26_warszawski_festiwal_filmowy

 

 

 

 

Jak co roku polecamy Waszej uwadze Warszawski Festiwal Filmowy, który odbywać się będzie w dniach 11 -20 października 2013. Podczas festiwalu, tradycyjnie już, nie zabraknie produkcji skandynawskich.

Oto one:

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

Betonowa noc / Betoniyö
Kraj: Finland, Sweden, Denmark
Rok produkcji: 2013
Edycja festiwalu: 2013
Reżyser: Pirjo Honkasalo
Producent: Mark Lwoff, Misha Jaari, Erik Hemmendorff, Marie Kjellson, Lise Lense-Moller
Wystąpili: Johannes Brotherus, Jari Virman, Juhan Ulfsak, Anneli Karppinen, Alex Anton, Rea Mauranen, Iida Kuningas, Teijo Eloranta, Pauli Poranen, Mauno Paajanen, Hannele Nieminen
Czas trwania: 93 min
Strona domowa filmu: http://concretenight.com
Gatunek: dramat

Helsinki. Ilkka pogodził się z tym, że idzie odsiedzieć wyrok. Jego młodszy brat, 14-letni Simo nie uznaje żadnych autorytetów poza Ilkką. Podąża za nim ślepo choć wie, że brat nie jest wzorem do naśladowania. Jednak innych wzorów w jego otoczeniu nie ma. Wychowywany przez samotną matkę ma problem z tożsamością. Nie wie kim jest i kim chce być. Ostatnią noc przed odsiadką bracia spędzają razem. Wałęsając się po mieście są świadkami wydarzeń, od których lepiej trzymać się z daleka. Zwykła utarczka z fotografem prowadzi do eskalacji napięcia i przemocy. Nieoczekiwanie to w niej Simo odnajduje swoją tożsamość… Film jest adaptacją powieści Pirkko Saisio pod tym samym tytułem.

 

KONKURS DOKUMENTALNY

Kobieta ze stali /Vilje av Stal

Kraj: Norwegia
Rok produkcji: 2012
Edycja festiwalu: 2013
Reżyser: Hallgrim Haug
Producent: Erik Lundby
Wystąpili: Karina Hollekim, Kjetil Sviland, Lasse Thamdrup
Czas trwania: 82 min
Strona domowa filmu: http://www.madeofsteeldoc.com/
Gatunek: dokument, kobiety

W 2006 roku w czasie pokazowego skoku spadochron Norweżki Kariny Hollekim nie otworzył się. Przeżyła. Z kilkudziesięcioma otwartymi złamaniami nóg i obrażeniami wewnętrznymi nie miała szans na powrót do zdrowia. Jednak dla jednej z najlepszych na świecie zawodniczek sportów ekstremalnych taki werdykt był nie do przyjęcia. 6 lat po wypadku, dziesiątkach operacji i setkach godzin rehabilitacji Karina nie tylko nie jeździ na wózku inwalidzkim, ale wybiera się na słynną Haute Route – prowadzący przez 20 lodowców niezwykle wymagający szlak narciarski, którego przejechanie porównywane jest z odbyciem pielgrzymki, na którą trzeba się wybrać przynajmniej raz w życiu. Inspirujący dokument o sile i determinacji, których nie pokona żadna przeszkoda. „Czuję się niesamowicie i myślę, że jestem dziś najszczęśliwszym dzieckiem na stoku” powiedziała Karina stając ponownie na nartach na stoku.
Moje rzeczy / Tavarataivas
Kraj: Finland
Rok produkcji: 2013
Edycja festiwalu: 2013
Reżyser: Petri Luukkainen
Producent: Anssi Perttala
Wystąpili: Petri Luukkainen
Czas trwania: 84 min
Strona domowa filmu: http://tavarataivaselokuva.fi/
Gatunek: dokument, miasto

Petri Luukkainen jest produktem przemysłu reklamowego, idealnym konsumentem, którego helsińskie mieszkanie wypełnione jest najróżniejszymi przedmiotami. Pewnego dnia rzuca go dziewczyna. Petri zdaje sobie wtedy sprawę, że ciśnie go hipoteka, uwagi domaga się debet na karcie kredytowej, męczą przedmioty, które miały dać mu szczęście. Pojawia się egzystencjalny kryzys. Postanawia odbudowywać swoje codzienne istnienie zadając sobie jedno pytanie: czego tak naprawdę potrzebuję? Zachęcony przez babcię, decyduje się na odważny eksperyment. Zasada jest prosta – zostawia wszystkie swoje rzeczy (włączając w to ubrania) w przechowalni i każdego dnia bierze stamtąd tylko jedną. Reżyser w fascynujący sposób dokumentuje przeprowadzony na sobie eksperyment. Bada współczesną kulturę i nieustanną potrzebę ludzi, by swoje życie wypełnić kolejnymi przedmiotami.

