Miłośnikom filmu dokumentalnego polecamy 12.edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOGS – Prawa Człowieka w Filmie,który odbywać się będzie w Warszawie w dniach 8 – 16 grudnia 2012r.

W tym roku w ramach festiwalu pokazane zostaną dwa filmy ze Skandynawii, oba dotyczące Birmy.

DANIA

Birma VJ, 2008 Dania
reżyser: Anders Østergaard
zdjęcia: Simon Plum
montaż: Janus Billeskov, Thomas Papapetros
produkcja: Kamoli Films, Magic Hour Films ApS
www.freeburmavj.org

Projekcje:
CSW Lab – 08.12.120 , godz. 15.30
Iluzjon/Mała Czarna – 09.12.12, godz. 16.00
Szafranowa Rewolucja to masowe protesty społeczne z 2007 roku przeciwko wojskowej juncie, która rządzi Birmą. Iskrą była drastyczna podwyżka cen. Pierwsi publicznie niezadowolenie wyrazili buddyjscy mnisi – to od koloru ich szat światowe media nazwały tamte wydarzenia. Do mnichów dołączyło 100 tysięcy ludzi. Prawdopodobnie świat wiedziałby dużo mniej o tych wydarzeniach, gdyby nie Birmańczycy, którzy, ryzykując życie, filmowali wszystko małymi kamerami z ukrycia. Rządzący od 40 lat wojskowi kontrolowali wszystkie stacje telewizyjne i radiowe, zagraniczni dziennikarze zostali nagle wyrzuceni z Birmy, wyłączono Internet – świat został odcięty od informacji o wewnętrznej sytuacji kraju. Za filmowanie groziła śmierć lub więzienie i tortury. Poprzez  nielegalnie wywiezione z kraju nagrania i ukazane na nich wydarzenia Birma VJ opowiada właśnie o tych, którzy nie bali się wtedy robić zdjęć. Democratic Voice of Burma to sieć korespondentów praktykujących VJ – Video Journalism. Nagrania zarejestrowane przez DVB, wysyłane m. in. do BBC i CNN, były jedynymi obrazami z zamkniętego państwa. Burma VJ to mistrzowski montaż filmów DVB, opatrzony komentarzem Joshui, bo tak brzmi pseudonim 27-letniego lidera organizacji. Cały czas przez telefon komórkowy koordynował on z Tajlandii działania w Birmie, przesyłanie nagrań i ich satelitarną emisję z zagranicy. (fg)
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=mKGpJo5EKwg

NORWEGIA

Głos Wolnej Birmy, 2011 Norwegia
reżyser: Turid Rogne
zdjęcia: Tormod Sunde Vinje, Turid Rogne, Patrik Safstrom, Jonas Ruud
montaż: Frida Eggum, Michaelsen, Turid Rogne, Morten Øverås
produkcja: Alligator AS

Projekcje:
CSW Laboratorium – 11.12.12, godz. 17.30
CSW Kino Lab – 13.12.2012, godz. 16.30
Jak w przypadku wszystkich zamkniętych społeczeństw, także mówiąc o Birmie nie można nie uwzględnić emigracji. I emigracyjnych mediów. Małą, niezależną birmańską radiostację, nadającą z Oslo, Turid Rogne portretuje w gorącym momencie przed wyborami 2011 roku. Democratic Voice of Burma działa od początku lat 90., kierując wolne słowo do rodaków w kraju, gdzie dostęp do rzetelnej informacji jest praktycznie zerowy. Reporterzy DVB byli świadkami Szafranowej Rewolucji w 2007 roku. Teraz znów ożyły nadzieje na demokratyzację. Na ile zostaną spełnione – nie wiadomo, ale nikt nie ma wątpliwości, że pierwsze od lat wybory parlamentarne to wydarzenie niezwykłej wagi. Dziennikarze DVB mają ambitny plan: chcą je transmitować na żywo w telewizji. I mimo początkowych problemów uda im się stworzyć ważne świadectwo historycznych wydarzeń. Zarejestrują m. in. symboliczny moment odzyskania wolności przez Aung San Suu Kyi.

Kilka słów o festiwalu
WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad 70.000 widzów. WATCH DOCS jest również najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych – jego pierwsza edycja odbyła się w 2001roku.
Festiwalowi WATCH DOCS towarzyszą spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków. W debatach organizowanych w ramach festiwalu udział wzięli między innymi Sergiej Kowaljow, Aleksander Milinkiewicz, Ludmila Aleksiejewa, Tadeusz Mazowiecki, Ewa Łętowska, Wiktor Osiatyński, Andrzej Rzepilński czy Janina Ochojska.

NAZWA
W rozwoju społeczeństwa obywatelskiego niezwykle istotną rolę odgrywają organizacje pozarządowe, w tym także te, które „patrzą władzy na ręce”. Tego typu organizacje nazywane są angielskim terminem „watchdog” czyli pies stróżujący. Gra słów „watchdog” i „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne) skłoniła organizatorów do uzupełnienia nazwy festiwalu – od 2006 roku festiwal Prawa Człowieka w Filmie odbywa się pod nową nazwą – Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

ORGANIZATORZY
Festiwal WATCH DOCS powstał w 2001 roku jako program polskiej organizacji pozarządowej – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Powstanie Fundacji poprzedziła siedmioletnia działalność Komitetu Helsińskiego w Polsce, który pracował w podziemiu od 1982 roku. Obecnie Fundacja Helsińska jest jedną z najbardziej doświadczonych europejskich organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Prowadzi programy edukacyjne, interwencyjne i monitoringowe.

Współorganizatorem festiwalu od początku jego istnienia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie – pierwszy i największy interdyscyplinarny ośrodek kultury i sztuki w Polsce i Europie Wschodniej, o statusie Narodowej Instytucji Kultury. Od momentu powstania CSW w 1988 roku odbyło się tam ponad 1000 wystaw oraz ponad 6000 innych wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym.

Trzeci współorganizator WATCH DOCS, Społeczny Instytut Filmowy, został powołany w 2005 roku w celu wspierania filmu dokumentalnego, obecnie specjalizuje się w promocji zaangażowanego społecznie filmu dokumentalnego w szczególności społecznego dokumentu z Europy Wschodniej i Środkowej.

Dodatkowe informacje na stronie festiwalu
http://watchdocs.pl

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email