W dniach 2 – 9 grudnia 2012 w Poznaniu odbędzie się 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Historia festiwalu sięga lat 60. Początkowo wyłącznie krajowy, w połowie lat 90. przeszedł gruntowną przemianę i stał się pierwszorzędną imprezą na poziomie europejskim.

Festiwal otrzymał szereg nagród, w tym m.in.: Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „międzynarodowe wydarzenie filmowe” (2012), Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski (2011), był laureatem Nagrody PISF w kategorii „edukacja młodego widza”(2008) . W 2010 roku Festiwal – w wersji „walizkowej” – ruszył w Polskę, do małych miejscowości, tam, gdzie dzieci na co dzień nie mają szans na spotkanie z dobrym kinem.

Festiwal Ale Kino! przedstawia filmy z całego świata, reprezentujące bogactwo i różnorodność kina dla dzieci i młodzieży. Kino mądre i inspirujące, to filmy służące dialogowi wewnątrz młodego pokolenia i rozmowie z nim. Misją Ale Kino! jest promowanie wartościowego kina światowego dla dzieci i młodzieży, edukacja filmowa oraz tworzenie forum dyskusji młodych widzów, twórców i pedagogów. Jednym z naszych celów jest inicjacja filmowa dzieci i młodzieży. Już od pierwszych kontaktów z wielkim ekranem widz powinien napotkać filmy atrakcyjne estetycznie, ale również przygotowane z myślą o percepcyjnych możliwościach jego wieku.

Tradycją Festiwalu są spotkania widzów z młodymi aktorami, występującymi w festiwalowych filmach. Stanowią one jeden z ważniejszych elementów imprezy. Organizatorzy co roku zapraszają kilkuset producentów i dystrybutorów z całego świata, a także nauczycieli, pedagogów i animatorów kultury. Przedstawiciele środowisk filmowych, medialnych, naukowych i pedagogicznych związanych filmem i mediami audiowizualnymi dla młodego odbiorcy biorą udział w debacie w ramach forum.

Skandynawskie filmy na festiwalu

DANIA

Dziki ptak (Wild Bird) – w ramach zestawu: Dziki ptak i inne krótkie filmy
Dania 2012, od 12 lat
reżyseria Jacob Bitsch
właściciel praw Danish Film Institute

You and Me Forever
Dania 2012, od 16 lat
reżyseria: Kaspar Munk
Laura i Christine to najlepsze przyjaciółki. Znają się i przyjaźnią od dawna. Pewnego dnia poznają tajemniczą i fascynującą Marię, która wystawia ich przyjaźń na ciężką próbę. Wprowadza ona Laurę w zupełnie nowy świat. Historia trzech dziewczyn opowiada o przyjaciołach i wrogach, bezbronności i dzikości, miłości i seksie.

FINLANDIA

Tydzień wszystkich świętych All Hallow’s Week – w ramach Nauka jazdy i inne krótkie filmy
Finlandia 2011, od 16 lat
reżyseria: Jussi Hiltunen
scenariusz: Jussi Hiltunen
zdjęcia: J-P Passi
montaż: Jussi Rautaniemi
producenci: Kaarle Aho

Fanatycy (Fanatics)
Finlandia 2012, od 16 lat
reżyseria Teppo Airaksinen
właściciel praw : The Finnish Film Foundation
Kumplowska komedia o fanatycznym kibicu piłkarskim z małego miasteczka, który zakochuje się w idealnej dziewczynie – ale odkrywa, że dziewczyna jego marzeń popiera niewłaściwy klub piłkarski. Teraz musi zaprzyjaźnić się z wrogiem lub zapomnieć o ukochanej.

Rat King
Finlandia 2012, od 16 lat
reżyseria : Petri Kotwica
18-letni Juri jest nałogowcem gier internetowych – do tego stopnia, że odcina się od swojej samotnej matki, a dziewczyna chce go opuścić. W końcu decyduje się on porzucić grę, lecz wkrótce zostaje zwabiony do powrotu przez swojego internetowego przyjaciela, Niki’ego, który, gdy spotykają się po raz pierwszy, okazuje się być niemal lustrzanym odbiciem Juri’ego. Niki ma adres witryny internetowej wytatuowany na ramieniu, a gdy Juri wpisuje go do swojej przeglądarki, zostaje wciągnięty do dziwnej gry, która nadaje mu nazwę użytkownika RAT KING (Król szczurów). Gdy gra staje się coraz bardziej niebezpieczna, Niki przysięga, iż pomoże Juri’emu przejść przez nią. Ale gra daje początek szeregowi zagrażających życiu zdarzeń i wkrótce Juri pojmuje, że to gra o życie.