 

POKAZY SPECJALNE

Jesteśmy najlepsi! / Vi är bäst!
Kraj: Sweden, Denmark
Rok produkcji: 2013
Edycja festiwalu: 2013
Reżyser: Lukas Moodysson
Producent: Lars Jönsson
Wystąpili: Mira Barkhammar, Mira Grosin, Liv LeMoyne
Czas trwania: 102 min
Gatunek: komedia, muzyka, przyjaźń, dorastanie

Sztokholm 1982. Bobo i jej najlepsza przyjaciółka Klara są trzynastolatkami, które borykają się z typowymi problemami dojrzewania. Nie mają też zamiaru dostosować się do przeciętniaków ze szkoły. Bobo gra na gitarze basowej, Klara na perkusji. Kochają punk rocka i marzą o własnym zespole. Marzenia mogą się ziścić, kiedy poznają świetną gitarzystkę Hedvig. Trzeba jej tylko obciąć włosy i przekonać, że granie punka jest fajniejsze niż granie na gitarze klasycznej. Punk not dead! Film oparty na komiksowej powieści Coco Moodysson, żony reżysera. Jest peanem na cześć potrzeby buntu i brania swojego życia we własne

 

ŚWIAT DZISIAJ

Zanim spadnie śnieg / For snoen faller
Kraj: Norwegia
Rok produkcji: 2013
Edycja festiwalu: 2013
Reżyser: Hisham Zaman
Producent: Finn Gjerdrum, Stein B. Kvae
Wystąpili: Taher Abdullah Taher, Suzan Ilir, Bahar Özen, Billey Dimirtas, Hassan Demirca, Naseradeen Mohammed Kaheleel, Nazmi Kirik, Birol Unel
Czas trwania: 105 min
Strona domowa filmu: http://www.nfi.no/english/norwegianfilms/search/Film?key=103211
Gatunek: dramat, imigranci, islam

Jak daleko posuniesz się, żeby uratować honor rodziny? Siyar ma 16 lat i jest teraz najstarszym mężczyzną w domu. Zadaje sobie to pytanie po tym, jak jego starsza siostra Nermin zamiast wyjść za mąż za wyznaczonego mężczyznę, ucieka z innym. Aby zmyć hańbę, jaka okryła całą rodzinę, musi odnaleźć Nermin i ją zabić. Siyar podąża jej śladami. Wyrusza z małej wioski w Kurdystanie i trafia do kulturowego tygla – Istambułu. Tam poznaje Evin, młodą dziewczynę mieszkającą na ulicy i po raz pierwszy traci pewność siebie, nie jest już tak zdesperowany w pogoni. Ta podróż spowoduje, że na nowo definiować będzie pojęcia lojalności, godności, honoru i miłości. Pełen emocji film drogi, który w prowokujący sposób porusza temat zabójstw honorowych. Reżyser pochodzi z Iraku, gdzie dochodzi do takich zabójstw.

 

ŚWIAT DZISIAJ DOX

Moja skradziona rewolucja / My Stolen Revolution
Kraj: Sweden
Rok produkcji: 2013
Edycja festiwalu: 2013
Reżyser: Nahid Persson Sarvestani
Producent: Nahid Persson Sarvestani
Wystąpili: Nahid Persson Sarvestani, Parvaneh Aref, Nazli Partovi, Monireh Baradaran, Azar Aal-Kanaan
Czas trwania: 75 min
Strona domowa filmu: http://www.mystolenrevolution.com/
Gatunek: dokument, islam, przeszłość
Podczas rewolucji w Iranie w 1979 roku Nahid Sarvestani była młodą lewicową aktywistką studencką. Wielu z jej kolegów zostało osadzonych w więzieniach i słuch o nich zaginął. Tak stało się też z jej bratem Rostamem. Nahid udało się uciec do Szwecji, gdzie dostała obywatelstwo i stała się znaną dokumentalistką. Kiedy 30 lat po tamtych wydarzeniach w Iranie znów wybuchły zamieszki, których pretekstem stały się wybory prezydenckie, Nahid postanowiła powrócić do przeszłości. Dokument jest zapisem jej poszukiwań tego, co stało się z jej bratem zanim został stracony. Po raz pierwszy po latach spotykają się ci, którzy wtedy ocaleli. Dają świadectwa zbrodni popełnionych przez reżim. Opowiadają o okrucieństwach i bólu, który odczuwają do dziś. Niezwykle osobista, emocjonalna podróż najbardziej znanej na świecie dokumentalistki irańskiego pochodzenia.

 

Szczegóły n /t miejsca i czasu projekcji filmów na stronie festiwalu
http://www.wff.pl/pl
 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email