Zapraszamy na spotkania z kinem nordyckim podczas 21 edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMEIMAGE, który odbywać się będzie od 16 do 23 listopada 2013 w Bydgoszczy.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjeć filmowych. CAMERIMAGE znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy.

Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom. CAMERIMAGE jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.

Nordycki program festiwalu przedstawia się następująco

KONKURS GŁÓWNY

Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu od początku jego istnienia. Konkurs Główny istnieje od pierwszej edycji Festiwalu czyli od 1993 roku a jego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii. Wizualna wartość tych filmów wynika z kreatywnej współpracy reżysera i autora zdjęć oraz niezwykłej wrażliwości twórcy obrazu. Konkurs zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe.

Celem Konkursu Głównego jest prezentacja filmów o szczególnych walorach wizualnych oraz wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych przez międzynarodowe Jury.

Wśród kandydatów do Nagrody Głównej jest Betonowa Noc, kooprodukcja duńsko – fińsko – szwedzka.

Trzymamy kciuki !

Betonowa noc

Fantastyczna nocna podróż przez piękne Helsinki. Bohaterem filmu jest czternastoletni Simo, który wciąż próbuje poznać samego siebie i uchronić się przed otoczeniem. Chłopiec zatraca poczucie własnej tożsamości. Matka Simo i jego starszego brata, Ilkki, jest samotna, bezradna i nieprzewidywalna. Ich pełen chaosu dom znajduje się w samym sercu betonowej dżungli w Helsinkach. Ilkka ma pójść do więzienia. Matce udaje się przekonać Simo, by spędził z bratem jego ostatnią noc na wolności.

Rok produkcji: 2013

Kraj: Dania, Finlandia, Szwecja

Czas trwania: 96 min

Autor zdjęć: Peter Flinckenberg

Reżyser: Pirjo Honkasalo

Producent: Misha Jaari, Mark Lwoff

Scenariusz: Pirkko Saisio, Pirjo Honkasalo

Scenografia: Pentti Valkeasuo

Montaż: Niels Pagh Andersen

Obsada: Jari Virman, Juhan Ulfsak, Johannes Brotherus

Produkcja: Bufo

Dystrybucja (świat): Bufo

 

KONKURS ETIUD STUDENCKICH

Jego celem jest wspieranie rozwoju młodych adeptów sztuki filmowej oraz konfrontacja dokonań studentów z różnych stron świata. Kilkadziesiąt szkół filmowych co roku zgłasza najlepsze etiudy do konkursu na Camerimage. Podczas Festiwalu, międzynarodowe Jury złożone z uznanych twórców z branży filmowej oraz innych przedstawicieli świata sztuki i kultury, wyłania zwycięzców. Autor zdjęć do najlepszej etiudy zostanie nagrodzony Złotą Kijanką – Studencką Nagrodą im. Laszlo Kovacsa. Pozostałe nagrody to Srebrna i Brązowa Kijanka.

Do Złotej Kijanki kandyduje fiński The Boy Who Was Afraid of Nothing – historia chłopca, który próbuje zrozumieć świat i znaleźć w nim własne miejsce, pojąć bezmiar przestrzeni i dowiedzieć się, co znaczy, gdy mówimy, że nic w niej nie ma. Jednak wszystko zdaje mu się irracjonalne a jego umysł przepełnia się lękiem.

Kraj: Finlandia

Czas trwania: 12 min

Autor zdjęć: Jarmo Kiuru

Reżyser: Anastasia Lobkovski

Producent: Annalisa Schmuckli

Scenariusz: Anastasia Lobkovski

Montaż: Antti Hirsiaho

Produkcja: Aalto-yliopisto Taideteollinen korkeakoulu – Aalto University of Art and Design (TAIK – UIAH)

 

KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW DOKUMENTALNYCH „OBRAZ ŚWIATA – ŚWIAT W OBRAZACH”.

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.

Kandydaci do tej sekcji pochodzą z Danii i Szwecji.