NORWEGIA

Wszystko będzie dobrze ( Everything Will Be OK )
Norwegia 2011, od 16 lat
reżyseria: Jonas Matzow Gulbrandsen

Miau ( Miaow) – w ramach zestwu: Porwany i inne krótkie filmy
Norwegia 2012, od 10 lat
reżyseria: Vigdis Nielsen

Koń Leviego (Levi’s Horse) – w ramach zestawu: Dziki ptak i inne krótkie filmy
Norwegia 2011, od 12 lat
reżyseria: Torfinn Iversen

Patyk w opałach (Twigson in Trouble)
Norwegia 2011, od 6 lat
reżyseria: Arild Ostin Ommundsen
Patyk, Junior i jego rodzina przenieśli się do Bessby. Patykowi i Karoline urodził się syn, MiniPatyk – rozpiera ich niekłamana radość. Lecz Matka i Ojciec martwią się Juniorem. Choć w nowym miejscu mieszkają już kilka miesięcy, syn wciąż nie nawiązał nowych przyjaźni. Ale Juniora to nie obchodzi. Niespecjalnie ceni sobie łobuza Gunnara i jego kolegów z ulicy. A zresztą, ma przecież Patyka. Zawierają pakt – nie będą mieli żadnych innych przyjaciół. Nigdy.

Rodzina Orheimów (The Orheim Company)
Norwegia 2012, od 14 lat
reżyseria: Arild Andersen
Jarle ma 24 lata, gdy pewnego dnia z pijackiego snu wyrywa go telefon od matki. Dowiaduje się, że zmarł jego ojciec. Zamiast smutku, Jarle’a zaczyna przepełniać gniew, a z drugiej strony doznaje poczucia ulgi. Film jest adaptacją bestsellerowej powieści Tore Renberga „Rodzina Orheimów”. To mocna, niezwykle ludzka historia chłopca, dorastającego pod bokiem ojca–alkoholika. Jest to także niezwykła opowieść o życiu nastolatka, o pożądaniu, bólu i pasji – a także o wyzwoleniu i odkupieniu win.

SZWECJA

Zaginione klopsiki (The Missing Meatballs ) – w ramach: zestaw Zajączek Parauszek i inne filmy animowane
Szwecja 2012, od 5 lat
reżyseria Johan Hagelback

Muzyka na jedną gwiazdkę i sześć perkusistów (Music for One X-mas and Six Drummers) – w ramach Atak gigantycznego, kosmicznego wysysacza mózgu i inne krótkie filmy
Szwecja 2012, od 14 lat
reżyseria: Johannes Stjarne Nilsson, Ola Simonsson

Lodowy smok (The Ice Dragon)
Szwecja 2012, od 10 lat
reżyseria: Martin Hogdahl
scenariusz: Petra Revenue
zdjęcia:Trond Høines
muzyka: Jesper Strömblad, Daniel Flores
Film przygodowy o 11-letnim Mikem oraz jego poszukiwaniach nowego domu. Mik ucieka na lodowym smoku, zostaje właścicielem fabryki kotów, zaprzyjaźnia się z braćmi Bengt oraz Bertil, zakochuje się po raz pierwszy i nareszcie znajduje swój dom.

Bloody Boys
Szwecja 2012, od 16 lat
reżyseria: Schaker K. Tahrer
Po 12 latach oddzielnego życia, Simon puka do drzwi swojego ojca. Jednak ten, wciąż jeszcze przepełniony goryczą po rozwodzie, nie wpuszcza go do domu. Björn – adoptowany syn pary w trakcie rozwodu – zaczyna rozważać kwestie swojego życia oraz śmierci. Kristoffer wraz ze swoją matką zmagają się z demonami przeszłości, co ostatecznie zmusza chłopaka do popełnienia niewybaczalnego czynu. Trzy równoległe historie, trzy rodziny zmagające się ze swoimi demonami, trzech zranionych nastolatków, którzy decydują się ostatecznie przerwać błędne koło.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie festiwalu:
www.alekino.com

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email