Dawno nie natknęłam się na tak udany repertuar w naszej telewizji, dlatego zwracam na niego szczególną uwagę i zapraszam dziś przed ekrany telewizorów !

 W dniu jutrzejszym, w ramach cyklu Złota Setka Teatru Telewizji, TVP Kultura pokaże spektakl teatralny pt. „Eryk XIV” w reż. Jerzego Gruzy (emisja: 8 listopada o godz. 21.00 ). Spektakl przedstawia ostatni etap panowania króla szwedzkiego Eryka XIV, uważanego za szalonego i chorego psychicznie.

W dramacie, którego autorem jest August Strinberg, poświęconym Erykowi XIV historycy literatury dopatrzyli się analogii z Szekspirowskim „Hamletem”.
Wierną towarzyszką życia króla jest jego nałożnica Karin, córka żołnierza Monsa. Pogardzana przez rodzinę, nie chce opuścić Eryka – ojca swoich dzieci, pomimo propozycji małżeństwa zakochanego w niej Maksa. Będąc w dobrym nastroju Eryk wyraża zgodę na ślub swojego brata Jana z Katarzyną Jagiellonką. Kiedy dowiaduje się o niepowodzeniu swoich zalotów do angielskiej księżniczki Elżbiety, sam chce ożenić się z Katarzyną. Okazuje się jednak, że Jan potajemnie poślubił polską księżniczkę.
Realną władzę w państwie przejmuje Goran Person, królewski prokurator. Za namową Gorana Eryk rozkazuje wysłać pościg za bratem i oskarżyć go o zdradę stanu. Za składanie hołdu Janowi aresztowani zostają również członkowie możnego i szlacheckiego rodu Sturów. Po rozmowie z królową – wdową, Karin wraz z dziećmi ucieka z zamku. Zdradzony przez wszystkich król wydaje rozkaz stracenia aresztowanych możnowładców. Później żałuje tego czynu i prosi ich rodziny o wybaczenie. Eryk prosi ojca Karin o jej rękę. Na wesele zaprasza chłopów, ponieważ szlachcice wymówili się od obecności. W trakcie weselnego przyjęcia do zamku wkracza Jan z oddziałami wojska i przejmuje władzę.


„Björk: głos duszy” ( emisja: 8 listopada o godz. 23.05 )

 Film dokumentalny o najbardziej chyba znanej islandzkiej piosenkarce Björk.

Unikalny i dogłębny portret artystki, która swą karierę zaczęła w wieku 12 lat, śpiewając islandzkie melodie ludowe oraz przeróbki piosenek Beatlesów. Zobaczycie tu wiele wywiadów, nie tylko z samą Björk, ale również z Bono, Evelyn Glennie, Einarem Ornem z Sugarcubes, czy byłą prezydent Islandii w latach 1980 – 1996 Vigds Finnbogadóttir.
Dodatkową atrakcją filmu są krajobrazy Islandii oraz Hiszpanii, gdzie obecnie mieszka wokalistka.
Na podstawie:
www.tvpkultura.pl
 

  • RSS
  • Facebook
  • PDF
  • email
Data dodania: 7 listopada 2011 | Kategoria: Film, Inne, Muzyka, Teatr, Wydarzenia w Polsce | Tagi: , , , , , , , ,