Blessed Be This Place – wielowątkowy film poruszający kwestie poszukiwania tożsamości i przynależności. Stanowi portret ludzkości oglądany przez pryzmat miejsc, które czynią nasze życie znaczącym i sensownym.

Rok produkcji: 2013

Kraj: Dania

Czas trwania: 29 min

Autor zdjęć: Jonathan Elsborg

Reżyser: Carl Olsson

Producent: Julie Waltersdorph Hansen

Scenariusz: Carl Olsson

Montaż: Sofie Steenberger

Produkcja: Den Danske Filmskole – National Filmschool of Denmark

Dystrybucja (świat): Den Danske Filmskole – National Filmschool of Denmark

 

Grandpa and Me and a Helicopter to Heaven (Morfar och Jag och helikoptern till himlen)

Świat humoru, ciepła i miłości samej w sobie. Chłopca i dziadka łączy głęboka przyjaźń. Starzejący się człowiek ma sekret chce ujawnić swojemu wnukowi, razem udają się do lasu na finałową przygodę.

Rok produkcji: 2012

Kraj: Szwecja

Czas trwania: 14 min

Autor zdjęć: Johan Palmgren

Reżyser: Åsa Blanck, Johan Palmgren

Producent: Åsa Blanck

Montaż: Petter Brundell

Produkcja: Bräderna Märx

Dystrybucja (świat): Bräderna Märx

 

KONKURS WIDEOKLIPÓW

Zakwalifikowane wideoklipy będą walczyć o laury w kategoriach Najlepszy Wideoklip i Najlepsze Zdjęcia w Wideoklipie. Nominowane prace zostaną ocenione na Festiwalu przez międzynarodowe Jury.

Kandydują norweski Cold Mailman ‚My Recurring Dream’ oraz duńsko – brytyjski

James Blake ‚Retrograde’

 

KONKURS DEBIUTÓW OPERATORSKICH

Sanctuary (Faro)

Ojciec zabija człowieka. Wkrótce ma zostać ujęty i trafić do więzienia. Jego córką zaopiekują się inni ludzie. Ona jest sensem jego życia, a sama, mimo wszystkich jego porażek, ma w nim oparcie. Są nierozłączni i mają tylko siebie. Nie chcąc rezygnować ze swojej wolności, uciekają do lasu. Przez kilka tygodni są szczęśliwi – pracują i starają się przetrwać, szukając pożywienia i schronienia. Las wystawia ich na ciężką próbę, lecz ukazuje im także inne oblicze – piękne i delikatne. Wśród przyrody wszystko staje się wyraźniejsze. Pod koniec lata role ojca i córki się odwracają. Młoda dziewczyna dorasta, a silny mężczyzna staje się bezradnym chłopcem. Tymczasem policja wpada na ich trop.

Rok produkcji: 2012

Kraj: Finlandia, Szwecja

Czas trwania: 88 min

Autor zdjęć: Mattias Montero

Reżyser: Fredrik Edfeldt

Producent: Anna Croneman, Fatima Varhos

Scenariusz: Karin Arrhenius

Scenografia: Bengt Fröderberg

Montaż: Dino Jonsäter, Harri Ylönen

Obsada: Clara Christiansson, Jakob Cedergren

Produkcja: Bob Film Sweden Ab

Dystrybucja (świat): Bob Film Sweden Ab

 

PANORAMA EUROPEJSKA

Bekas

Na początku lat 90. XX w. reżim Saddama Husajna wywiera ogromny nacisk na kurdyjską społeczność Iraku. Dwaj bezdomni kurdyjscy chłopcy po obejrzeniu w kinie Supermana postanawiają uciec do Ameryki. Jednak aby się tam dostać, potrzebują tego, czego nie mają: paszportów, pieniędzy i mnóstwa szczęścia. Niezłomni młodzieńcy wyruszają w podróż, dzięki której mogą wcielić w życie swój amerykański sen.

