osobistym wydaniu. Zostali szybko zauważeni przez branżę muzyczną w Danii i zaliczeni do najlepiej zapo-wiadających się zespołów młodej generacji. Po występie na festiwalu w Roskilde w 2008 roku zyskali wierną publiczność, której uwagę potrafią utrzymać w napięciu przez cały koncert. W tym samym roku otrzymali też Danish Music Award w kategorii najlepszej grupy na MySpace w Danii. Obecnie pracują nad swoją debiutancką płytą we współpracy z producentem Tomasem Høffdingiem.

Zespół wystąpi w składzie:
Mads Kristian Frøslev
William Asingh
Kristoffer Balle Hvidberg
Tobias Frank Christiansen
Mads Koch
Nick Madsen
http://www.myspace.com/kisskisskissdk

 

Program oraz inne szczegółowe informacje na stronie festiwalu
http://www.malta-festival.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email