Wydawnictwo Słowo/obraz  terytoria należy do tych, które już od dłuższego czasu uzupełnia ofertę wydawniczą o literaturę północy.

W tym roku ukazały się dwie nowe książki do zapoznania z którymi gorąco zapraszam. Są to:

Jussi Adler-Olsen
Kobieta w klatce
Mroczny psychothriller – pierwsze śledztwo Carla Mørcka w ramach Departamentu Q. Czy kontrowersyjny policjant wraz z ekscentrycznym pomocnikiem Assadem zdołają zakończyć koszmar kobiety, nim sami padną?
W roku 2002 z pokładu promu znika piękna i przebojowa parlamentarzystka, Merete Lynggaard. Policja podejmuje śledztwo na szeroką skalę, ale bez rezultatu. W roku 2007 duński parlament decyduje o utworzeniu Departamentu Q, specjalnego wydziału policji do spraw szczególnej wagi, na czele którego staje Carl Mørck, policjant z kopenhaskiego wydziału zabójstw. Mørck wraz ze swoim tajemniczym arabskim asystentem Assadem podejmuje sprawę Merete i szybko orientuje się, że jej zniknięcie nie było nieszczęśliwym wypadkiem.
Seria: Departament Q
ISBN: 978-83-7453-027-9
Rok wydania: 2011
Informacja: 420 stron,
format 129×197 mm
O autorze
Jussi Adler-Olsen urodził się 02.08.1950 w Kopenhadze jako Carl Valdemar (Jussi) Henry Adler–Olsen, najmłodszy spośród czwórki dzieci i jedyny syn. Jako pięciolatek otrzymał specjalne królew­skie pozwolenie na posługiwanie się swoim oryginalnym imieniem Jussi. Zanim został zawodowym pisarzem, był harcerzem, gitarzystą rockowym, redaktorem encyklopedii, operatorem, kompozyto­rem i scenarzystą filmowym, twórcą i popularyzatorem komiksów oraz wydawcą. Wiedzę na temat międzynarodowych spisków i chorób umysłowych zdobył w trakcie studiów politologicznych, socjo­logicznych, medycznych i filmowych oraz wcześniejszych doświadczeń ze szpitali psychiatrycznych, gdzie się wychował z racji zawodu ojca. Mieszka w Allerød pod Kopenhagą wraz z żoną i synem.
Zadebiutował w roku 1997 powieścią Alfabethuset, która trafiła na europejskie listy bestsellerów. Praw­dziwej popularności przysporzyła mu seria powieści kryminalno-sensacyjnych o Departamencie Q duńskiej policji. Prawa do nich zostały natychmiast sprzedane za granicę, w tym na rynki anglojęzycz­ne. Dwie pierwsze części zostały już wydane w Niemczech, gdzie utrzymują się w ścisłej czołówce list bestsellerów.

W serii Departament Q ukazały się następujące tomy:
2007 – Kvinden i buret (Kobieta w klatce)
2008 – Fasandræberne (Zabójcy bażantów)
2009 – Flaskepost fra P (List w butelce)
2010 – Journal 64 (Rejestr 64)

Erlend Loe
Muleum
Julie traci najbliższą rodzinę w katastrofie lotniczej. Jest młoda, piękna, zdolna i bardzo bogata. I dobrze wie, co powinna zrobić: zabić się w niebanalny sposób. Psychoterapeuta każe jej prowadzić pamiętnik, notuje więc rozmaite plany samobójcze, a przy okazji odreagowuje traumę, rozlicza się z rodzicami, własnym dzieciństwem i z najbliższym otoczeniem – przyjaciółką koniarą, niezrównoważonym terapeutą i zakochanym w niej kafelkarzem z Gdańska. Gdy w poszukiwaniu nowych możliwości autodestrukcji opuszcza rodzinne Oslo, zabiera czytelnika w szaloną podróż po najbardziej egzotycznych zakątkach świata.
Seria: Książki do czytania
ISBN: 978-83-7453-019-4
Rok wydania: 2011
Informacja: przełożyła Milena Skoczko
196 stron
format 127×197 mm
oprawa broszurowa


O autorze
Erland Loe
urodził się w Trondheim w 1969 roku. Ukończył literaturoznawstwo i sztukę filmową. Z wykształcenia jest również scenarzystą. Pracował jako krytyk i nauczyciel, kręcił teledyski i krótkie filmy. Jest tłumaczem, autorem scenariuszy i konsultantem filmowym. Jako pisarz zadebiutował w 1993 powieścią „Tatt av kvinnen” (Przeminęło z kobietą). Prawdziwym sukcesem i przełomem w jego karierze pisarskiej stała się wydana w 1996 roku powieść „Naiwny. Super”, tłumaczona na ponad 20 języków, w tym na język polski. Loe jest także autorem serii książek dla dzieci. Mieszka i pracuje w Oslo. „Doppler” to jego piąta powieść, którą przetłumaczono już na 5 języków.