Rok produkcji: 2012

Kraj: Finlandia, Irak, Szwecja

Czas trwania: 97 min

Autor zdjęć: Johan Holmqvist

Reżyser: Karzan Kader

Producent: Sandra Harms

Scenariusz: Karzan Kader

Scenografia: Linnéa Pettersson, Faten Kheymegahi

Montaż: Sebastian Ringler, Michał Leszczyłowski

Obsada:Zamand Taha, Sarwar Fazil

Dystrybucja (świat): Svenska Filminstitutet – Swedish Film Institute (SFI)

Produkcja: Sonet Film AB

 

Dwa życia

Europa, rok 1990. Wieść o upadku muru berlińskiego dociera do Katrine – żony, matki i babci. Katrine od lat mieszka na północy Europy, ale pochodzi z NRD. Wychowała się w tamtejszym sierocińcu. Matkę odnalazła po wielu trudnych próbach i dramatycznej ucieczce z kraju swego urodzenia. Spokój domowego ogniska, które stworzyła z mężem i córką zaburza jednak pojawienie się Dunkena, ambitnego prawnika. Dunken prowadzi śledztwo w sprawie dzieci Lebensbornu. Katrine okazuje się jednym z nich – dzieckiem, które trafiło do sierocińca za to, że narodziło się ze związku Norweżki i Niemca podczas drugiej Wojny Światowej. Duken chce, by Katrine wspólnie z matką zeznawała w procesie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Reakcja Katrine świadczy o tym, że historia nie jest tak prosta, jak się wydaje, a prawdziwy dramat dopiero się zaczyna…

Rok produkcji: 2012

Kraj: Norwegia, Niemcy

Czas trwania: 97 min

Autor zdjęć: Judith Kaufmann

Reżyser: Georg Maas

Producent: Rudi Teichmann, Axel Helgeland, Dieter Zeppenfeld

Scenariusz: Änne Tröster, Christoph Tölle, Ståle Stein Berg, Georg Maas

Scenografia: Bader El Hindi

Montaż: Hansjörg Weissbrich

Obsada: Liv Ullmann, Juliane Köhler

Dystrybucja (Polska): Aurora Films

Produkcja: ARD Degeto Film, Filmstiftung Nordrhein-Westfalen GmbH, Film Fund FUZZ

Zinnober Film- und Fernsehproduktion, B&T Film, Helgeland Film

Dystrybucja (świat): Beta Cinema GmbH

 

Na głębinie (Djúpið)

Wciągająca, nadzwyczajna opowieść o woli przetrwania autorstwa Baltasara Kormákura, reżysera filmu „101 Reykjavik”. Pewnej zimnej nocy w marcu 1984 r. kilka mil od południowego brzegu Islandii tonie kuter z całą załogą. Jednemu z jej członków cudem udaje się przeżyć. Po sześciu godzinach w oceanie wyczerpany młody rozbitek ujrzy jednak nie to, co chciałby wtedy zobaczyć…

Rok produkcji: 2012

Kraj: Islandia

Czas trwania: 95 min

Autor zdjęć: Bergsteinn Björgúlfsson

Reżyser: Baltasar Kormákur

Producent: Baltasar Kormákur, Agnes Johansen

Scenariusz: Jón Atli Jónasson, Baltasar Kormákur

Scenografia: Atli Geir Grétarsson

Montaż: Elísabet Ronaldsdóttir, Sverrir Kristjansson

Obsada: Ólafur Darri Ólafsson, Jóhann Jóhannsson

Dystrybucja (Polska): Aurora Films

Produkcja: Blueeyes Productions

Dystrybucja (świat): Sena

 

Northwest (Nordvest)

Nordvest to jedna z najbardziej zubożałych wieloetnicznych dzielnic Kopenhagi. Osiemnastoletni Casper, który mieszka tam z matką, młodszym bratem i siostrą, utrzymuje rodzinę, sprzedając skradzione towary jednemu z lokalnych przywódców gangu. Kiedy do Nordvest dociera zorganizowana przestępczość, zmienia się sąsiedzka hierarchia, a Casper dostaje szansę na wspięcie się na wyższy szczebel jej drabiny. Wkrótce trafia do świata narkotyków, przemocy i prostytucji. Podwórko, na którym bawił się w dzieciństwie, zmienia się w pole walki. Casper i jego rodzina znajdą się w samym sercu niebezpiecznego konfliktu.

