Od 12 do 17 listopada 2011, od południa do północy, za darmo w salach kinowych Kinoteki PKiN w Warszawie, przez miesiąc na platformie filmowej IPLEX.PL, a od listopada do końca roku w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Dyskusyjnych Klubach Filmowych w całej Polsce będzie można obejrzeć kilkadziesiąt filmów tworzących jedyny w swoim rodzaju obraz tak zwanego Globalnego Południa: Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii, krajów byłego ZSRR.

Festiwal HumanDOC jest nowym wydarzeniem w całej Europie Środkowo – Wschodniej.
To unikatowe połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie z debatami i dyskusjami na tematy globalne.

Festiwal prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną a przede wszystkim inspirują do działania. Pokazują, że żyjąc gdziekolwiek możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nie tylko tu i teraz, ale również w najdalszych zakątkach świata.
Na festiwalu zaprezentowane zostaną skandynawskie produkcje. Repertuar zapowiada się nadzwyczaj interesująco.

DANIA

Bilet do raju (TICKET TO PARADISE)
Reż. Janus Metz
Czas trwania:58’
Kraj produkcji: Dania
Rok produkcji: 2008
Kategoria: Współczesne migracje
Konkursy: Konkurs międzynarodowy; Konkurs specjalny: Prawo do wolności
Termin pokazów: 15.11

W małej wiosce w północno-wschodniej Tajlandii żyją dwie kategorie rodzin, które można podzielić ze względu na to, czy ich córki wyszły za mąż za Duńczyków czy też nie. Pierwsza grupa rodzin żyje w domach z cegły, druga – w małych drewnianych chatach.
Sommai jest królową wioski. Na co dzień pracuje w fabryce w Danii. Teraz wróciła do Tajlandii otoczona młodymi dziewczynami, które liczą na to, że pomoże im znaleźć męża w Danii. Jednak życie na Zachodzie ma swoją cenę, dlatego, dążąc do spełnienia marzeń, kobiety muszą często podejmować trudne decyzje. …

 
ISLANDIA/UK

Z nadzieją na …(FUTURE OF HOPE)
Reż. Henry Bateman
Czas trwania:75’
Kraj produkcji: Islandia/UK
Rok produkcji: 2010
Kategoria: Globalne wyzwania i współzależności
Konkursy: Konkurs międzynarodowy
Termin pokazów: 13.11

Kryzys finansowy mocno uderzył w Islandię, lecz nie każdy uważa go za katastrofę. Co zaskakujące, to właśnie przedsiębiorca, którego firma splajtowała, mówi: „Nic lepszego nie mogło się przytrafić islandzkiej duszy. Zatraciliśmy się we własnej chciwości.” Vala Ragnarsdottir z Uniwersytetu Islandii dodaje: „Głowa do góry! Nasz kraj jest najlepszym miejscem na przetrwanie kryzysu energetycznego”. Możliwości zrównoważonego rozwoju są nieograniczone. Jedyne czego potrzeba, to zmiana mentalności: odejście od importu niemal wszystkich produktów spożywczych po to, by rozpocząć budowę szklarni na wulkanach….

 

NORWEGIA

Balonik dla Allaha (A BALLOON FOR ALLAH)
Reż. Nefise Özkal Lorentzen
Czas trwania:58’
Kraj produkcji: Norwegia
Rok produkcji: 2011
Kategoria: Twoje prawo: demokracja i rozwój
Konkursy: Konkurs Komisji Europejskiej; Konkurs specjalny: Prawo do wolności
Termin pokazów: 16.11

Kiedy norwesko-turecka reżyserka Nefise była mała dziewczynką, wysyłała balony do Allaha. Teraz postanawia wysłać nowy balonik, by zmienić rolę kobiet w kulturze muzułmańskiej. Podążając śladami swojej babki, wyznawczyni sufizmu, wyrusza na poszukiwanie prawdziwego islamu. W podróży poznaje różne miasta: Kair, Stambuł i Oslo, pije herbatę z egipską feministką Nawal El Saadawi, szuka inspiracji słuchając historii życia 90-letniej pisarki Gamal Al-Banny, spotyka się z młodą islamską ekstremistką. Spacer po labiryncie otwiera wiele drzwi i Nefise zdaje sobie sprawę, że islam nie musi być jedyną drogą ku poznaniu odpowiedzi na dręczące ją pytania.