Kristin Berget
Der ganze Weg
to książka o płci, będącej symbolem czasem widocznego, czasem ukrytego pożądania, przyzwyczajenia, przynależności i obcości. To opowieść o tym, jak bardzo mylny to symbol i jak słabo rozumiemy naszą mowę. Język nas oszukuje, mówi Berget, i sama oszukuje swój język – odmianę norweskiego, która mając swe źródło w duńskim, czyli w mowie najeźdźców, wrogów i panów, nijak nie wpasowuje się w szepty i krzyki kobiet kochających kobiety. To język więzienie, z którego tylko wyobraźnia i pragnienie potrafią człowieka wyzwolić. Książka Der ganze Weg prowadzi do wielkich miast: do Paryża, Berlina i Warszawy, oraz do lasów zamieszkanych przez drapieżniki. Wiersze, których patronkami są święta Katarzyna z Aleksandrii i dziewica Maria, penetrują związki między winą a przywiązaniem oraz między wstydem a marzeniem.
Seria: Europejski Poeta Wolności
Książka w przygotowaniu


O autorce
Kristin Berget
Urodziła się w 1975 roku na norweskiej wsi. Sporą część życia spędziła w Irlandii, pracując jako kucharka. Debiutowała dopiero w 2007 roku, poetycką opowieścią Loosing Louise, ale od razu zwróciła uwagę krytyki i czytelników. Jej druga książka, Der ganze Weg, ukazała się w 2009 roku. Mieszka w Drøbak, gdzie pisze, muzykuje i redaguje antologie norweskich debiutów.

Gunnar Staalesen
Zimne serca
To miało być proste zlecenie: odnaleźć prostytutkę, która zaginęła kilka dni po odrzuceniu agresywnego klienta. W brutalnym świecie płatnego seksu nic nie jest jednak proste. W trakcie śledztwa Varg Veum trafia na bezwzględnych handlarzy narkotyków, również szukających dziewczyny. Dowiaduje się też o komitecie parafialnym, którego członkowie przed laty zobowiązali się pomagać jej rodzinie. Czy nagła śmierć jednego z nich ma związek z zaginięciem? Jakie tajemnice kryją domy wzorowych obywateli? Pochmurne Bergen w zimnym świetle stycznia ukazuje swoje najbardziej ponure oblicze.
ISBN: 978-83-7453-995-1
Rok wydania: 2010
Informacja: 288 stron
format 129×197 mm
oprawa miękka

 

 

O autorze
Gunnar Staalesen
jest jednym z najważniejszych pisarzy norweskich.
Mieszka w Bergen, gdzie urodził się 19.10.1947. Tam też studiował na uniwersytecie język angielski i francuski oraz literaturoznawstwo. Przez 13 lat pracował jako rzecznik prasowy bergeńskiego teatru Den Nationale Scene.
Zadebiutował już w wieku 22 lat powieścią Uskyldstider (Czasy niewinności). Jest nagradzanym autorem ponad 25 powieści, także dla dzieci i młodzieży, komiksów oraz utworów scenicznych. Zasłynął serią 13 powieści kryminalnych o prywatnym detektywie Vargu Veumie. Zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, osiągnęły status bestsellerów w Norwegii, na ich podstawie powstaje obecnie cykl filmów sensacyjnych.
Książki Staalesena należą do zaangażowanych społecznie, twórcy przypisuje się wprowadzenie realizmu społecznego do gatunku powieści kryminalnej w Norwegii.
Staalesen nazywany jest norweskim królem kryminałów, a powieść „Wokół śmierci” została gorąco przyjęte przez krytyków i czytelników.
Wywiad z Gunnarem Staalesenem na portalu Wirtualna Polska:
http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,37666,wiadomosc.html

Strona pisarza: www.vargveum.no


Przypomnę jeszcze, że w zeszłym roku ukazały się „Poradnik domowy killera” islandzkiego pisarza Hallgrímur Helgasona, „Prom do Puttgarden” duńskiej pisarki Helle Helle, „Pod wiatr” fińskie pisarki Leeny Lahtolainen, jak również inne niezwykle ciekawe pozycja wydawane przez Słowo obraz /terytoria w poprzednich latach.
Zachęcam mocno do lektury !


Na podstawie:
WWW.terytoria.com

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email