Rok produkcji: 2013

Kraj: Dania

Czas trwania: 91 min

Autor zdjęć: Magnus Nordenhof Jønck

Reżyser: Michael Noer

Producent: Rene Ezra, Tomas Radoor

Scenariusz: Michael Noer, Rasmus Heisterberg

Scenografia: Trine Padmo Olsen

Montaż: Adam Nielsen

Obsada: Oscar Dyekjær Giese, Gustav Dyekjær Giese

Produkcja: Det Danske Filminstitut – Danish Film Institute (DFI), Nordisk Film Production AS

Danmarks Radio/TVI

Dystrybucja (świat): TrustNordisk

 

Oczyszczenie (Puhdistus)

Losy dwóch kobiet z różnych epok, połączone odrębnymi opowieściami o oszustwie, desperacji i strachu. Aliide przeżyła koszmar stalinizmu i deportację Estończyków na Syberię. Teraz musi uporać się z własnymi grzechami oportunizmu, a nawet zabójstwa. Pewnej nocy w 1992 r. na podwórku jej domu zjawia się młoda kobieta, Zara. Właśnie udało jej się wymknąć rosyjskiej mafii, która sprzedała ją jako seksualną niewolnicę. Każda z kobiet chce zrozumieć motywy postępowania tej drugiej, dlatego rozpoczynają skomplikowaną grę na granicy nieufności i otwartości. Ich dzieje nabierają kształtu, a kulminacją będzie dramat rodzinny.

Rok produkcji: 2012

Kraj: Finlandia, Estonia

Czas trwania: 125 min

Autor zdjęć: Rauno Ronkainen

Reżyser: Antti J. Jokinen

Producent: Jukka Helle, Markus Selin

Scenariusz: Marko Leino, Antti J. Jokinen

Scenografia: Katrin Sibelgas, Tiina Paavilainen

Montaż: Kimmo Taavila

Obsada: Laura Birn, Liisi Tandefelt

Dystrybucja (świat): TrustNordisk

Produkcja: Solar Films

 

Wyprawa Kon-Tiki (Kon-Tiki)

Heyerdahl, który od dziecka jest ryzykantem, to jeden z ostatnich naukowców będących jednocześnie poszukiwaczami przygód. Nie może znaleźć wydawcy swojej pracy o migracjach dawnych cywilizacji, którą napisał głównie podczas pobytu na Fatu Hiva, wyspie na Markizach. Obmyśla więc plan przepłynięcia Pacyfiku na tratwie, tak jak wcześniej zrobili to starożytni Inkowie. Całkowicie zdeterminowany Heyerdahl nie chce się poddać. Nie zważa na to, że koledzy ze środowiska naukowego otwarcie go wyśmiewają i nie może zdobyć funduszy na wyprawę. Nie przejmuje się tym, że nie umie pływać, a pierwszym członkiem jego załogi zostaje przysadzisty sprzedawca lodówek.

Rok produkcji: 2012

Kraj: Dania, UK, Szwecja, Norwegia, Niemcy

Czas trwania: 118 min

Autor zdjęć: Geir Hartly Andreassen

Reżyser: Espen Sandberg, Joachim Rønning

Producent: Jeremy Thomas, Aage Aaberge

Scenariusz: Petter Skavlan, Allan Scott

Scenografia: Karl Júlíusson

Montaż: Martin Stoltz, Per-Erik Eriksen

Obsada: Paal Sverre Hagen

Dystrybucja (Polska): Monolith Films Sp. z o.o.