 
Białoruski Walc ( BELARUSIAN WALTZ )
Reż. Andrzej Fizyk
Czas trwania:74’
Kraj produkcji: Norwegia
Rok produkcji: 2007
Kategoria: Retrospektywa filmów Andrzeja Fidyka
Konkursy: Pokaz pozakonkursowy
Termin pokazów: 17.11
Białoruskie maleńkie Bobr – ni to wieś, ni miasteczko. Mieszka tu Aleksander Puszkin, miejscowy odmieniec. Nie dość, że jako jedyny w okolicy powiesił na dachu prawdziwą, zakazaną przez władze białoruską flagę, to na dodatek jest artystą. Dlatego nie boi się, tak jak sąsiedzi, mówić prawdy o Białorusinach i reżimowych rządach Aleksandra Łukaszenki. Dla Aleksandra Puszkina, którego nazywają po prostu Sasza, Białoruś to wciąż „kolonia rosyjska”. A on, białoruski patriota, manifestuje to na każdy możliwy sposób. Bohater filmu Andrzeja Fidyka ma jednak też drugą, ciemną stronę. Przed laty, jeszcze jako student, Sasza nawiązał romans ze starszą od siebie kobietą, Margaritą. Ich córka Ania urodziła się w 1992 roku. Puszkin ożenił się jednak z inną (mają kilkuletniego syna), a z matką swego pierwszego dziecka latami unikał kontaktu. Porzucona kobieta dziś jest niezależną i dumną bizneswoman, ale bardzo zranioną wewnętrznie. Nie może zapomnieć, że Puszkin porzucił ją, kiedy jeszcze była w ciąży.  Dlaczego odszedł od niej – bo jest Rosjanką?

Historie z YODOK (YODOK STORIES)
Reż. Andrzej Fizyk
Czas trwania:82’
Kraj produkcji: Norwegia
Rok produkcji: 2008
Kategoria: Retrospektywa filmów Andrzeja Fidyka
Konkursy: Pokaz pozakonkursowy
Termin pokazów: 14.11

Ponad 250 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci jest dziś więzionych w północnokoreańskich obozach koncentracyjnych. Systematyczne tortury, głodzenie i egzekucje to codzienność. Niewielu przeżywa wieloletni pobyt w obozie, jednak stałą liczebność populacji gwarantuje nieustanny napływ nowych „wrogów klasowych”.
Korea Północna to kraj, gdzie prawa człowieka nie mają racji bytu. Orwellowska wizja z 1984 blednie w porównaniu z bezwzględnym totalitarnym reżimem Kim Junga II. Dyktator traktuje swych obywateli niczym zakładników – techniką obserwowania, ogłupiania i zastraszania zmusza ich do całkowitego posłuszeństwa. Domniemani polityczni przeciwnicy, intelektualiści, ludzie nielojalni – słowem: wszelacy dysydenci – znikają bez wieści. Systematycznie głodzeni i prześladowani przez myśl, że nikt na świecie nie wie o ich losie.

Witamy w Norwegii (WELCOME TO NORWAY)
Reż. Mona Friis Bertheussen
Czas trwania:50’
Kraj produkcji: Norwegia
Rok produkcji: 2008
Kategoria: Współczesne migracje
Konkursy: Konkurs specjalny: Prawo do wolności
Termin pokazów: 12.11

Dokument przedstawia losy rodziny Okoko, która ucieka z Konga w obawie przed wojną i przemocą. Bohaterowie trafiają do norweskiego miasteczka, gdzie rozpoczynają nowe życie. Wszystko wydaje się piękne, ale dlaczego zderzenie z Norwegią i jej mieszkańcami okazuje się tak trudne? To pierwszy film, w którym ekipa filmowa podążała za rodziną uchodźców przez cały czas. Udokumentowała 3 lata ich życia, obejmujący także ich okres życia w Afryce.

Dodatkowe informacje oraz program na stronie festiwalu:
www.festival.humandoc.net

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email