Produkcja: Recorded Picture Company (RPC)

Dystrybucja (świat): Nordisk Film Distribution/TrustNord

 

POKAZY SPECJALNE FILMÓW DOKUMENTALNYCH

W tej części prezentowane są dokumentalne filmy pozakonkursowe, które odbiegają od standardowych kryteriów selekcyjnych, ale które wydatnie wzbogacają program festiwalu i wpisują się w jego formułę.

Kandyduje duński film

Dance for Me (Dans for mig)

Dania jest ojczyzną wielu zawodowych tancerzy towarzyskich, a ich sukces zależy w dużej mierze od znalezienia odpowiedniego partnera. Dlatego w ostatnich latach ściąga tu coraz więcej tancerzy z Rosji i innych państw wschodnioeuropejskich.Czternastoletnia Mie jest jedną z najlepszych duńskich tancerek. W domu dziewczynki i jej matki mieszka Rosjanin Egor, tworząc z Mie idealny duet. Egor ma jednak pewne trudności z dostosowaniem się do warunków panujących w nowym miejscu zamieszkania. Mie i jej matka również potrzebują czasu, aby zżyć się z kolejnym członkiem rodziny. Katrine Philp, współtwórczyni filmu, śledzi poczynania młodych tancerzy podczas emocjonujących konkursów i na próbach, podsłuchuje rozmowy w garderobie i pokazuje codzienne życie Mie i Egora mieszkających od roku we wspólnym domu jak rodzeństwo. Para ciężko pracuje, aby zdobyć tytuł mistrzów Europy. Matki wspierają swoje pociechy, komunikując się za pośrednictwem Skype’a. Egor i Mie mają równie duże ambicje jak ich rodzicielki, jednak z czasem okazuje się, że chłopak walczy o coś więcej niż mogłoby się wydawać.

Rok produkcji: 2012

Kraj: Dania

Czas trwania: 77 min

Autor zdjęć: Niels Thastum, Sturla Brandth Grøvlen, Sophia Olsson

Reżyser: Katrine Philp

Producent: Lise Saxtrup

Scenariusz: Katrine Philp

Montaż: Signe Rebekka Kaufmann

Produkcja: Klassefilm

Dystrybucja (świat): Rise And Shine World Sales UG

 

PRAWDZIWE HISTORIE

Prawdziwe Historie to najnowsza sekcja, jaką można zobaczyć na festiwalu Camerimage. Wszystkie filmy, które się w niej pojawiają oparte są na faktach.

Call Girl

Sztokholm, późne lata 70. XX wieku. Modelowe społeczeństwo utopijne. Neutralność polityczna i energia jądrowa maszerują ramię w ramię z wyzwoleniem kobiet i rewolucją seksualną. Jednak pod tą perfekcyjną powłoką kłębią się żądze, które domagają się zaspokojenia. O rzut beretem od siedzib rządu i zakładów poprawczych mieści się nęcący, barwny, nieprzyzwoity świat klubów nocnych, striptizu, dyskotek oraz mieszkań służących za miejsce nielegalnych, dobrze płatnych schadzek. Call Girl opowiada historię młodziutkiej Iris, zwabionej z najniższego szczebla drabiny społecznej do bezwzględnego świata, w którym władza daje wszystko.

Rok produkcji: 2012

Kraj: Finlandia, Szwecja, Irlandia, Norwegia

Czas trwania: 140 min

Autor zdjęć: Hoyte van Hoytema

Reżyser: Mikael Marcimain

Producent: Mimmi Spång

Scenariusz: von Hausswolff von Baumgarten Marietta

Scenografia: Lina Nordqvist, Michael Higgins

Montaż: Kristofer Nordin

Obsada: Kristoffer Joner, Pernilla August, David Dencik, Ruth Vega Fernandez

Dystrybucja (Polska): Best Film CO Sp. z o.o.

Dystrybucja (świat): TrustNordisk ApS

Produkcja: Garagefilm International

 

Strona festiwalu

http://www.camerimage.pl

 

 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email